, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمین الهیاریان:

نوردهی در عکاسی مسئله ای مهم و اساسی است. نور سبب ایجاد تصویر می شود. در دوربین های قدیمی (آنالوگ) نور پس از عبور از لنز به فیلم برخورد و تصویر را ثبت می کرد اما در دوربین های جدید (دیجیتال) نور پس از عبور از لنز به سنسورهای حساس به نور برخورد می کند و باعث ثبت تصویر می شود. حال این سوال پیش می آید که چه عواملی بر عبور نور و چگونگی ثبت تصویر تاثیر می گذارند؟

مثلث نوردهی: دیافراگم شاتر و ایزو (iso)

ابتدا به بررسی تئوریک این اصطلاحات می پردازیم و سپس به جنبه های کاربردی تر آن توجه خواهیم کرد. 

دیافراگم

نوردهی در عکاسی.سایت نوجوان ها (3)

دریچه دیافراگم با میزان باز یا بسته بودن در کنترل مقدار نور وارد شده به لنز تاثیرگذار است. طبیعتا هر چه دریچه دیافراگم بسته تر باشد مقدار نور وارد شده به دوربین کمتر و هر چه دریچه بازتر باشد، مقدار نور وارد شده به لنز بیشتر است و این کارکرد دقیقا مطابق عملکرد چشم انسان است. ما زمانی که وارد محیط های روشن می شویم مردمک چشممان کوچک تر و وقتی به محیط های تاریک وارد می شویم مردمک چشممان بزرگتر می شود. 

دیافراگم در عکاسی با اف (f) مشخص می شود. به این صورت که هر چه عدد دیافراگم کوچک تر باشد، دریچه دیافراگم بازتر و هر چه قدر این عدد بزرگتر باشد، دریچه دیافراگم بسته تر خواهد بود.  

مثلا در f/1.8 دریچه دیافراگم خیلی باز و در f/22 دریچه دیافراگم خیلی بسته است.

نوردهی در عکاسی.سایت نوجوان ها (5)

شاتر

پرده شاتر در مقابل سنسورهای حساس به نور قرا می گیرد. سرعت شاتر زمان باز و بسته شدن پرده شاتر را تعیین می کند. هر چه قدر پرده شاتر بیشتر باز بماند، نور وارد شده به سنسور بیشتر خواهد بود و در نتیجه عکس روشن تر می شود و هر چه قدر کمتر باز بماند نور وارد شده کمتر و در نتیجه عکس تیره تر خواهد شد. 

سرعت زیاد شاتر باعث زودتر بسته شدن پرده شاتر و در نتیجه نور کمتر خواهد بود و سرعت کم شاتر باعث دیرتر بسته شدن پرده شاتر و در نتیجه نور بیشتر خواهد بود.

سرعت شاتر بر اساس ثانیه اندازه گیری می شود. سرعت شاتر زمینه خوبی برای استفاده از خلاقیت در عکاسی فراهم می کند. سرعت های کم  (دیر بسته شدن پرده شاتر) باعث می شود که تصاویر کشیده و محو شوند که عکاس می تواند با استفاده تعمدی از این قابلیت تصاویر جالبی تهیه کند ولی در بعضی از موارد به علت کم بودن نور محیط مجبور است که سرعت شاتر را کمتر کند تا نور بیشتری از طریق لنز در اختیار سنسورها  قرار دهد و تصویری روشن تر داشته باشد. در این صورت باید توجه کند که لرزش دست او باعث تار شدن و از بین رفتن عکس نشود. برای جلوگیری از این امر عکاسان از سه پایه استفاده می کنند.
سرعت زیاد (زود بسته شدن پرده شاتر)، سوژه ها را اصطلاحا فریز می کنند. این مورد برای سوژه های در حال حرکت استفاده می شوند که با توجه به سرعت حرکت سوژه اندازه گیری می شوند. این مورد بیشتر در عکاسی ورزشی کاربرد دارد.

نوردهی در عکاسی.سایت نوجوان ها (4)

iso 

ایزو نشان دهنده میزان حساسیت سنسور دوربین به نور است. هر چقدر این حساسیت کمتر باشد، نور دریافتی کمتر و هر چقدر حساسیت بیشتر باشد، نور دریافتی بیشتر خواهد بود ولی تاثیر بالا و پایین رفتن ایزو منحصر به نور دریافتی نیست. 
تصویر از دانه ریزی به نام پیکسل تشکیل شده است. این پیکسل ها کنار هم قرار می گیرند و عکس را تشکیل می دهند. زمانی که روی عکس ها زوم می کنیم، در بعضی مواقع می توانیم آن ها را تشخیص دهیم. حساسیت یا ایزو اندازه این پیکسل ها را مشخص می کند. هر چقدر اندازه این پیکسل ها کوچکتر باشد به تعداد بیشتری پیکسل احتیاج داریم که تصویر را تشکیل دهند. در این صورت وقتی که روی عکس زوم می کنیم به علت اندازه کوچک پیکسل نمی توانیم آن ها را تشخیص دهیم. در این صورت ما عموما می گوییم تصویر کیفیت خوبی دارد. در مقابل آن هر چقدر این پیکسل ها بزرگتر باشد، تعداد کمتری از آن ها را برای تشکیل تصویر لازم داریم و وقتی روی عکس زوم می کنیم به راحتی می توانیم آن پیکسل ها یا دانه های تصویر را ببینیم که این باعث پایین آمدن کیفیت تصویر می شود. در اینجا لازم است رابطه حساسیت یا ایزو را با کیفیت تصویر بدانیم. حساسیت کم یعنی عدد کوچکتر (مثلا ۱۰۰) که کیفیت تصویر را بالا می برد و حساسیت زیاد یعنی عدد بزرگتر (مثلا ۱۶۰۰) که کیفیت تصویر را پایین می آورد.

نوردهی در عکاسی.سایت نوجوان ها (2)

این مثلثی که از آن صحبت کردیم پایه و اساس عکاسی در زمینه نوردهی هستند که در دوربین های عکاسی قادر به تنظیم آن ها هستیم. در عکاسی با دوربین گوشی نیز تمام این موارد وجود دارد ولی به صورت خودکار توسط خود گوشی موبایل تنظیم می شود ولی دانستن آن خالی از لطف نیست. 
ممکن است این توضیحات پیچیده به نظر برسد. لازم نیست تمام این نکات را حفظ کنید. وقتی شروع به عکاسی می کنید کم کم روابط بین ایزو و دیافراگم و شاتر را متوجه خواهید شد. اینکه مثلا دیافراگم را چند پله بالا ببرید و برای جبران آن شاتر را چند پله پایین بیاورید. تمام این نکات را با کسب تجربه خواهید آموخت. هر چند ممکن است در ابتدای کار بر اثر اشتباه سوژه هایی را از دست بدهید. سعی کنید کمتر از تنظیمات خودکار دوربین استفاده کنید تا زودتر نوردهی را بیاموزید.  

نوردهی در عکاسی.سایت نوجوان ها (1)

 

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید