برجی که هوا را تصفیه می کند

یک شرکت معماری به دنبال احداث یک برج عجیب است که هم به عنوان پارکینگ و محل پرواز خودروهای پرنده عمل خواهد کرد و هم با پوشش گیاهی خود هوای شهر شانگهای را تمیز می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اینهبیتت، به نظر می‌رسد خودروی پرنده در حال گذر از دنیای فیلم‌های علمی تخیلی به دنیای واقعیت هستند.

شرکت طراحی و معماری ریچارد (RA+D) با مدیریت ریچارد مورتا کاستیلو طرح یک برج "انرژی صفر" برای میزبانی از خودروهای پرنده را ارائه کرده است.

این برج بلند و هوشمند دارای سایت‌های فرود برای خودروهای پرنده خواهد بود. طرح‌های اولیه نشان‌دهنده یک ساختمان کاملا سبز(انرژی پاک) است، چرا که در واقع یک جنگل عمودی با 50 هزار درخت و درختچه است که می‌تواند هوا را تمیز کند.

دبی در اوایل سال جاری تاکسی‌های پرنده را آزمایش کرد و شرکت معماری و طراحی ریچارد نیز از مقامات ایالت نوادا و اداره هواپیمایی فدرال اجازه پرواز وسایل نقلیه پرنده برای حمل و نقل را درخواست مجوز کرد. این شرکت شواهدی ارائه کرد مبنی بر این که وسایل نقلیه پرنده به زودی در آسمان ظاهر خواهند شد.

RA+D برای اولین بار طرح‌های برج خودروی پرنده را در سال 2015 با برج مسکو معرفی کرد و اکنون می‌گوید که برج شانگهای می‌تواند سریع‌تر از انتظارات، بین سال‌های 2018 تا 2020 احداث شود.

طراحی این برج از هنر اژدهای چینی الهام گرفته شده است. ایستگاه‌های پرواز به برج متصل هستند.

این برج می‌تواند به طور طبیعی هوا را تمیز کند، چرا که گیاهان کربن دی‌اکسید را می‌گیرند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
شیوه های درمانی موثر برای مشکلات مو!

فناوری‌های پاک نیز مانند یک کارخانه بازیافت آب با استفاده از روش ضد عفونی توسط امواج ماورای بنفش بخشی از طراحی این برج بلند و هوشمند هستند.

یک نیروگاه الکتریکی عمودی بر پایه انرژی خورشید، باد، آب و انرژی زمین گرمایی تعبیه خواهد شد.

این ساختمان چند منظوره همچنین می‌تواند شامل یک مرکز همایش، آزمایشگاه‌های زیست شناسی آب رودخانه و اقامتگاه‌ها باشد.

این برج با بودجه 600 میلیون دلاری برای احداث در منطقه پودونگ شهر شانگهای طراحی شده است.

ساختمان انرژی صفر که به صورت ساختمان با (برآیند) انرژی صفر (ZNE) شناخته می‌شود، ساختمانی با برآیند مصرف انرژی صفر با آلاینده کربن صفر سالیانه می‌باشد.

در دنیای امروز با توجه به محدود بودن منابع سوخت فسیلی، ساختمان‌ها، صنایع و دیگر ارگان‌ها به سمت استفاده از دیگر انرژی‌های موجود در زمین مانند انرژی خورشیدی، بادی، زیست انرژی و آبی حرکت نموده‌اند.

ساختمان‌های قدیمی 40 درصد کل انرژی سوخت فسیلی را در آمریکا و اتحادیه اروپا مصرف می‌کنند و تولیدکننده‌های مهمی از گارهای گلخانه‌ای محسوب می‌شوند.

اصل مصرف انرژی شبکه صفر به عنوان یک ابزار برای کاهش آلایندگی کربن و وابستگی به سوخت‌های فسیلی در نظر گرفته می‌شوند. اگر چه ساختمان‌های انرژی صفر حتی در کشورهای توسعه یافته هم غیر متداول می‌باشند، ولی روز به روز اهمیت و محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند.

اکثر ساختمان‌های انرژی صفر از شبکه الکتریکی برای ذخیره انرژی استفاده می‌کنند ولی بعضی از آنها هم مستقل از شبکه می‌باشند.

انرژی معمولا در مکان از طریق ترکیب تکنولوژی تولید انرژی همچون تکنولوژی خورشیدی و باد تولید می‌شود، در حالیکه مصرف کل انرژی به شدت کاهش می‌یابد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اولین شمع هوشمند جهان با قابلیت تنظیم از طریق موبایل!

انرژی صفر با کاهش هزینه تکنولوژی‌های انرژی جایگزین و افزایش هزینه سوخت‌های فسیلی کاربردی‌تر می‌شود.

ایجاد ساختمان‌های مدرن انرژی صفر نه تنها از طریق پیشرفت صورت گرفته در تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های انرژی جدید و شاخت و ساز امکان‌پذیر شده است، بلکه به وسیله تحقیقات دانشگاهی پیشرفت قابل توجهی داشته است.

این تحقیقات اطلاعات دقیق عملکرد انرژی را در ساختمان‌های قدیمی و آزمایشی جمع‌آوری می‌کنند و پارامترهای عملکردی را برای مدل‌های کامپیوتری پیشرفته جهت پیش بینی کارآمدی طراحی‌های مهندسی ارائه می‌دهند.

مفهوم انرژی صفر به علت گزینه‌های زیاد برای تولید و نگه‌داری انرژی همراه با روش‌های متعدد اندازه‌گیری انرژی (مرتبط با هزینه، انرژی یا انتشار کربن) پذیرفته می‌شود.

ایده واصل مصرف انرژی خالص صفر به دلیل اینکه برداشت از انرژی‌های تجدیدپذیر وسیله و راهکاری برای حذف آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای است، توجه بسیاری را به خود معطوف داشته است.

امروزه طرح‌های مرتبط با اصول انرژی صفر به دلیل افزایش هزینه‌های سوخت‌های فسیلی و تاثیرات مخرب آنها بر روی محیط زیست و شرایط آب و هوایی و برهم زدن تعادل اکولوژیک، بسیار کاربردی و از محبوبیت خاصی برخوردار شده است.

این ساختمان‌ها می‌توانند دارای شبکه تامین انرژی جدا و مستقل باشند. بدین ترتیب انرژی به صورت محلی و از طریق ترکیبی از فناوری‌های تولید انرژی‌های نو از قبیل خورشیدی، بادی و بیوسوخت‌ها تامین می‌گردد.

این در حالیست که با استفاده از تکنولوژی‌های خاص برای سیستم‌های روشنایی و گرمایش و سرمایش فوق پربازده در مصرف هر چه کمتر انرژی تلاش شده است. به عبارت دیگر در یک ساختمان انرژی صفر قبل از تولید انرژی پاک به بهینه‌سازی مصارف انرژی در بخش‌های مختلف ساختمان پرداخته شده است و با استفاده هوشمندانه از تکنولوژی تجدیدپذیر، تعادل میان تولید و مصرف انرژی برقرار می‌شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تو مو می بینی و من ریزش مو!

اگر چه ساختمان‌های با مصرف انرژی صفر حتی در کشورهای پیشرفته امروز بسیار کمیاب و حتی نایاب می‌باشند، اما به دلیل مستقل بودن از سوخت‌هی فسیلی و کمک به کاهش آلاینده‌های کربنی در حال رشد بوده وتوجه بسیاری را به خود جلب نموده است.

مطالب مرتبط:

ساخت آسمان‌خراش 5 کیلومتری برای تصفیه هوا!

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

 

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *