, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

یاسمین الهیاریان:

در قسمت قبل درباره مثلث نوردهی توضیح دادیم و وظیفه هر یک از آن ها را در دوربین شرح دادیم. در این جا می خواهیم کمی کاربردی تر به این مبحث نگاه کنیم و عکس هایی را به عنوان نمونه بررسی کنیم.

دیافراگم 

گفتیم که دیافراگم با میزان باز و بسته بودن، نور وارد شده به دوربین را کنترل می کند اما نکته ای مهم تر در این بین وجود دارد.

دیافراگم عمق میدان عکس را تغییر می دهد. عمق میدان به نقاطی گفته می شود که در عکس واضح هستند یا به اصطلاح فوکوس هستند. زمانی که عمق میدان تصویر زیاد است، ما نقاط فوکوس بیشتری در عکس داریم و وقتی عمق میدان کم است ما نقطه ای را در حالت وضوح (فوکوس) و نقطه ای را در حالت مات (فولو) داریم. 

همان طور که گفتیم عمق میدان توسط دیافراگم تغییر می یابد. به این صورت که هر چه دیافراگم بازتر باشد (اعداد کوچک) عمق میدان کمتر است، به این معنا که بخشی از تصویر واضح و بخشی از آن مات می باشد و هر چه دیافراگم بسته تر باشد (اعداد بزرگ) نقاط بیشتری در عکس واضح هستند.

نور در عکاسی.سایت نوجوان ها (1)

در سمت چپ عکس از بالا دیافراگم بسیار باز را مشاهده می کنیم که در آن فقط تخم مرغ جلویی واضح است و تخم مرغ های پشت آن تقریبا مشاهده نمی شوند. در سمت راست عکس از بالا دیافراگم نسبتا باز را مشاهده می کنیم که تخم مرغ های پس زمینه در آن نسبت به تصویر کناری خود واضح ترند. در قسمت پایین عکس می بینیم که با بسته تر شدن دیافراگم، ما تمام تخم مرغ ها را واضح  می بینیم البته به این نکته توجه کنید که با بالا بردن دیافراگم یعنی بسته تر شدن آن نور کمتری وارد دوربین می شود و باید از طریق پایین آوردن سرعت شاتر یا بالا بردن ایزو کمبود نور را در عکس جبران کنیم.

نور در عکاسی.سایت نوجوان ها (5)

نور در عکاسی.سایت نوجوان ها (4)

در این دو عکس ما شاهد عمق میدان کم و در نتیجه دیافراگم باز بودیم.

سرعت شاتر

همان طور که گفتیم سرعت شاتر زمان باز و بسته شدن پرده شاتر را تعیین می کند. وقتی سرعت شاتر را پایین می آوریم زمان بیشتری طول می کشد تا پرده شاتر یک بار باز و بسته شود و در این بین زمان بیشتری برای ثبت تصویر دارد و چون غالبا اشیا و سوژه ها در اطراف ما در حال حرکت هستند، دوربین تمام این حرکات را ثبت می کند و آن ها را به صورت کشیده و مات نشان می دهد. با این قابلیتی که برای ما ایجاد می شود می توانیم تصاویر جالبی به دست بیاوریم که در دنیای واقعی نمی توانیم آن ها را به این شکل ببینیم. به تصاویر زیر دقت کنید.

نور در عکاسی.سایت نوجوان ها (7)

نور در عکاسی.سایت نوجوان ها (6)

نور در عکاسی.سایت نوجوان ها (8)

حالا می خواهیم ببینیم زمانی که سرعت شاتر را بالا می بریم و شاتر در مدت زمان کمتری باز و بسته می شود چه اتفاقی می افتد.

نور در عکاسی.سایت نوجوان ها (3)

نور در عکاسی.سایت نوجوان ها (2)

به این عکس ها اصطلاحا عکس های فریز می گویند و عکاسان با این قابلیت عکس های زیبا و جالبی ثبت می کنند. 

در دو سوژه قبلی یعنی عکاسی کشیدگی و فریز، دوربین عکاسی ثابت بود و سوژه در حرکت. 

به نظرتان اگر عکاس نیز همراه سوژه خود حرکت کند چه اتفاقی می افتد؟

نور در عکاسی.سایت نوجوان ها (9)

به این شیوه از عکاسی اصطلاحا پانینگ گفته می شود. در عکاسی پانینگ عکاس سرعت شاتر را روی B می گذارد. سرعت B اینگونه عمل می کند که زمان باز و بسته شدن پرده شاتر از پیش تعیین شده نیست و در اختیار عکاس است. به این صورت که عکاس دست خود را روی دکمه شاتر میگذارد و تا پایان زمان عکس برداری دست خود را از روی دکمه بر نمی دارد. در پایان دکمه شاتر را رها می کند و پرده شاتر بسته می شود.

در عکاسی پانینگ پس از تنظیم سرعت شاتر روی B و فشردن دکمه شاتر، عکاس با سرعت معینی به دنبال سوژه خود حرکت می کند. این حرکت از چپ به راست یا از بالا به پایین است. بدین شکل جسم در حال حرکت ثابت ثبت می شود و اطراف سوژه که ثابت بودند به علت حرکت عکاس کشیده ثبت می شوند.

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید