, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمین الهیاریان:

در قسمت قبل درباره ترکیب بندی و انواع آن صحبت کردیم اما مسائل مربوط به این موضوع به قدری وسعت دارد که لازم می دانم برخی نکات را درباره ترکیب بندی در این قسمت اضافه کنم.

قانون چپ به راست / راست به چپ

ترکیب بندی.سایت نوجوان ها (5)

نظریه ای وجود دارد که می گوید عادت خواندن متون که در انگلیسی از چپ به راست و در فارسی از راست به چپ است در مشاهده تصاویر نیز وجود دارد. یعنی چون ذهن ما همواره  و بر حسب عادت متون را از راست به چپ پیگیری کرده است پس علاقه دارد در تصاویر هم حرکات را از راست به چپ پیگیری کند.

ترکیب بندی متوازن

ترکیب بندی.سایت نوجوان ها (4)

گاهی در تصویر علاوه بر سوژه اصلی در یک طرف کادر لازم است که عنصری فرعی در آن طرف کادر وجود داشته باشد که به علاقه وجود ما یعنی رعایت وزن در تصویر پاسخ دهد یا ممکن است بخواهیم چند عنصر را به تصویر بکشیم که هیچ کدام بر دیگری ارجحیت ندارند و به یک اندازه اهمیت دارند یا ممکن است از لحاظ دوری و نزدیکی در یک سطح باشند. در اینجا رعایت توازن در سطح تصویر به موفقیت آن کمک شایانی خواهد کرد.

مثلث های طلایی

ترکیب بندی.سایت نوجوان ها (2)

این قانون از بسیاری جهات به قانون یک سوم که در قسمت قبل توضیح دادیم شباهت دارد، با این تفاوت که این بار ما با مثلث سروکار داریم. کادر را از یک سمت به سمتی دیگر با یک خط مورب وصل می کنیم، سپس دو خط کوچک تر با زاویه قائم به خط مورب رسم می کنیم و عناصر تصویر را در این الگو قرار می دهیم.
در این صورت تصویری کاملا پویا داریم که انرژی های بصری در آن جریان دارد و مخاطب به آن جذب شده و آن را پیگیری می کند.
لزومی ندارد عناصر تصویر ما دقیقا مطابق این شکل باشند اما رعایت هر اندازه از این فرم می تواند مفید باشد.

ترکیب بندی.سایت نوجوان ها (7)

استفاده از رنگ در ترکیب بندی

ترکیب بندی.سایت نوجوان ها (6)

گاهی در میان انبوهی از رنگ سبز چمن، گلی قرمز می تواند زمینه ای مناسب برای یک ترکیب بندی خوب و نقطه تاکیدی موفق باشد. یک عکاس باید با مبانی رنگ آشنا باشد. رنگ های مکمل و متضاد را بشناسد و در طبیعت یا موقعیت های دیگر به دنبال ایجاد هارمونی در رنگ های عکس خود باشد.

سادگی و مینیمالیستی در ترکیب بندی

ترکیب بندی.سایت نوجوان ها (3)

یک پیشنهاد! همیشه در عکاسی به دنبال سوژه های پیچیده و شلوغ و پر از نقطه تاکید نباشید. گاهی جهان اطراف را ساده ببینید. یک گل ساده یا یک تک درخت اگر در ترکیب بندی درست قرار بگیرد می تواند حتی از عکس های شلوغ و پردرسر هم جذاب تر باشد.
این نکته را دوباره تکرار می کنم در عکاسی به عواطف و احساسات خود بیشتر توجه کنید. با قرار گرفتن در موقعیت های مختلف احساساتی متفاوت در ما ایجاد می شود که اگر بتوانیم آن را در عکس های خود منعکس کنیم عکاس موفقی خواهیم بود.

ترکیب بندی.سایت نوجوان ها (1)

آموزش عکاسی؛ ترکیب بندی در عکاسی (۲)

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید