یه لقمه محیط زیست؛ لامپ روشن اضافی و گرم تر شدن دمای زمین

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمن رضاییان:

واکنش: بالآخره نگفتی ما چه فعالیت هایی در طول روز انجام می دهیم که باعث افزایش گازهای گلخانه ای و در نهایت افزایش دمای زمین می شوند؟

واقعیت: هر فعالیتی که باعث می شود گاز دی اکسید کربن، دی اکسید نیتروژن، بخار آب و متان (مهم ترین گازهای گلخانه ای) تولید شود، به افزایش دمای زمین منجر می شود.

واکنش: واقعاً ما در فعالیت های روزانه مان این گازها را تولید می کنیم؟ کدام فعالیت ها؟

واقعیت: مثلاً وقتی از مدرسه به خانه بر می گردیم و پای تلویزیون دراز می کشیم تا فیلمی ببینیم و ذهن مان را از درس ها دور کنیم، یا وقتی ساعت ها پای کامپیوتر می نشینیم، حتی وقتی از وسایل گرم کننده استفاده می کنیم. در همه این زمان ها داریم گاز گلخانه ای تولید می کنیم.

واکنش: اگر اینطوری باشد که ما خود به خود داریم باعث گرم شدن زمین می شویم. خب نمی شود تلویزیون ندید، از کامپیوتر استفاده نکرد یا توی سرما وسایل گرمایشی روشن نکرد.

واقعیت: خب بله، نمی شود اصلاً از این وسایل استفاده نکرد اما می شود استفاده از آن ها را کنترل کرد. مثلاً همین چراغی که بعد از بیرون آمدن از اتاقمان روشن می گذاریم، همین چراغ روشن، گاز گلخانه ای تولید می کند. در صورتی که وقتی به آن نیاز نداریم می توانیم خاموشش کنیم. این می شود کمک به کاهش دمای زمین.

واکنش: اما اگر فقط من یک نفر این کار را انجام بدهم که فایده ای ندارد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پرورش پروانه در خانه

واقعیت: البته که دارد. حتما آن ضرب المثل معروف را شنیده ای که می گوید اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *