۵ گام تا ایمن سازی شبکه بی سیم خانگی

شبکه بی سیم خانگیبا توجه به احتمال سوء استفاده از شبکه بی سیم خانگی  5 راهکار برای امن کردن این شبکه پیشنهاد می کنیم

به router( مسیر یاب) بی سیم خود log in کنید

اگر تا کنون به روتر بی سیم خود log in نکرده اید، مدل روتر خود را جستجو کنید و آدرسIP و رمز ورود و نام کاربری آن را پیدا کنید و سپس log in کنید.  احتمالاً اگر به این قسمت نگاه کنید، می بینید که IP پیش فرض 192.168.1.1 و نام کاربری پیش فرض admin و رمز عبور blank (خالی) تعریف شده است.

در ابتدا کارهای زیر را انجام دهید

مرورگر internet explorer خود را باز کنید و در قسمت آدرس 192.168.1.1 را وارد کنید؛ سپس یک رمز عبور جدید و نام کاربری جدید برای خود ایجاد کنید.

MAC filtering را فعال کنید

این کار ساده ترین و راحت ترین کاری است که شما می توانید انجام دهید تا اجازه ورود به شبکه وایرلس خود را به مزاحمین و افراد غریبه ندهید. اگرچه این کار از ضریب امنیتی پایینی برخوردار است. شما می توانید یک لیست از آدرس های مجاز MAC address تهیه کنید و پس از آن تنها MAC address هایی که شما مشخصا در این لیست قرار داده اید، قادر به استفاده از شبکه وایرلس شما هستند.

رمز گذاری را فعال کنید 

بسیار مهم است که روی شبکه خود رمز گذاری کنید. این کار نه تنها باعث می شود که مزاحمین و سوء استفاده کنندگان نتوانند از شبکه وایر لس شما استفاده کنند، بلکه باعث می شود که جاسوسان نتوانند از شبکه وایرلس شما و ترافیک آن بهره برداری کنند. دو نوع مهم از انواع رمز گذاری وایرلس در لیست زیر آورده شده است. لطفاً دقت کنید که هر رمز گذاری فعال شده بر روی روتر وایر لس باید روی هر قطعه وایر لس دیگری که نیاز به اتصال به اینترنت را دارد، فعال شود.

WEP

این شیوه رمز گذاری جزء متداول ترین و رایج ترین رمز گذاری ها روی روتر های وایرلس است. لطفا دقت کنید که این رمز گذاری می تواند توسط هکرهای حرفه ای در زمان حدود 2 دقیقه شکسته شود اما می تواند شبکه وایر لس شما را در برابر همسایگان و رهگذران حفظ کند.

WPA2

این شیوه نیز بسیار متداول است و اغلب در روتر های جدید وایرلس فعال می شود. WPA2 امن تر از WEP است و تا کنون در معرض خطر قرار نگرفته اما قابل دسترسی برای برخی از انواع قدیمی تر قطعات وایر لس نیست.

انتخاب بین WEP ,WPA2 , MAC filtering 

WPA2 امن ترین متد برای حفاظت از شبکه وایرلس در مقابل مزاحمین است اما اگر شما قطعات الکترونیکی قدیمی دارید کهWPA2 را ساپورت نمی کنند، از WEP استفاده کنید. اگر چگونگی رمز گذاری را نمی دانید MAC filtering امنیت کمی دارد اما ساده ترین روش نصب را دارد و می توانید از آن استفاده کنید.

نمایش SSID را غیر فعال کنید 

این بخش (SSID) تعیین می کند که افراد دیگر سیگنال های شبکه وایرلس شما را بتوانند ببینند یا خیر. با غیر فعال کردن این بخش، شبکه وایرلس شما برای افراد غریبه غیر قابل رؤیت خواهد شد اما این کار از شما در برابر هکرها محافظت نمی کند و البته ممکن است، باعث شود که قطعات الکترونیکی شما به شبکه وایر لس سخت تر وصل شود. بنابراین باید روش کار آن را بدانید اما همیشه سعی کنید از رمز گذاری استفاده کنید و هیچ گاه به این که فقط SSID را غیر قابل روئیت کنید، اکتفا نکنید.

 نرم افزار who is on my wifi را نصب کنید 

با نصب این نرم افزار روی دسکتاپ خود این نرم افزار با یک موتور ردیابی از طریق scan شبکه وایرلس شما به صورت دقیقه ای نشان می دهد که آیا افراد غریبه روی شبکه وایرلس شما نفوذ دارند یا خیر. این کار نیز می تواند تا حدودی شما را از وجود افراد غریبه با خبر کند.

computernasljavan.com

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
وقتی قدم زدن یک توله خرس سوژه رسانه‌ها می‌شود
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *