۱۰ ویژگی بدنی عجیب و حیرت‌انگیز انسان‌های استثنایی

ما انسان ها از نظر ویژگی های بدنی کم و بیش با یک‌دیگر متفاوتیم اما در میان ما اندک افرادی وجود دارند که از ویژگی های بدنی منحصر به فرد و عجیبی برخوردارند.
شاید تصور کنید که تنها شخصیت های خیالی افسانه ها و اسطوره ها یا ابرقهرمان‌های فیلم‌های هالیوودی هستند که توانایی های ویژه ای دارند اما حقیقت آن است که بعضی از ما قابلیت هایی داریم که دست کمی از توانایی‌های شخصیت‌های خیالی ندارند! در این‌جا به ۱۰ مورد از ویژگی‌های بدنی منحصر به فرد و شگفت انگیز انسان‌های استثنایی می پردازیم.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

مصونیت در برابر کمبود خواب

انسانهایی که ژن DEC2 در آنها دچار جهش شده می توانند بدون احساس خستگی همیشه خواب کمی داشته باشند. تنها یک درصد از انسان‌ها دچار این جهش ژنتیکی هستند. این انسان‌های استثنایی می توانند شبها تنها ۶ ساعت بخوابند درحالی که اغلب مردم بعد از تنها چند شب کم خوابی از پای در می آیند. کارشناسان معتقدند برخی از افراد مشهور مثل مارگارت تاچر و وینستون چرچیل از این ویژگی برخوردار بودند.

توانایی ویژه در تشخیص رنگ‌ها

در داخل چشم‌های انسان‌های عادی ۳ گیرنده مخروطی برای تشخیص رنگ‌ها در طیفهای قرمز، سبز و آبی وجود دارد، یعنی ما می توانیم نزدیک به یک میلیون درجه رنگی مختلف را از هم تشخیص دهیم. با این حال، انسان‌های استثنایی‌ای وجود دارند که چشم‌های آن‌ها از ۴ گیرنده مخروطی برخوردار است و به آن‌ها تتراکرومات گفته می شود. این افراد می توانند درجات رنگی فرابنفش را تشخیص دهند. این قابلیت به آن‌ها این امکان را می دهد تا ۱۰۰ میلیون رنگ را از هم تشخیص دهند. این توانایی منحصر به فرد بیش‌تر در میان زنان وجود دارد و بسیاری از این افراد از ویژگی منحصر به فرد خود بیخبرند.

انعطاف پذیری بالای کره چشم‌ها

بیرون آمدن چشم‌ها از حدقه حالت نادری است که طی آن چشم‌ها واقعا می توانند از کاسه خود بیرون بیایند. این توانایی بر اثر عوارض یک مشکل جسمانی به دست میآید. طبق تحقیقات، این حالت در نتیجه عواملی مثل بیماری تیروئید چشمی، کم عمق بودن حدقه و سندرم شل شدن پلک‌ها رخ می دهد. به علاوه، این مسأله می تواند منجر به بیماری نوروپاتی اپتیک و نابینا شدن فرد شود بنابراین کسانی که دچار این حالت هستند باید به طور مرتب به چشم پزشک مراجعه کنند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
یک ضدعفونی کننده طبیعی بی نظیر

بالا بودن ارتفاع صوتی

برخورداری از ارتفاع صوتی بالا (زیر و بمی صدا) تنها به معنای آن نیست که می توانید خواننده خوبی شوید، بلکه این توانایی این امکان را به شما می دهد تا نتهای موسیقی را به دقت تعیین کنید. این حالت بسیار نادر است و از هر ۱۰ هزار نفر تنها یک نفر از این توانایی برخوردار است. کارشناسان معتقدند این توانایی می تواند مادرزادی باشد یا از طریق یادگیری کسب شود. چون برخی تحقیقات نشان می دهد با انجام تمرین کافی میتوان به این قابلیت دست یافت.

  • راهنمای والدین کودکان استثنایی؛ آزار و زورگویی بین کودکان

داشتن دو ردیف مژه

کسانی که مژه‌های زیادی دارند یک ردیف مژه هم در لایه مخاطی درون چشم‌هایشان وجود دارد. این حالت زمانی رخ می دهد که سلولهای مولد مخاطی قادر به تفکیک غدهها نیستند. شاید برای بسیاری از ما داشتن مژه‌های بیش‌تر یک آرزو باشد اما حقیقت آن است که داشتن مژههای اضافی می تواند چشمها را اذیت کند و منجر به مشکلاتی مثل آب‌ریزش، التهاب و خراشیدگی قرنیه شود.

توانایی زنده ماندن در ارتفاعات بالا

اگر تجربه کوهنوردی داشته باشید می دانید که دوام آوردن در ارتفاعات بالا کار بسیار دشواری است. اما بعضی افراد بومی مناطق کوهستانی مثل تبتی ها قادرند در ارتفاعات بالایی مثل کوه اورست زنده بمانند. پژوهشگران معتقدند این توانایی نادر بعد از سال‌ها تکامل به وجود می آید. اجداد این مردم هزاران سال در نواحی مرتفع زندگی میکردند، در نتیجه گلبول های قرمز خون آن‌ها با این شرایط سازگار شده و این افراد می توانند با اکسیژن بسیار کمی هم زنده بمانند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آیا این تصویر هوایی، فاجعه رودخانه کارون است؟

ماندن در زیر آب به مدت ۱۰ دقیقه

تنها ۳۰ ثانیه حبس کردن نفس فشار زیادی به ما وارد می کند، اما مردم قوم باژائو (کولی های دریایی ساکن جنوب شرقی آسیا) توانایی منحصر به فردی در این مورد دارند. تحقیقات جدید بیان می کند مردم قوم باژائو طحال بسیار بزرگی دارند که مانند مخزنی از سلول های خونی اکسیژن دار در بدن آنها عمل می کند. این مردم قادرند برای گرفتن ماهی ۵ تا ۱۰ دقیقه زیر آب بمانند بدون آن‌که نیاز پیدا کنند به سطح آب بیایند و نفس بگیرند.

قطب نمای درونی

بعضی از ما بدون کمک اپلیکیشن‌های مسیریاب حتی نمی توانیم راه خود را تا فروشگاه مورد نظرمان پیدا کنیم، اما افرادی وجود دارند که از توانایی ویژه ای در جهتیابی برخوردارند. تاریخ نشان داده است در گذشته کاوش‌گرانی وجود داشتند که می توانستند بدون قطب نما جهتیابی کنند و جهت های اصلی را تشخیص دهند. محققان پی بردند که توانایی غیر معمول یک شخص در جهت یابی به تدریج کسب می شود و ذهن در نهایت می تواند خود را با محیط های جدید سازگار کند و جهت ها را تشخیص دهد.

اکولوکیشن

اکولوکیشن به معنای جهت‌یابی از راه ارسال صدا و سنجش پژواک است و شاید بدانید که دلفین‌ها و خفاش‌ها قادرند با استفاده از این روش دنیای اطراف خود را جهت‌یابی کنند، اما این حیوانات تنها موجوداتی نیستند که از این قابلیت برخوردارند. اگرچه این توانایی در میان انسان‌ها نادر است، اما افرادی وجود دارند که قادرند با تقلید این فرآیند، در تاریکی ببینند. مرد نابینایی به نام دنیل کیش وجود دارد که با تولید صداهایی ضربه ای به شکل ردیاب صوتی، دوچرخه سواری و در طبیعت پیادهروی می کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
درباره جشن چله تابستان چه می‌دانید؟

چشایی قوی

یک انسان عادی ۱۰ هزار پرز چشایی دارد. اما افرادی وجود دارند که پرزهای چشایی آن‌ها بسیار بیش‌تری است. این افراد به دلیل چشایی قوی ای که دارند، اغلب عکس العمل شدیدی به مواد غذایی تلخ مزه مثل کلم بروکلی یا گریپ فروت نشان می‌دهند. بسیاری از این افراد تبدیل به تیسترهایی حرفه ای می شوند.

معرفی مشاور روانشناسی نشریه و نحوه طرح پرسش از ایشان

روزیاتو

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *