,

نگاهی به مسلمانان دنیا

براساس آمارهای جهان در سال ۲۰۱۷ حدود ۸/۱ میلیارد مسلمان در جهان زندگی می کنند . مسلمانان یک چهارم جمعیت روی کره ی زمین را تشکیل می دهند . اسلام به عنوان دومین دین جهان بعد از مسیحیت شناخته می شود اما انتظار می رود در نیمه دوم این قرن مسلمانان بزرگ ترین جمعیت مذهبی جهان باشند زیرا آمارها نشان می دهند که تا سال ۲۰۷۰ ، اسلام به خاطر سرعت بیشتر زاد ولد در خانواده ها از مسیحیت پیشی خواهد گرفت .

جمعیت مسلمانان در جوامع مختلف پراکنده هستند اما بیش از ۵۰ کشور جهان دین اسلام را دارند و اکثریت آن ها مسلمان هستند در حالی که دربسیاری از کشورها نیز مسلمانان اقلیتی از جمعیت را تشکیل می دهند .

اگر چه خاستگاه مسلمانان کشورهای عربی و خاورمیانه است اما کمتر از ۱۵ درصد جمعیت مسلمان جهان عرب هستند و بقیه از ملیت های دیگرند . بیشترین مسلمانان جهان در جنوب شرقی آسیا زندگی می کنند در حالی که جمعیت مسلمان کشورهای خاورمیانه وآفریقای شمالی تنها ۲۰ در صد از کل جمعیت مسلمان جهان هستند .

یک پنجم از جمعیت مسلمانان جهان به شکل اقلیت در کشورهای مختلف زندگی می کنند . و کشورهای هند و چین بیشترین اقلیت مسلمان جهان را دارند .

در حال حاضر اندونزی بیشترین جمعیت مسلمان جهان را دارد اما پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۵۰ کشور هند بیشترین جمعیت مسلمان جهان را در اختیار داشته باشد که حداقل به ۳۰۰ ملیون نفر خواهد رسید .

توزیع منطقه ای مسلمانان (۲۰۱۷)

بیشترین جمعیت مسلمانان در جنوب شرقی آسیا ، خاورمیانه و آفریقای شمالی یافت می شود.

آمریکای لاتین / کارائیب: ۸۴۰،۰۰۰ ملیون نفر

آمریکای شمالی: ۳،۴۸۰،۰۰۰ ملیون نفر

اروپا: ۴۳،۴۷۰،۰۰۰ ملیون نفر

خاورمیانه / شمال آفریقا: ۳۷۰،۰۷۰،۰۰۰ ملیون نفر

آسیا / اقیانوس آرام: ۹۸۶،۴۲۰،۰۰۰ ملیون نفر

کشورهایی که بیشترین جمعیت مسلمان را دارند (۲۰۱۷)

اگرچه بسیاری فکرمی کنند بیشترین جمعیت مسلمانان در خاورمیانه یافت می شود ، اما کشورهایی که بیشترین مسلمان را دارند در واقع در جنوب و جنوب شرقی آسیا یافت می شوند.

اندونزی: ۲۰۹٫۱ میلیون

پاکستان: ۱۷۶٫۲ میلیون

هند: ۱۶۷٫۴ میلیون

بنگلادش: ۱۳۴٫۴ میلیون

نیجریه: ۷۷٫۳ میلیون

مصر: ۷۷ میلیون

ایران: ۷۳٫۶ میلیون

ترکیه: ۷۱٫۳ میلیون

سودان: ۳۹ میلیون

الجزایر: ۳۴٫۷ میلیون

مراکش: ۳۱٫۹ میلیون

عراق: ۳۱٫۲ میلیون

بزرگ  ترین مراسم مسلمانان مراسم حج است که میلیون ها نفر از ملیت های مختلف در کنار هم جمع می شوند وبه برگزاری مراسم عبادی درشهرهای مقدس مکه و مدینه که خواستگاه مسلمانان است می پردازند .
اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید