چگونه در ماه رمضان روزه بگیریم؟ (۲)

نکات روزه داری نکاتی هستند که با رعایت کردن آنها می توانید راحت تر و بهتر روزه بگیرید. در مطلب قبل چند نمونه از این نکات را با هم مرور کردیم. اکنون و در بخش دوم این مطلب، به پیشنهادهایی می پردازیم که کمک می کند در طول روز گرسنگی و تشنگی اذیت تان نکند.

اهمیت سحری خوردن

از نکات روزه داری این است که سحری را تا جایی که ممکن است کامل بخورید، چون هم پر برکت است و هم به شما کمک می کند که تا عصر به راحتی روزه خود را ادامه بدهید.

در نظر گرفتن خشنودی خداوند در نیت روزه

حتما به یاد داشته باشید که نیت کنید. یعنی نیت کنید که برای خشنودی خداوند روزه می گیرید تا خدا روزه شما را قبول کند. این مورد از نظر روحی به شما کمک می کند تا راحت تر روزه بگیرید.

شرکت در مراسم مذهبی از نکات روزه داری

کار مهمی که در ماه رمضان باید انجام بدهید این است که در مراسم های مذهبی شرکت کنید و قرآن و نماز بخوانید. می توانید به سخنرانی ها و مجلس های مذهبی بروید و یا برنامه ها را از تلویزیون دنبال کنید.

دوری از نور خورشید

این هم یکی دیگر از نکات روزه داری در ماه رمضان است که در بخش پیش نیز به آن اشاره کردیم: کارهای سنگین انجام ندهید زیرا باعث می شود تشنه و گرسنه شوید. در صورت امکان، زیر آفتاب نمانید و در طول روز در خانه بمانید. این کار به شما کمک می کند تا راحت تر بتوانید روزه بگیرید.

خود را در موقعیت های سخت قرار ندهید

افرادی هستند که در ماه مضان روزه نمی گیرند. سعی کنید از جاهایی که در آن غذا می خورند و چیزهایی که شما را وادار می کند به غذا خوردن فکر کنید دوری کنید. این کار باعث می شود کمتر گرسنه شوید. برای اینکه به این چیزها فکر نکنید کتاب بخوانید، یا در طول روز بخوابید یا هر کار دیگری که دوست دارید انجام بدهید.

نکات روزه داری به ما می گوید به آرامی غذا بخورید

در زمان افطار سعی کنید با خانواده غذا بخورید و مراقب باشید زیاد و یا تندتند غذا نخورید. زیرا معده شما در تمام طول روز خالی بوده و این کار ممکن است به معده تان آسیب برساند. به آرامی غذا بخورید تا سیر شوید و در طول شب سعی کنید از آب یا مایعات زیاد استفاده کنید.

و در آخر شما موفق شدید که یک روز کامل را روزه بگیرید. شب را استراحت کنید و خود را برای روز بعد آماده کنید. از ماه رمضان بهره بگیرید و از آن لذت ببرید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
فعالیت های قرآنی کودکان و نوجوانان در نمایشگاه قرآن

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – ترجمه‌ی امیرحسین رادفر

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *