ساخت ابزاری ساده برای ایجاد بوکه در عکس

ساخت ابزاری ساده برای ایجاد بوکه در عکس

وقتی که در فضای پشت سوژه، نورهای رنگی محوی داشته باشیم که از عمق میدان خارج شده اند اصطلاحا به آن بوکه می گوییم.بوکه از کلمه ژاپنی boke گرفته شده و به معنای بلور یا نامفهوم کردن تصویر است.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

بهترین روش برای تشخیص شکل بوکه این است که از لامپ‌های کوچک در پس‌زمینه یک سوژه عکس بگیرید، دیافراگم را کاملا باز کنید تا عمق میدان دید کاهش پیدا کند. عکس حاصله دایره های رنگی نامفهومی در زمینه خود خواهد داشت که به آن بوکه می گویند.

برای ایجاد بوکه های زیبا معمولا فیلتر های مخصوصی وجود دارد اما چندان نیازی به خرید این گونه ابزار ندارید چون به راحتی می توانید خودتان آن را بسازید. کافیست به ترتیب زیر، مقوایی را انتخاب کنید، مانند شکل نمونه آن را بریده و روی لنز قرار دهید. در وسط این مقوا نیز می توانید شکل های مختلفی به دلخواه ایجاد کنید که نور ها نیز به همان شکل در عکس شما ظاهر خواهند شد.

مثلا اگر روزنه قلبی شکل باشد نورهای محو نیز قلبی شکل خواهند بود. حالا می توانید کار را شروع کنید، سوژه ای را انتخاب کنبد و نزدیک آن بایستید و عکاسی کنید. سعی کنید با باز کردن دیافراگم عمق میدان را کم کنید تا پشت سر سوژه از عمق میدان خارج شود. نورهای پشت سوژه به شکل دلخواه شما در می آیند.

بوکه در عکس (1)

عوامل موثر در ایجاد بوکه‌

برای استفاده صحیح از این تکنیک  باید چند عامل را مدنظر داشته باشیم:

  1. انتخاب لنز مناسب
  2. دیافراگم باز (تا جای ممکن)
  3. دور شدن از پس‌زمینه
  4. فاصله کافی بین موضوع اصلی و پس‌زمینه
  5. انتخاب پس‌زمینه مناسب
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
بشقاب پرنده ها چگونه مهندسی معکوس شدند؟

بوکه در عکس (6)

بوکه در عکس (5)

بوکه در عکس (4)

بوکه در عکس (3)

پرتره ها از جمله رایج ترین سوژه هایی هستند که می توان بوکه های زیبایی در آن ایجاد کرد.  در عکاسی  کلوزآپ و ماکرو از گل ها و دیگر اشیاء طبیعی نیز می توان از تکنیک بوکه استفاده کرد. همچنین چراغانی جشن ها در خیابان نیز برای نشان دادن دایره های درخشان در عکس جالب هستند

بوکه در عکس (2)

 

 

 

امتیاز به این نوشته

1 thoughts on “ساخت ابزاری ساده برای ایجاد بوکه در عکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *