‌چه حالتی برای مطالعه بهتر است؟

Boy Reading Book on Living Room Floorیک فیزیوتراپ بهترین وضعیت بدنی برای مطالعه را نشستن پشت میز مطالعه و تکیه دادن به پشتی صندلی عنوان کرد.

به گزارش نشریه اینترنتی نوجوان ها به نقل از ایسنا، دکتر محمدباقر شمسی اظهار کرد: هنگام قرار گرفتن پشت میز ارتفاع صندلی باید به صورتی باشد که کف پا به راحتی روی زمین قرار گرفته و بین مفصل زانو و ران زاویه 90 درجه وجود داشته باشد.

این دکترای تخصصی فیزیوتراپی عنوان کرد: ارتفاع میز نیز باید به گونه‌ای باشد که با گذاشتن دست زیر چانه، آرنج‌ها بدون این که خم شوند تماس معمولی با سطح میز داشته باشند.

شمسی خاطر نشان کرد: صندلی باید به گونه‌ای باشد که بتواند قوس کمر را به‌ خوبی پر کند و بهتر است تکیه‌گاه سر نیز داشته باشد تا بتوان گردن را نیز هر از چندگاهی استراحت داد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه توصیه کرد: افرادی که ساعات زیادی را پشت میز مطالعه می‌کنند بهتر است از تخته شیب‌دار بر روی میز استفاده کرده و کتاب خود را بر روی آن قرار دهند، زیرا این تخته موجب می‌شود فشار کمتری به گردن آمده و گردن کمتر خم شود.

وی خاطرنشان کرد: افراد باید به خاطر داشته باشند قرار گرفتن طولانی‌ مدت در هر حالتی برای ساختمان اسکلتی بدن زیان‌آور است و به همین علت توصیه می‌شود افراد هر نیم‌ ساعت یک بار از پشت میز بلند شده و راه روند، زیرا راه‌ رفتن از بهترین استراحت‌ها برای عضلات بدن است.

شمسی افزود: همچنین کشش عضلات بدن به سمت عقب نیز در مواقع استراحت توصیه می‌شود، زیرا با این کار خستگی عضلات تا حدی گرفته می‌شود.

این فیزیوتراپ با هشدار در خصوص مطالعه در حالت خوابیده به شکم، اظهار کرد: این بدترین حالت برای مطالعه است، زیرا فشار زیادی به احشا شکمی، قفسه سینه و ستون فقرات و نیز گردن و کمر وارد می‌شود.

وی افزود: بهترین حالت برای مطالعه قبل از نشستن پشت میز به پشت درازکشیدن است، اما متاسفانه در این حالت امکان استفاده از کامپیوتر یا کتاب وجود ندارد زیرا دست به سرعت خسته می‌شود اما برای گوش کردن به موسیقی یا مطالب صوتی این حالت توصیه می‌شود.

شمسی خاطرنشان کرد: مطالعه در حالت خوابیدن به پهلو نیز توصیه نمی‌شود، زیرا بدن در وضعیت نامتقارن است و به یک طرف بدن فشار زیادی وارد می‌شود.

 

 

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
5 راهکار شگفت انگیز مبارزه با بی حوصلگی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.