Telegram برنامه ای که در حال تبدیل شدن به جایگزینی برای وایبر و واتس آپ است

Telegram.nojavanha (2)

نرم افزار پیام رسان Telegram برنامه ای است که به دلیل امنیت بالا و کاربری ساده انتظار می رود که در آینده جایگزینی برای برنامه های وایبر و واتس آپ شود.

به گزارش تابناک، Telegramنرم‌افزاری است که اخیرا به دلیل امنیت بالای خود، توجهات بسیاری را جلب کرده است و حتی در یک مورد که در ماه فوریه واتس‌آپ برای مدت زمان چهار ساعت از دسترس خارج بود، در همین زمان تلگرام بیش از ۵ میلیون ثبت نام جدید داشت 
تلگرام، نرم‌افزار کوچک و فوق امن برای پیام‌رسانی است که البته چندان شناخته نیست اما تفاوت‌های اصلی این ابزار با سایر ابزارهای مشابه همچون وایبر و واتس‌آپ در چیست؟
 

امنیت

وب‌سایت اصلی این ابزار اذعان کرده است ما به شما حریم خصوصی اتان را با‌زمی‌گردانیم. در واقع جنبه‌های امنیتی این ابزار نیز نشان‌دهنده همین امر است. این ابزار دو گونه متفاوت از امنیت را برای دو مورد متفاوت از چت ارائه می‌کند. برای چت‌های استاندارد، رمزگذاری Server-Client و Client-Server به کار گرفته می‌شود؛ ‌به این معنا‌ که پیام شما نیاز به رمزگذاری در سرور تلگرام ندارد 

این موضوع برای اغلب چت‌ها و گفت‌وگو‌های روزمره مفید و کافی است و امتیاز آن این است که امکان چت و پیام‌رسانی به شکل Multi-Platform را فراهم می‌کند. برای داشتن یک گفت‌وگوی رمزگذاری شدهEnd-to-End باید از گزینه چت رمزی یا Secret استفاده کنید که در این صورت تلگرام به هیچ وجه پیام‌های رمز گذاری شده را دریافت نمی‌کند. 

در واقع Secret Chat در تلگرام به هر اندازه که فکر کنید، از وجوه امنیتی برخوردار است و همه نکات لازم در این خصوص را مد نظر دارد
 

امنیت پیام‌ها با رمزگذاری‌های نا‌متقارن  AES ۲۵۶ بیتی و  RSA ۲۰۴۸ بیتی تضمین شده است. بهترین قسمت برای امنیت این ابزار این است که اساسا نیاز نیست تا کاربر اقدام خاصی برای داشتن امنیت صورت دهد. تلگرام به قدری به امنیت خود مطمئن است که جایزه‌ای ۲۰۰ هزار دلار را برای هک شدن خود پیشنهاد می‌کند. 

همین امنیت منجر به آن شد که یک و نیم میلیون نفر از شهروندان کره جنوبی، نرم‌افزار چت مخصوص خود یعنیKakao Talk را‌‌ رها کنند و به تلگرام بپیوندند. 

Telegram.nojavanha (1)

تسهیلات و سادگی

همواره بین امنیت، تسهیلات و سادگی یک چالش وجود دارد؛ اما تیم غیر انتفاعی پشت تلگرام تلاش فراوانی کرده ‌که این چالش را عقیم بگذارد. با تمام امنیتی که این نرم افزار ارائه می‌کند، ‌‌بسیار ساده است. شروع استفاده از آن دقیقا مشابه نصب و راه اندازی وایبر است. بعد از آن به سادگی می‌توانید پیام رسانی کنید.
 

شاید واسط کاربری آن در ابتدا کمی متفاوت و پیچیده به نظر آید ولی در آن همه چیز گویا و به سهولت قابل استفاده است. این ابزار ‌روی هر سه سیستم عامل موبایل یعنی اندروید، وین فون و iOS موجود است و همچنین نسخه‌های دسکتاپ آن برای ویندوز، مک و لینوکس نیز وجود دارد. 

نکته دیگر آن که به رغم این که پیام‌ها در این ابزار رمزگذاری شده‌اند، سرعت پیام رسانی بسیار بالاست. این به دلیل استفاده از پروتکل MTProto است که مختص به این ابزار طراحی شده است. همچنین طراحان این ابزار در سراسر دنیا سرورهایی ‌برای برنامه خود تدارک دیده‌اند. 

ایده‌ها

برنامه‌های چت و پیام رسانی که می‌توان یافت، اغلب فاقد یک رهیافت کلی و دیدگاه خاص در پشت خود هستند؛ اما تلگرام متفاوت است. زمانی که تیم طراح از بازگرداندن حریم خصوصی سخن می‌گویند، این هدف اصلی آن‌هاست ولی به هیچ وجه سادگی را قربانی این هدف نکرده‌اند. 

همچنین هر چند هنوز کد برنامه‌ کامل منتشر نشده، تیم طراح بر این قصد هستند که نرم افزار را به شکلOpen Source منتشر کنند. طراحان نرم افزار بر این باورند که اضافه شدن افراد خلاق برای بهبود کار نرم افزار بسیار ضروری است.

این نرم‌افزار به دست دو نفر طراحی شده است: نیکولا و پاول دورو که بنیانگذاران شبکه اجتماعی بزرگ روسی با نام VK هستند. البته هر چند طراحان این ابزار روسی هستند، در FAQ وب سایت خود تشریح کرده‌اند، مقر اصلی نرم افزار در برلین است .

در ‌‌نهایت این که باید گفت ‌این ابزار بسیار ساده و در عین حال به لحاظ امنیتی قدرتمند است، به گونه‌ای که می‌توان ترکیبی از امنیت سرعت و قدرت و خلاقیت را در این ابزار دید.

برای دانلود این نرم افزار اینجا را کلیک کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نگاهی به تحول رایانه ها از ابتدا تا کنون (بخش سوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *