, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سمانه کاملی:

گفتگو.سایت نوجوان ها (1)در مقاله قبلی ۴ مورد از اشتباهات رایج در مکالمه را بررسی کردیم و در این بخش به ادامه آن می پردازیم.

۶- حق به جانب بودن

به هیچ وجه سعی نکنید همیشه و در مورد هر موضوعی حق را به جانب خودتان بدانید. معمولا مکالمات واقعا یک بحث نیست و بهتر است اجازه دهید حال و هوای خوب و دوستانه ای در آن جریان داشته باشد. اگر قرار باشد که در همه بحث ها شما برنده باشید، کسی چندان خوشحال نخواهد شد.

۷- صحبت کردن در مورد یک موضوع عجیب یا منفی

اگر در یک مهمانی یا جایی هستید که با کسی تازه رو به رو شده اید بهتر است از پیش کشیدن بعضی موضوعات خودداری کنید. صحبت کردن در مورد وضعیت بد سلامتی تان یا قتل های زنجیره ای، زبان خاصی که فقط شما و یک نفر دیگر از آن سر در می آورد، یا هر چیز دیگری که انرژی مثبت جو را از بین می برد، موضوعاتی هستند که باید از آن‌ها اجتناب کنید. همچنین بهتر است حرف زدن در مورد سیاست و مذهب را هم برای گفتگوهای دوستانه تان بگذارید.

۸- خسته کننده بودن

بدون توجه به اطرافتان ۱۰ دقیقه بی وقفه حرف زدن در مورد تبلت جدیدتان اصلا خوشایند به نظر نمی رسد. وقتی می بینید که مخاطبینتان کم کم حوصله شان سر می رود باید آماده باشید که سریع موضوع را عوض کنید.

۹- متقابل رفتار نکردن

هر چه فکر می کنید را به زبان بیاورید و احساساتتان را مطرح کنید. وقتی کسی تجربه ای را با کسی در میان می گذارد، شما هم باید در عوض یکی از تجربیات خودتان را با او شریک شوید. فقط رو به روی مخاطبتان نایستید و سرتان را تکان دهید یا جواب های کوتاه بدهید. وقتی کسی در مکالمه ای از خود مایه می گذارد، حتما دوست دارد شما هم متقابلا همین کار را بکنید.

۱۰- حرفی برای گفتن نداشتن

ممکن است احساس کنید که حرف زیادی برای گفتن ندارید اما باید سعی کنید خوب به حرف های طرف مقابل گوش کنید، به حرف هایی که می زند علاقه مند باشید، سؤال کنید و جواب های مربوط و مناسب بدهید.

لازم نیست همه‌ این کارها را یک‌جا یاد بگیرید و انجام دهید. اگر بخواهید همه‌ این روش ها را یک دفعه استفاده کنید، مطمئنا گیج می شوید.

دو سه مورد از این مهارت‌ها را انتخاب کرده و هر بار در مکالماتتان استفاده کنید. خیلی زود خواهید دید که به طور اتوماتیک و ناخودآگاه همه‌ این رفتارها و مهارت ها را در مکالماتتان استفاده می‌کنید.

 

 

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید