۱۰ عادت غذایی برای حفظ تناسب اندام

تحقیقات نشان داده، رژیم‌های کوتاه مدت در بیش تر موارد، تأثیر مثبتی در وزن و سلامت ما ندارند. علاوه بر این، پژوهش‌ها نشان می‌دهد اگر افراد سالم برای حفظ سلامتیشان به گرفتن رژیم روی بیاورند، این رژیم‌ها نه تنها مفید نیستند، بلکه مضر خواهند بود.

آرام غذا بخورید و خوب بجوید

طبق تحقیقات، کسانی که سریع غذا می‌خورند، در مقایسه با کسانی که آرام غذا می‌خورند، زودتر وزن اضافه می‌کنند. آرام غذا خوردن و خوب جویدن باعث می‌شود، حتی زمانی که کم تر غذا خورده باشید، احساس سیری کنید. برای این که عادت آرام غذا خوردن را در خودتان به وجود آورید، می‌توانید با شمردن تعداد دفعاتی که هر لقمه را می‌جوید شروع کنید و اگر احساس کردید به اندازه‌ کافی غذا را نمی‌جوید، به تدریج تعداد دفعات جویدن را بیش تر کنید.

به طور منظم آب بخورید

مصرف آب برای حفظ سلامتی ضروری است. علاوه بر این، نوشیدن آب، قبل از وعده‌های غذایی می‌تواند به شما کمک کند وزنتان را کم کنید، چون به شما احساس سیری می‌دهد و بنابراین بیش تر از نیازتان کالری دریافت نخواهید کرد. در تحقیقی مشاهده شد، کسانی که ۳۰ دقیقه قبل از خوردن غذا، نیم لیتر آب می‌خوردند، در مقایسه با کسانی که این کار را انجام نمی‌دادند، غذای کم تری می‌خورند. نتایج این تحقیق که در یک بازه‌ ۱۲ هفته‌ای انجام شد، نشان داد آن دسته از شرکت کنندگان پژوهش که قبل از غذا خوردن آب می‌نوشیدند، در مقایسه با گروه دیگر، ۴۴ درصد بیش تر وزن کم کردند.

غذا‌های ناسالم را در ظروف قرمز رنگ سرو کنید

دانمشندان در آزمایشی مواد غذایی یکسانی را یک بار در لیوان‌ها و بشقاب‌های آبی رنگ و بار دیگر در ظروف قرمز رنگ برای شرکت کنندگان سرو کردند. جالب آن که افراد شرکت کننده از مواد غذایی ظروف قرمز رنگ کم تر می‌خوردند. احتمالاً دلیل این مسأله آن است که ما رنگ قرمز را علامت توقف تعبیر می‌کنیم.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آب کردن چربی‌های شکم با چند راهکار موثر

از مصرف نوشیدنی‌های قنددار پرهیز کنید

قند‌های افزودنی عامل بسیاری از مشکلات جسمانی هستند، از دیابت و چاقی گرفته تا بیماری قلبی. یک قوطی نوشابه حاوی ۵۲ گرم قند است، در حالی که مقدار مجاز مصرف روزانه‌ قند افزودنی برای زنان و مردان ۳۷/۵ گرم است. به جای آن، نوشیدنی‌های سالمی مثل چای، قهوه یا آبمیوه‌ تازه بخورید.

حواس جمع غذا بخورید

وقتی غذا می‌خورید اجازه ندهید تماشا تلویزیون یا بازی کردن و هر کار دیگری، حواستان را پرت کند. این کار کمک می‌کند کم تر غذا بخورید و کالری کم تری دریافت کنید. اگر هنگام غذا خوردن، چیزی حواستان را پرت نکند، انتخاب‌های سالم تری در مورد مقدار و نوع مواد غذایی خواهید داشت. تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که هنگام خوردن غذا چیزی حواسشان را پرت می‌کند، به میزان ۱۰ درصد بیش تر غذا می‌خورند.

هر روز ۲ عدد تخم مرغ بخورید

طبق تحقیقات، اگر قصد کاهش وزن داشته باشید و برای این منظور رژیم غذایی کم کالری‌ای را در پیش گرفته باشید، خوردن تخم مرغ برای صبحانه، به روند کاهش وزن شما کمک می‌کند. چون پروتئین زیاد تخم مرغ، مدت زیادی شما را سیر نگه می‌دارد.

هر روز صبحانه بخورید

حتماً برایتان پیش آمده که صبح‌ها به خاطر این که دیرتان شده و عجله داشته اید، صبحانه را از قلم انداخته اید یا به اندازه‌ کافی نخورده اید. خوردن صبحانه نه تنها به شما انرژی زیادی برای شروع روز می‌دهد، بلکه ریسک ابتلا به دیابت، بالا رفتن وزن و بروز بیماری قلبی را در شما کم می‌کند. تحقیقات نشان داده است خوردن صبحانه به کاهش وزن کمک می‌کند. در حقیقت، ۷۵ درصد از افراد چاقی که بیش تر از ۱۲ کیلوگرم وزن کم کرده اند، هر روز صبحانه می‌خورند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آشنایی با سفره «هفت‌سین قرآنی»

هر وقت گرسنه شدید، آدامس نعنایی بجوید

جویدن آدامس‌های نعنایی بدون قند می‌تواند به رفع گرسنگی کمک کند. طعم نعنا پرز‌های چشایی را خسته می‌کند و میل به غذا خوردن را از بین می‌برد. در تحقیقی مشاهده شد، کسانی که آدامس می‌جویدند، در زمان ناهار کالری کم تری دریافت می‌کردند و به جبران آن در ساعات بعدی روز غذا نمی‌خوردند.

جایی غذا بخورید که نور خوبی داشته باشد

غذا خوردن در مکان‌های پر نور به ما کمک می‌کند انتخاب‌های غذایی سالم تری داشته باشیم. در تحقیقی مشاهده شد، کسانی که در مکان‌های روشن غذا می‌خوردند، در مقایسه با کسانی که در مکان‌های کم نور غذای خود را می‌خوردند، ۳۹ درصد کم تر کالری دریافت می‌کردند.

بیش تر از سه بار در روز غذا بخورید

به جای آن که در روز سه وعده‌ غذایی پرحجم بخورید، بهتر است شش وعده‌ غذایی کم حجم‌تر داشته باشید. تقسیم وعده‌های غذایی باعث کم شدن فاصله‌ زمانی زیادی می‌شود که بین وعده‌های صبحانه، ناهار و شام وجود دارد. حالا دیگر اثبات شده که هرچه مدت زمان بیش تری منتظر خوردن یک وعده‌ غذایی باشید، احتمال پرخوریتان بیش تر می‌شود. به گفته‌ کارشناسان، اگر به مدت سه ساعت غذایی به بدن نرسد، قند خون افت می‌کند. بعد از گذشت چهار ساعت، بدن دیگر تمام چیز‌هایی که قبل از این مدت خورده بودید را هضم کرده. بعد از پنج ساعت، قند خون به قدری افت می‌کند که برای بهتر شدن حالتان هر چیزی که در دسترستان باشد خواهید خورد.
سلامت نیوز

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *