,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

نگارستان تهران)6(

باغ نگارستان که از باغ های تاریخی تهران است امروزه در اختیار دانشگاه تهران قرار دارد و به شکل یک مجموعه فرهنگی و تاریخی اداره می شود. قصر یا باغ نگارستان بین سال‌های ۱۲۲۸- ۱۲۲۲ هـ .ق. به فرمان فتحعلی‌شاه قاجار با هدف ایجاد یک مرکز ییلاقی ـ حکومتی در خارج از دارالخلافه تهران ساخته شد. به دلیل وجود نقاشی‌ها و نگاره‌های متعددی از فتحعلی‌شاه و درباریان او در ساختمان‌های مختلف این باغ به نگارستان شهرت یافت. این قصر ـ باغ در روزگار اولیة خود دارای وسعت زیادی بوده است. برای اولین بار مدرسه کشاورزی و بعدها اولین مدرسه هنری ایران به همت کمال الملک در این باغ راه اندازی شده است. در سال ۱۳۰۷ خورشیدی اعتمادالدوله قراگوزلو، وزیر فرهنگ وقت ایران، باغ ‌نگارستان را به عنوان محل دائمی دارالمعلمین عالی درنظر گرفت. سپس نقشه ساختمان یک مدرسه عالی با رعایت سبک معماری ایرانی ـ قاجاری و اصول مدرسه‌سازی توسط نیکلای مارکوف (معمار پناهنده روسی) در ضلع شمالی باغ نگارستان تهیه و اجرا شد. در سال ۱۳۱۱ خورشیدی دارالمعلمین عالی با تغییر نام خود به دانشسرای عالی به تربیت معلم برای مدارس جدید ایران پرداخت تا این که در سال ۱۳۱۳ و با تأسیس دانشگاه تهران این مدرسه محل تشکیل کلاس های درس دانشکده ادبیات، برخی کلاس های دانشکده علوم و دروس عمومی دانشجویان گردید و بدین شکل این مجموعه به دانشگاه تهران پیوست.

هر چند که این باغ از ابتدا تاکنون آسیب های فراوانی دیده است اما هنوز هم دیدنی است. در این مجموعه شما می توانید موزه مکتب کمال الملک، مجموعه نقاشی های استاد اسفرجانی، مجموعه عکس های مردم نگاری روح الامینی و مجسمه های کوچک مرحوم جهانگیر ارجمند و… را ببینید.

سایت باغ نگارستان هر کدام از این مجموعه ها را با شرح، توضیحات و عکس معرفی کرده است. از بخش های جالب این سایت تصاویر مجسمه های مینیاتوری مرحوم جهانگیر ارجمند است. این استاد مجسمه ساز که همه آثارش را از یونولیت ساخته است با چنان ظرافتی تندیس های کوچکی از بزرگان تاریخ ایران و مردم کوچه و بازارخلق کرده است که هر بیننده ای را حیرت زده می کند.

در یک روز تعطیل دیدار از این باغ تاریخی می تواند روزی پر نشاط و ارزشمند را برای شما ایجاد کند اما قبل از بازدید می توانید اطلاعات مورد نیاز خود را از این سایت به نشانی http://negarestan.ut.ac.ir/fa  دریافت نمایید.

نگارستان تهران (2)

نگارستان تهران (3)

نگارستان تهران (4)

نگارستان تهران (5)

نگارستان تهران (1)

Tags:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

با ما در تماس باشید

هر موقع به ما ایمیل بزنید در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ خواهیم داد

Sending

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟