چگونه در حفظ و نگهداری محیط زیست، موثر باشیم؟ (۱)

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

حفظ محیط زیست.سایت نوجوان ها (1)یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای کمک به حفظ محیط زیست انجام دهید، سعی در استفاده صحیح از منابع و تلاش برای مصرف دوباره و بازیافت لوازم زائد است. این کار از آنچه که فکر می کنید، آسان تر خواهد بود. باید از کارهای کوچک شروع کنید و بخشی از عادات روزمره خود را تغییر دهید. برای حفظ محیط زیست، سعی کنید مصرف آب و انرژی را کم کنید، عادات غذایی و روش رفت و آمد خود را تغییر دهید تا از منابع طبیعی محافظت کنید و نحوه مصرف، بازیافت و دور ریختن را طوری تنظیم کنید که به طبیعت کمترین صدمه را وارد کنید.
اگر توانستید الگوی زندگی خود را با طبیعت و محیط زیست سازگار کنید، سعی کنید این کار را به دیگران نیز بیاموزید.

یک: ذخیره برق و سایر انرژی ها

1- هر وسیله برقی را هنگام عدم استفاده خاموش کنید.

یک قانون خوب برای انگشتان! این است که هر وسیله برقی را هنگامی که مورد استفاده نیست، خاموش کنید. مثل لامپ، تلویزیون، کامپیوتر، پرینتر، ویدئو و …

– می توانید برای لوازم برقی کنار هم، از سه راهی های دارای کلید استفاده کنید. در این صورت هنگامی که از این لوازم استفاده نمی کنید، با خاموش کردن یک کلید، همه این لوازم خاموش می شوند.

2- هنگامی که از وسائل برقی استفاده نمی کنید، سیم آن ها را از پریز جدا کنید تا مانع جریان داشتن الکتریسیته شوید.

لوازمی نظیر لپ تاپ، کامپیوتر، مخلوط کن برقی، آون، تلویزیون و… هنگامی که به پریز متصل هستند، می توانند انرژی مصرف کنند. بسیاری از لوازم برقی وقتی خاموش می شوند، در حالت stand by یا skep mode قرار می گیرند که در این حالت همچنان تا حدی برق مصرف می کنند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پیشنهاداتی برای مصرف صحیح آب (7)

– این نکته خصوصا برای زمان هایی مهم است که در سفر هستید و همچنین در مورد لوازمی سودمند خواهد بود که احتمال می دهید تا 36 ساعت آینده نیازی به استفاده از آن ها نداشته باشید.

3- سیستم سرمایش و گرمایش منزل خود را تنظیم کنید.

سیستم سرمایش و گرمایش را همیشه روی دمایی تنظیم کنید که حداقل اختلاف دما را با دمای بیرون داشته باشد زیرا این کار موجب می شود این سیستم مجبور به مصرف برق یا گاز زیاد برای رساندن دمای محیط به دمای مورد نظر شما نشود. لذا سعی کنید دمای خانه را در زمستان روی پایین ترین و در تابستان روی بالاترین دمای قابل تحمل تنظیم کنید.

4- تا حد امکان، از لامپ های LED استفاده کنید.

گرچه لامپ های LED از لامپ های قدیمی گران تر هستند اما مزایای آن ها بیشتر از معایب آن هاست. این نوع لامپ ها 25 تا 85 درصد، کمتر برق مصرف می کنند، 3 تا 25 درصد، طول عمر بیشتری دارند و با طبیعت سازگارترند.

– اگر می خواهید شروع به تعویض لامپ های خود با لامپ های LED کنید، از لامپ هایی شروع کنید که بیشترین استفاده را در طول شبانه روز دارند.

5- به جای استفاده از دستگاه خشک کن، لباس ها را در هوای آزاد خشک کنید.

در بسیاری از خانه ها، خشک کن برقی جزو لوازمی است که بعد از یخچال و دستگاه تهویه هوا، بیشترین میزان برق را مصرف می کند. استفاده از هوای آزاد و خشک کردن لباس ها روی بند با طبیعت سازگارتر است و همچنین موجب می شود که بوی مطبوع مواد شوینده پس از خشک شدن همچنان روی لباس باقی بماند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
یه لقمه محیط زیست؛ شعری برای باران های تابستانی

ترجمه شده از سایت wikihow.com

امتیاز به این نوشته

‫1 نظر ارسال شده در “چگونه در حفظ و نگهداری محیط زیست، موثر باشیم؟ (۱)

  1. وروجک :

    ای کاش قبل از اینکه دیر تر از این بشه یه کاری برای دنیا انجام بدیم چون واقعا با سرعت داریم به سمت نابودی پیش میریم. نابودی همه چیز…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.