, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

ناامیدی.سایت نوجوان ها (1)ناامیدی می تواند هر کسی را از پا درآورد و پیدا کردن منشا آن نیز کار بسیار سختی است.

ناامیدی به چه معناست؟ در فرهنگ لغات این کلمه را این طور معنی می کنند: احساس ناراحتی و آزردگی به دلیل عدم توانایی در تغییر یک مساله و یا نرسیدن به یک هدف.

ما در این متن هشت راه برای غلبه بر احساس ناامیدی را ارایه خواهیم داد:

۱- از شکست خود درس بگیرید

شکست می تواند در ذهن ما احساس کمبود ایجاد کند و احساس ناامیدی پس از شکست، امری طبیعی است. هر شکستی موجب ضربه زدن به ما می شود و شکست های پیاپی به طور واضحی ما را ناامید می کند.
به جای آنکه به آنچه که اتفاق افتاده است به چشم شکست نگاه کنید، بهتر است نگاهی مشابه نگاه توماس ادیسون به موضوع داشته باشید:
شما شکست نخورده اید، بلکه کشف کرده اید که برخی از روش ها موثر نیستند.
همه ما در طول روز، در مسایل بزرگ و کوچکی آزموده می شویم و در صورتی که در برخی از این آزمون ها موفق نشویم، باید صرفا از آنچه که رخ داده است درس بگیریم.

با تغییر دیدگاهتان نسبت به شکست و ناکامی قادر خواهید بود که یک مانع را به یک فرصت تبدیل کنید، یک ناکامی می تواند از یک عامل ناامیدی به یک نیروی محرکه تبدیل شود و لازمه این تبدیل، تغییر نوع نگرش شما نسبت به برخی مسایل است.

۲- روی امروز متمرکز شوید

امروزه اضطراب یکی از عوامل شایع اختلالات روانی در جوانان است. مطالعات نشان داده است که فشار ناشی از تلاش برای ساختن یک آینده خوب، یکی از عوامل اصلی ایجاد اضطراب در نسل بعد خواهد بود.

گرچه داشتن برنامه ریزی برای ساختن آینده ضروری است اما نباید اجازه دهید که احساس ناامیدی به دلیل بی خبر بودن از آنچه در آینده رخ خواهد داد، موجب تخریب روحیه شما شود. نگران بودن برای فردا، سال آینده و یا ده سال بعد می تواند هر کسی را از پا درآورد.
به جای تکرار کردن بر آنچه در آینده قرار است اتفاق بیفتد، بایستی روی امروز تمرکز کنید. امروز روزی است که در اختیار شما است. شما نمی توانید به گذشته برگردید و نمی توانید روزهای نیامده را کنترل کنید. امروز مهمترین روز است که می توانید در آن همه کار انجام دهید و یا هیچ کاری انجام ندهید.

یک دقیقه به خود وقت بدهید. چند نفس عمیق بکشید و به فرصت هایی که امروز در اختیار دارید بیندیشید. اگر مدت ها است که کاری را پشت گوش انداخته اید، امروز وقت آن است که آن را انجام دهید.

۳- دست از مقایسه خود با دیگران بردارید

ما در جهان مقایسه ها زندگی می کنیم و گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی آتش این مقایسه گری را تندتر کرده است.
بیست سال پیش ما به ماشین جدید همسایه خود نگاه می کردیم و آن را با ماشین خودمان مقایسه می کردیم و امروز ما خود را با سلبریتی ها، همکلاسی های قدیمی مان و یا حتی غریبه ها در شبکه های اجتماعی مقایسه می کنیم. به محض آنکه آنلاین می شویم، به زندگی سایر آدم ها دسترسی پیدا می کنیم و گرچه این مساله مثل یک مجله سرگرمی است اما مهم آن است که به یاد داشته باشیم که در حال مشاهده یک سری حقایق فیلتر شده هستیم. البته در بسیاری از موارد با این که ما از این موضوع آگاه هستیم، همچنان به مقایسه ادامه می دهیم و از چیزهای بی ارزشی مثل کمتر بودن تعداد لایک های اینستاگراممان نسبت به بقیه ناامید می شویم.
برای یکی دو هفته آفلاین باشید. در حال حاضر شرایط به گونه ای است که نمی توان گوشی موبایل را به طور کامل کنار گذاشت و در تماس بودن با خانواده، دوستان و همکاران امری ضروری است اما خذف نرم افزارهای مربوط به شبکه های اجتماعی قابل اجرا است.
قطع ارتباط با شبکه های اجتماعی ممکن است دقیقا همان چیزی باشد که موجب خلاص شدن شما از احساس ناامیدی شود.

۴- گیر افتاده اید؟ خود را آزاد کنید

احساس گیر افتادن در روتین های روزمره حسی است که اغلب افراد آن را تجربه می کنند و بدون توجه به سبک زندگی، در نهایت همه افراد از انجام مداوم کارهای تکراری کسل خواهند شد. روتین های روزمره همان چیزهایی هستند که موجب می شوند ما به زندگی ادامه دهیم اما همان عواملی نیز خواهند بود که ما را بی حوصله و کسل خواهند کرد.

برای رفع احساس ناامیدی و کسالت ناشی از انجام روتین های روزمره لازم نیست که شغل و خانواده خود را ترک کنید و به جایی دور بروید بلکه افزودن یک موضوع جدید به زندگی می تواند به راحتی این احساس ناامیدی را در شما از بین ببرد.
ما به شما پیشنهاد می کنیم که یکی از کارهایی را که مدت ها است مایلید انجام دهید و هنوز موفق به انجام آن نشده اید در الویت قرار دهید.

ادامه دارد…

lifehack.org

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید