۸ راه برای رفع احساس ناامیدی در زندگی (۲)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

ناامیدی.سایت نوجوان ها (1)ناامیدی می تواند هر کسی را از پا درآورد و پیدا کردن منشا آن نیز کار بسیار سختی است.

ناامیدی به چه معناست؟ در فرهنگ لغات این کلمه را این طور معنی می کنند: احساس ناراحتی و آزردگی به دلیل عدم توانایی در تغییر یک مساله و یا نرسیدن به یک هدف.

ما در این متن ادامه هشت راه برای غلبه بر احساس ناامیدی را ارایه خواهیم داد:

 

۵- شکرگذار دارایی های خود باشید

اغلب آدم ها طوری تربیت شده اند که همواره به دنبال پیشرفت باشند و به این فکر کنند که چطور می توانند روابط، شغل و موفقیت خود را ارتقا دهند.

اینکه انسان در راستان به دست آوردن چیزهای بهتر تلاش کند، امری طبیعی است اما حقیقت آن است که ما گاهی آن قدر بر نداشته هایمان تمرکز می کنیم که از داشته های خود غافل می شویم. ناامید شدن به خاطر آنچه که نداریم کار آسانی است اما درست آن است که گاهی هم به دارایی های خود فکر کنیم و بابت آن ها شکرگذار باشیم.

۶- انرژی از دست رفته خود را بازیابی کنید

ما از در کنترل داشتن شرایط لذت می بریم اما همیشه مسایلی وجود دارد که از کنترل ما خارج است و همین مسایل موجب می شوند که احساس کنیم انرژی مان را برای ادامه زندگی از دست داده ایم. اگر فاصله گرفتن از این موقعیت های غیرقابل کنترل، مقدور باشد، بهترین کار همین خواهد بود اما متاسفانه این کار همیشه ممکن نیست.

وقتی رها شدن از موقعیت های غیر قابل کنترل مقدور نیست، بهترین کار بازیابی انرژی از طریق بخش هایی از زندگی است که در کنترل ما قرار دارند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
سال جدید عادت های جدید

تلاش برای انجام کارهای ساده ای نظیر رسیدن به اندام ایده آل و یا یادگیری یک زبان جدید و یا انجام کارهای مهمتری مثل ترک شغل نامطلوب یا خروج از یک رابطه ناسالم از جمله کارهایی است که می تواند انرژی از دست رفته در شرایط غیر قابل کنترل را جبران کند که علت آن احساس امیدواری است که پس از انجام کاری مهم به انسان دست می دهد.

۷- آسیب های قدیمی و زخم های کهنه خود را بپذیرید

ما در شرایط یکسانی به دنیا نیامده ایم. برخی از ما ممکن است حوادثی را در دوران کودکی تجربه کرده باشیم و برخی نیز زخم های کهنه ای را از تجربیات تلخ گذشته خود به همراه داشته باشیم.

ناامیدی ناشی از مسایل حل نشده می تواند موجب ایجاد احساسات بدی در ما شود که از منشا آن ها اطلاعی نداریم. تنها راه رفع این مشکل کنار آمدن با گذشته است. این مساله به این معنا نیست که خود ما نیاز داریم ساعات طولانی را با یک روان درمانگر سپری کنیم (گرچه گاهی نیز این کار ضروری می شود) بلکه به این معنا است که باید زخم ها و آسیب هایی که با ما همراه هستند را بپذیریم.

با شناخت و درک بهتر خودمان، احساساتمان و واکنش هایمان به موقعیت های مختلف قادر خواهیم بود که خود را از احساس ناامیدی خلاص کنیم.

۸- با ترس های خود روبرو شوید

ناامیدی می تواند حاصل ترس باشد. گاهی برخی ترس ها بزرگ هستند اما اغلب اوقات این ما هستیم که ترس های کوچک را بزرگ کرده ایم. این ترس های کوچک که در ذهن ما تبدیل به هیولاهایی شده اند و روز به روز در حال بزرگ تر شدن هستند، موجب ایجاد ناامیدی در ما می شوند و ما را از حرکت به جلو بازمی دارند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه کیفیت روابط خود را بهبود ببخشیم؟ (۲)

تنها کاری که برای مبارزه با ترس وجود دارد، برداشتن قدم های کوچک برای مواجهه با آن است. در اغلب اوقات مواجهه با ترس ها موجب می شود که بفهمیم آن ها به آن اندازه که فکر می کردیم وحشتناک نبوده اند.

lifehack.org

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *