یک گلدان پر از گذشت

 

محبت و عشق از یک دشمن ، دوستی همیشگی می سازد

 با این جمله حضرت علی ( ع ) شروع کنیم که می فرمایند : در عفو لذتی است که در انتقام نخواهد بود .cfgh

صحبت کردن درباره بخشش زیبا ، اخلاق مدارانه و لذت بخش است اما سختی کار جایی است که می بایست بزرگواری خود را ثابت کنیم . صحبت کردن در مورد این موضوع با عمل کردن به آن از زمین تا آسمان تفاوت دارد . جالب است که عموم مردم می توانند به خوبی درباره گذشت و بخشش صحبت کنند اما درصد محدودی قدرت عمل به آن را دارند . گذشت یکی از بارزترین صفات خداوند است و ما انسان ها معمولا صفات خوب خدا را تقلید می کنیم . وقتی از چیزی گذشت می کنیم از دارایی خداوند و از آن امتیازی که خداوند با لطف و رحمت خود در اختیارمان قرار داده گذشته ایم . اکثر دادگاههای خانوادگی ، جدایی ها ، عدم موفقیت در کار و … ناشی از به دنبال انتقام بودن و یا نشاندن حرف خودمان به کرسی است در حالی که نصف بیشتر مشکلات میان انسانها با مهربانی و رفتار منطقی حل خواهد شد . هرچند این روزها فشار مشکلات زندگی بالاست و همین امر باعث شده است تا افراد کم حوصله باشند و با خلق تنگ و به اصطلاح بی اعصاب باموضوعات برخورد کنند اما نباید  این نوع رفتارها گسترش پیدا کند چرا که فرهنگ ما فرهنگ انسان دوستانه و غریب نوازانه است . جالب است اگر بخواهیم از یک در بیرون رویم صد بار بفرمایید می گوئیم اما در سر یک چهارراه تا حد مرگ خود و دیگران ، برای به کرسی نشاندن حرف مان جلو می رویم .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چهل عادت آدم های موفق

متاسفانه در سال های اخیر ، گذشت و بخشش در میان افراد جامعه کم رنگ شده است و این ویژگی اخلاقی در شرایط اجتماعی موجود و با خلقیات غیر قابل پیش بینی نسل جدید که به آن نسل تکنولوژی و اینترنت می گویند به سختی یافت می شود .

با این تفاسیر جای واژه هایی مانند عفو و گذشت در جامعه بسیار خالی است و بهتر است از نقد خودمان شروع کنیم تا به فرهنگ سازی برسیم . آدم ها باید بدانند بخشش و مهربانی با فرد خطاکار تاثیر مستقیمی در افزایش کیفیت زندگی شان دارد . بهتر است در مواقع عصبانیت تصمیم نگرفته و صبر پیشه کنیم تا عصبانیت و هیجانات آنی ما فروکش کند و در کمال آرامش به موضوع فکر کرده و بعد تصمیم مناسبی بگیریم . مطمئن باشیم بعدها لذتی که بابت رفتار مملو از تامل و طمانینه خود خواهیم برد بسیاربیشتر از تصمیمی است که در لحظه عصبانیت گرفتیم بنابراین لازمه بخشش و گذشت ریا، صبوری است .

افرادی که گذشت بیشتری دارند زندگی موفق تر و شادتری خواهند داشت و راه نجات به هنگام تنگ دستی بخشش است نه خست . و دست آخر به قول بزرگان اینکه : « ببخش تا بزرگ شوی .»

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *