آبشار مارگون، بلندترین آبشار چشمه ای جهان

t آبشار مارگون، بلندترین آبشار چشمه ای جهان

آبشار مارگون یک آبشار چشمه ای است که توسط چشمه های بسیاری به وجود آمده و از قسمت های بالایی و بدنه کوه ها تشکیل شده است. این مقصد طبیعت گردی زیبا و بکر، در استان فارس و در نزدیکی روستای مارگون قرار دارد. روستایی که از توابع روستای کمهر و شهرستان سپیدان به حساب می آید. این آبشار، بلندترین آبشار چشمه ای جهان به حساب می آید و در بلندی و حجم آب خروجی و بزرگی با آبشار شوی رقابت می کند. این آبشار در حال حاضر یک منطقه حفاظت شده جنگلی است و گونه های گیاهی و جانوری مختلفی در آن دیده می شود. با ما همراه باشید تا بیش تر با این آبشار زیبا آشنا شویم.

آبشار مارگون (6)آبشار بسیار با شکوه مارگون متعلق به روستای مارگون در ارتفاع 2200 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و آب و هوای اطراف آن سرد و دلچسب است. در زمستان، این آبشار یخ می  زند و قندیل هایی بسیار بلند در اطراف آن شکل می گیرد. در روستای مارگون و اطراف آن، درختان سیب زرد و قرمز زیادی دیده می شود و درختان جنگلی مانند زالزالک و زرشک هم در آن اطراف می روید.

ویژگی های فیزیکی آبشار مارگون

آبشار مارگون (1)معمولاً آبشارها در مسیر یک رودخانه قرار دارند، اما این آبشار خودش سرچشمه رودخانه های مختلف است و بالاتر از آن فقط چشمه های جوشان آب قرار دارند. بدنه و دیواره های صخره ای کوه، پر از چشمه های آبی است که امتداد آن ها، این آبشار چشمه ای زیبا را می سازند. امتداد این آبشار و آبی که از آن سرازیر می شود، باغ های سیب سرخ و زرد و درختان جنگلی را آبیاری می کند. حجم آب خروجی این آبشار بسیار زیاد است و در تمام طول سال جریان دارد. دمای هوا در نزدیکی آبشار در گرم ترین فصل سال هم خنک است و کمتر پیش می آید که بالاتر از ده درجه سانتی گراد برود. در فصل زمستان هم قندیل های یخی بلندی در اطراف آن دیده می شود که نشان دهنده هوای بسیار سرد آن است. از آن جا که منشا آن چشمه های جوشان آب است، قدم زدن در آن باعث سرماخوردگی یا پادرد نمی شود.

منطقه حفاظت شده آبشار مارگون

آبشار مارگون (2)در سال 1378 و با مصوبه شورای حفاظت محیط زیست، آبشار مارگون به شکل یک منطقه حفاظت شده جنگلی درآمد. گونه های مختلف جانوری از جمله خرس قهوه ای، کفتار، شغال، گرگ، روباه و حیوانات اهلی مانند بز، پازن، خارپشت و رودک در این منطقه زندگی می کنند. این آبشار، زیباترین آبشار خاورمیانه هم به حساب می آید. برای رفتن به این منطقه حفاظت شده، خودروهای سواری از یاسوج و شیراز و دیگر شهرهای کشور حضور دارند و شما را به سپیدان و این چشمه سار طبیعی می رسانند.

ساکنان منطقه

آبشار مارگون (4)در این منطقه، لرها و عشایر قشقایی سکونت دارند. زیبایی و آب و هوای خنک و دلچسب این منطقه، شاید یکی از دلایلی است که این قومِ اساسا کوچ نشین، این منطقه را برای اقامت انتخاب کرده اند. یکی از رسم و رسوم زیبایی که در این منطقه و در روستای مارگون دیده می شود، حضور عروس و دامادها و مهمانانشان در روز عروسی در آبشار مارگون است. آن ها عکس های یادگاری عروسیشان را در کنار این آبشار بلند چشمه ای و زیبا می گیرند و زندگیشان را از این جا آغاز می کنند.

مسیرهای رفت و آمد به منطقه سپیدان

آبشار مارگون (5)برای رفتن به آبشار مارگون دو انتخاب مختلف از شیراز و یاسوج دارید. فاصله این آبشار و منطقه سپیدان از شیراز، 130 کیلومتر است و از یاسوج نیز با رسیدن به کاکان، فقط 65 کیلومتر اختلاف مسافت وجود دارد. تمام مسیر تا رسیدن به آبشار، آسفالته است و فقط 800 متر باقیمانده تا خود آبشار مارگون است که خاکی بوده و باید با پای پیاده، خودتان را به آن برسانید. در زمستان و روزهای سرد، این مسیر به علت بارش سنگین برف مسدود خواهد بود و زمان خوبی هم برای رفتن به این منطقه حفاظت شده نیست.

بهترین زمان برای سفر به آبشار مارگون

آبشار مارگون (3)با توجه به دمای بسیار خنک اطراف آبشار مارگون، بهتر است که فصل های سرد سال را برای مسافرت به منطقه سپیدان انتخاب نکنید، اما کم تر گردشگری است که سرسبزی بهار این منطقه را از دست بدهد. در فصل بهار با صدای ریزش برف های تازه آب شده که از بدنه کوه پایین می آیند و سنگ های پر از سبزه و خزه، منظره ای بسیار دلپذیر و خیره کننده به وجود می آید. آرامش و انرژی بی نظیری که از راه رفتن در این مسیر به دست می آورید، آن قدر زیاد هست که سرمای هوای اطراف آن را بتوانید تحمل کنید.

آبشار مارگون (11)

hamgardi.com

t آبشار مارگون، بلندترین آبشار چشمه ای جهان
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
هنرنمایی با میوه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *