,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمن رضاییان:

واکنش: داشتیم می گفتیم ما هم در گرم شدن زمین نقش داریم. چه نقشی؟

واقعیت: قبل از اینکه بگویم ما در این گرم شدن چه نقشی داریم، باید در مورد گازهای گلخانه ای حرف بزنیم. چون ما با تولید گاز گلخانه ای باعث گرم شدن زمین می شویم.

واکنش: چه اسمی! به اسمش بیشتر می آید به محیط زیست کمک کند. گلخانه آدم را یاد گل و گیاه و سرسبزی می اندازد. حالا گاز گلخانه ای چیست؟

واقعیت: گازهای گلخانه ای به گازهایی می گویند که گرمای خورشید را در زمین نگه می دارند و باعث گرم شدن جو زمین می شوند.

واکنش: خب اینکه خیلی خوب است. اگر گرمای خورشید در زمین نماند که یخ می بندیم.

واقعیت: واقعا هم در آن صورت یخ می بستیم. اگر انرژی گرمایی خورشید در زمین ذخیره نمی شد، دمای متوسط زمین ۳۳ درجه کمتر می شد. در صورتی که میانگین دمای حالا ۱۴ درجه است.

واکنش: یعنی منفی ۱۹ درجه! تازه این مال روزهای عادی بود، نه زمستان ها… پس چرا این گازهای گلخانه ای مضر هستند؟

واقعیت: این گازها وقتی مضر می شوند که از مقدار طبیعی بیشتر می شوند. اما در مقدار طبیعی برای ادامه زندگی ضروری هستند. پس هر چه مقدار دی اکسید کربن، دی اکسید نیتروژن، بخار آب و متان که گازهای اصلی گلخانه ای هستند از حد مجاز بیشتر شود، دمای زمین هم بیشتر می شود. در نتیجه با گرم شدن جهانی مواجه می شویم. پس حواسمان باید به مقدار این ها باشد که بیشتر از حد مجاز نشوند.

واکنش: دوباره رسیدیم به سوال قبلی مان! خب این ها در چه چیزهایی وجود دارند که ما در حالت عادی استفاده می کنیم؟ منظورم این است ما چه فعالیت هایی در طول روز انجام می دهیم که باعث افزایش این گازها می شوند؟

واقعیت: حالا برایت می گویم…

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید