معرفی ۱۰ کتاب خواندنی برای تابستان!

معرفی کتاب1

فصل تابستان و دغدغه نداشتن امتحان و مدرسه دانش آموزان، فرصت خوبی است که آن‌ها را با خواندن کتاب های غیردرسی بیش تر آشنا کنید.

انتشارات سوره مهر حوزه هنری، با انتشار کتاب‌هایی برای کودکان و نوجوانان، گزینه‌های خوبی را در اختیار والدین قرار می دهد تا انتخاب راحتی از جانب مولفه های رعایت شده در کتاب‌های مخصوص این قشر داشته باشند.

در این یادداشت، بعضی از کتاب های منتشر شده در این حیطه را معرفی می کنیم:

خاک

این کتاب شامل چهار داستان کوتاه از خسرو باباخانی است. داستان های این کتاب بیش تر اتفاقاتی مربوط به دوران نوجوانی است. از کنار بعضی داستان‌ها بی تفاوت نمی توان گذشت.

محتوای داستان‌ها، دغدغه‌های کودکان و نوجوانان از دنیای اطرافشان است؛ کودکانی که در فقر بزرگ می‌شوند و شب‌ها را در رویای بزرگ شدن و برداشتن بار زندگی از دوش پدرانشان سپری می‌کنند. این کتاب در 56 صفحه در قطع رقعی منتشر شده است.

بالاتر از خانه عقاب

نویسنده این کتاب، عبدالمجید نجفی است. 12 داستان کوتاه این کتاب مخصوص نوجوانان است که ماجرای آن ها واقعیت‌های اجتماعی است که با تخیل نوجوانی درآمیخته است. اغلب این داستان‌ها به صورت اول شخص روایت شده‌اند که می‌تواند برای نوجوانان جذابیت داشته باشد. این کتاب نیز در قطع رقعی و در 84 صفحه منتشر شده است.

پسرم قدش بلند است

«پسرم قدش بلند است» مجموعه داستانی است که آناهیتا آروان آن را نوشته و توسط مرکز  آفرینش‌های ادبی دفتر ادبیات کودک و نوجوان منتشر شده است. این کتاب ویژه رده سنی کودک و نوجوان است و تخیل‌های زیبای کودکانه به خوبی در آن دیده می‌شود. «پسرم قدش بلند است» 64 صفحه دارد و قطع آن رقعی است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دلنوشته های کودکان و نوجوانان ایرانی برای فرزندان شهدای علمی

قاب طلایی

افسانه کبیری دانش آموز کلاس پنجم دبستان است. او به خاطر گرفتن جایزه از دوستش مریم جدا می افتد و … در این کتاب، حسادت دنیای کودکانه به خوبی تصویر شده است. نویسنده این کتاب ام‌البنین شجاعی راد است و در 40 صفحه منتشر شده است.

نمایش سعید پایان نداشت

این کتاب نیز داستانی جذاب درباره پسری به نام سعید است که روستایش را ترک می‌کند و برای کار به شهر می‌آید. در آن جا مشکلاتی برایش پیش می آید که خواندن آن ها برای نوجوانان جذاب و آموزنده است. نویسنده «نمایش سعید پایان نداشت» حسین احمدی است.

عکس پشه‌ای

«عکس پشه‌ای» شامل مجموعه داستان‌های کودکانه با موضوعات مختلف است که برای شخصیتی به نام «سعید و» در دوران کودکی اتفاق می‌افتد و درواقع برای او تجربیاتی به وجود می آید که کم کم نسبت به محیطش آشنایی پیدا می‌کند. این کتاب از 6 داستان مختلف با عناوین عکس پشه‌ای، در راه مدرسه، کیف، درخت، باغچه و … تشکیل شده و نویسنده این کتاب، سیدسعید موسوی است.

من و رضا و آیدین

«من و رضا و آیدین» عنوان رمانی است که نویسنده آن را برای گروه سنی نوجوانان نوشته است. این رمان حکایت نوجوانی است که مادرش آرایشگر با عقاید مدرن و پدرش معروف به حاج آقا و پیرو عقاید سنتی است. این اختلاف عقیده بین پدر و مادر درواقع بخشی از داستان را شکل می دهد و … این کتاب را سیدهاشم حسینی نوشته است.

زمانی برای بزرگ شدن

این کتاب داستان نوجوانی به نام محمود است که پنهان از چشم پدر، عازم جبهه می شود در حالی که برادر بزرگش، مسعود، عضو گروهک منافقین است. محمود را با همراهانش به یک اردوی تدارکاتی می برند و از همان ابتدا دوران تجربه های جدی او آغاز می شود. او در اردوگاه متوجه رفت و آمدهای فرد مشکوکی می‌شود سپس طی ماجرایی آن شخص با یک منافق شناسایی و دستگیر می شوند. یکی از آن دو خود را با سیانور می‌کشد و دیگری اعتراف می کند که یک عملیات ما در جنوب لو رفته است و … نویسنده این کتاب، محسن مومنی است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
«ریسه‌های خاموش» مجموعه داستانی درباره نوجوانان قهرمان انقلاب

پسری که کلاغ شد

برای نوجوانانی که آرزوی پرواز دارند، خیال کلاغ شدن و جدایی از دنیای آدم ها و پیوستن به زندگی کلاغ ها در این کتاب توصیف می شود. کلاغک داستان بعد از سال ها جدایی از پدر و مادرش، وقتی می بیند که آن‌ها پیر شده‌اند، ترجیح می دهد که همان طور کلاغ بماند. پسری که عاشق پرواز است ناگهان می‌بیند منقارش مثل چوبی ترک خورده و دمش مانند بادبزنی کاغذی، روی زمین افتاده است. این کتاب نوشته محمدکاظم مزینانی برای نوجوانان عاشق تغییر و تجربه توصیه می شود.

سایه روشن مثل زندگی

«سایه روشن مثل زندگی» داستان زندگی نوجوانی است که پس از مرگ پدر برای تامین مالی خانواده، تحصیل و مدرسه را رها می کند و در جریان اتفاقات داستان تصمیم جدیدی می گیرد … . نویسنده این کتاب، حمید نوایی لواسانی است.

خبرگزاری فارس

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *