آخرین اقدامات برای نجات دریاچه ارومیه

t آخرین اقدامات برای نجات دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه از شروع حفاری‌ها برای انتقال 650 میلیون متر مکعب آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه خبر داد.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

مسعود تجریشی گفت: انتقال از خزر در جلسات کار گروه به لحاظ زیست محیطی مورد توجه قرار نگرفت ولی به منظور اطمینان، رئیس‌جمهور از وزارت نیرو خواستند به کمک مشاورین خارجی این مسئله را عمیق‌تر بررسی کنند. درحال حاضر نیز وزارت نیرو با کمک مشاورین خارجی در حال بررسی ابعاد زیست محیطی مسئله است.

پروژه انتقال خزر به دریاچه ارومیه در برنامه اجرایی ستاد احیا قرار ندارد

وی با بیان این که مطالعات پروژه‌ انتقال آب دریای خزر حدود دو تا سه سال و اجرای آن نیز حداقل هشت سال طول می‌کشد، افزود: اگرچه حدود یک سال و نیم از شروع مطالعات این طرح گذشته، اما از آن جا که ستاد احیای دریاچه ارومیه مکلف به احیای این دریاچه تا سال 1402 شده است، نمی‌تواند هشت سال منتظر اجرای این طرح بماند. بنابراین انتقال آب خزر در برنامه عملیات اجرایی ستاد برای احیاء دریاچه ارومیه قرار نداشته ولی وزارت نیرو مطالعات خود را به جد در این زمینه ادامه می‌دهد.

به گفته تجریشی وزارت نیرو می‌خواهد اطمینان کامل داشته باشد که اگر یک درصد هم به لحاظ زیست محیطی امکان انتقال آب خزر وجود دارد، این طرح را مورد بررسی قرار دهد. علت این که این پروژه در مصوبات ستاد نیست این است که ستاد تا 1402 مصوبه دارد که تراز دریاچه را به حد مشخصی برساند.

انتقال ارس به دریاچه ارومیه هزینه‌بردار است

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه هم چنین درباره طرح‌ انتقال آب بین‌حوزه‌ای ارس به دریاچه ارومیه اظهار کرد: چون این پروژه هزینه بسیاری را طلب می‌کرد و امکان جایگزین کردن آب‌های داخلی وجود داشت، ارس از طرح‌های انتقال بین‌حوزه‌ای حذف شد.

وی با اشاره به این که طرح انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه در جریان است، گفت: برای انتقال حدود 650 میلیون متر مکعب آب از پشت مخزن سد کانی سیب به دریاچه ارومیه یک تونل با قطر نهایی 5.5 متر طراحی شده که مجموعا 35.3 کیلومتر طول تونل است که خود به دو بخش 21 کیلومتری خروجی و بخش ورودی 14 کیلومتری تقسیم شده است. دو دستگاه TBM خریداری شده که اولین دستگاه این هفته شروع به حفاری کرده و دومین دستگاه در آخر سال به کشور می‌رسد و احتمالا اوایل سال آینده شروع به حفاری می‌کند تا طبق برنامه در 1398 آب به دریاچه ارومیه برسد.

تجریشی در پایان با بیان این که این سد در حدود 15 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان پیرانشهر قراردارد که 50 متر ارتفاع و 330 میلیون متر مکعب حجم مخزن دارد، اظهار کرد: در مصوبه‌ای در زمینه احیای دریاچه ارومیه گفتیم آب این سد به جای این که در کشاورزی استفاده شود، بهتر است به دریاچه ارومیه انتقال یابد.

isna.ir

t آخرین اقدامات برای نجات دریاچه ارومیه
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
هندسه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *