۱۰ گیاهی که می توان در آشپزخانه پرورش داد

گیاهان

راهنمای مطالعه

این یک واقعیت که غذای ارگانیک گران است. ولی تا آن جا که می توانیم باید از غذاهایی که با سموم و کودهای شیمیایی پرورش پیدا کرده اند دوری کنیم. به همین دلیل است که پرورش سبزیجات برای خودمان، بهترین راه کنترل کیفیت غذایی است که می خوریم. احتمالا تا کنون تلاش کرده اید دانه ای را بکارید و می دانید که این کار دشوار و زمان بر است. اما خوشبختانه راه هایی هم وجود دارد که نه تنها ارزان است، بلکه ساده و راحت نیز هست. از سبز کردن مواد غذایی از آشپزخانه صحبت می کنیم. می توانید به راحتی هر چیزی مانند پیاز و کرفس و…با درصد بالای موفقیت پرورش دهید. بنابراین، باقیمانده های این گیاهان را دور نیاندازید،شما می توانید آنها را دوباره سبز کنید. پیشنهاد می کنیم از غذاهای ارگانیک شروع کنید.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

کرفس

احتمالا کرفس یکی از بهترین غذاهایی است که برای ماجراجویی پرورش سبزیجات می توانید استفاده کنید. کشت کرفس تازه در آشپزخانه بسیار آسان است. فقط ساقه ی آن را بردارید و آن را در مقدار کمی آب ولرم که قبلا در ظرف ریخته اید قرار دهید. ظرف را در نقطه ای نور گیر قرار دهید و منتظر شوید برگهایی در ریشه شروع به رشد کنند. این کار در طول حدود یک هفته یا بیشتر اتفاق می افتد. اکنون می توانید کرفس را برای رشد کامل در خاک بکارید و منتظر بمانید.

10 گیاهی که می توان در آشپزخانه پرورش داد

زنجبیل

همه ما اطلاعاتی درباره فواید زنجبیل داریم. راهی وجود دارد که این گیاه را در خانه یا در آشپزخانه کاشت. یک ریشه زنجبیل که دارای انگشت های زیاد است را انتخاب کرده و آن را در آب ولرم به مدت یک شب بخیسانید. سپس به تکه های کوچک برش دهید. مقداری خاک زهکشی شده را آماده کنید و یک تکه زنجبیل را در آن قرار دهید و کمی خاک روی آن بریزید. آن را در محیط گرم نگهداری کنید و مرتب به آن آب دهید.

زنجبیل/10 گیاهی که می توان در آشپزخانه پرورش داد

سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین را مانند سیب زمینی معمولی، به راحتی می توان در خانه کاشت. نصف سیب زمینی شیرین را برداشته و آن را با استفاده از خلال دندان در یک ظرف حاوی آب معلق نگهدارید. مطمئن شوید که آب نیمی از سیب زمینی را پوشانده است. ظرف را در نقطه نور گیر قرار دهید و بعد از چند روز می بینید که سیب زمینی ریشه زده است. هنگامی که ریشه ها به اندازه 10 سانتی متر رسیدند، آن ها را در آب قرار دهید. هنگامی که ریشه های جدید حدود 3 سانتی متر دیگر رشد کردند، آماده کاشت در خاک هستند.

10 گیاهی که می توان در آشپزخانه پرورش داد

سیر

تنها یک حبه سیر کافی است تا یک بوته کامل را به عمل آید. سیر را همراه با ریشه در خاک گلدان بکارید و در محلی نورگیر قرار دهید. خود حبه سیر ریشه می زند. هنگامی که جوانه دیدید، آن را ببرید. این کار باعث می شود گیاه تمام انرژی خود را برای تولید پیاز جدید بگذارد. البته، سپس می توانید از یک حبه از پیاز جدید برای کشت بوته دیگر استفاده کنید.

آشپزخانه

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عناصر تشکیل دهنده بدن انسان در دل ستارگان

آناناس

تا به حال تصور می کردید آناناس تنها در مناطق استوایی رشد می کند؟ خب، می توانید این میوه را از برگ هایش در آشپزخانه خودتان کشت کنید. فقط قسمت برگ را ببرید. مطمئن شوید از هر قسمت میوه اصلی نبرید. برگ را در آب قرار دهید. آن را در محلی گرم و نورگیر قرار دهید. آب را هر روز عوض کنید و زود ریشه زدن برگ را می بینید. برگ را بعد از ریشه زدن در خاک بکارید و منتظر بمانید تا آناناس رشد کند.

آشپزخانه

قارچ

بله، قارچ. تکثیر این گیاه کمی سخت است ولی ارزش تلاش را دارد. تنها چیزی که آنها احتیاج دارند مکان گرم و رطوبت بالا است. همچنین به خاک مقوی نیز احتیاج دارند. پیشنهاد می کنیم قارچ را درگلدان بکارید تا راحتتر بتوانید دما و رطوبت را کنترل کنید. تنها کافی است ساقه ی بدون کلاهک را در خاک بکارید که حاوی مواد مغذی زیادی است. مطمئن شوید که تنها بالای ساقه در بالای آن دیده می شود. اگر برش از قارچ صورت گیرد، قارچ جدید به سرعت رشد می کند.

آشپزخانه

پیازچه

پیازچه را به راحتی می توان از ریشه های باقیمانده از این گیاه کشت کرد. یک ظرف را بردارید، ریشه ها را در آن قرار دهید و با آب پر کنید. آب را چند روز یک بار عوض کنید. در مدت حدود یک هفته به عمل خواهد آمد.

آشپزخانه

کدو تنبل

از دانه های کدو تنبل می توانید به عنوان یک میان وعده سالم استفاده کنید. ولی می دانستید می توانید با استفاده از این دانه ها، کدو تنبل کشت کنید؟ چند دانه را بردارید و در خاک بکارید. فقط مطمئن شوید در محلی نورگیر قرار دهید. گیاه جدید رشد خواهد کرد. حتی می توانید کدو تنبل کامل را بکارید و گیاه جدید رشد خواهد کرد.

آشپزخانه

فلفل

فلفل برای مبتدیان بسیار عالی است. همانند کدو تنبل، تمام چیزی را که نیاز دارید مقداری دانه است که در خاک گلدان بکارید و در محلی نورگیر قرار دهید. مطمئن شوید محل خیلی گرم نباشد. از سرعت رشد آن ها بسیار شگفت زده خواهید شد. اگر بخواهید، می توانید آن ها را در ظرفی بکارید و سپس به باغچه منتقل کنید.

آشپزخانه

کاهو

کاهو سبزی دیگری است که به راحتی می توانید در آشپزخانه کشت کنید. یکی از معمول ترین سبزیجاتی است که در هر خانه ای استفاده می شود. بنابراین راه خوبی است تا همیشه در دسترس باشد. روش مورد استفاده بسیار ساده است. پایین وسط کاهو را برداشته و در یک تنگ آب با حدود 5/1 سانتی متر آب قرار دهید. تنگ را در محلی نورگیر قرار داده و هر از چند روز یکبار آب آن را عوض کنید. خواهید دید که برگه ها در مدت چند روز جوانه خواهند زد.

کاهو

 

امتیاز به این نوشته
دسته بندی: علوم برچسب ها:

4 thoughts on “۱۰ گیاهی که می توان در آشپزخانه پرورش داد

  1. شایان میگوید:

    سلام و خسته نباشید
    کاهورو من نفهمیدم, فقط اون مغز کاهو تو آب بگذاریم؟؟ خاک نمیخواد؟؟
    فلفل من کاشته بودم, هی گل میداد می افتاد, گل میداد می افتاد, یه فلفل هم نداد 🙁
    از همه راحتترش ریحان , دونشو میتونید از عطاری ها بخرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *