, ,
,

%d9%85%d8%b1%d8%aa%d8%a8-%d8%af%d9%88%db%8c%d8%af%d9%86محققان دانشگاه آریزونا دریافتند افرادی که به‌طور مستمر به ورزش دو و میدانی می‌پردازند، در مقایسه با اشخاصی که فعالیت کم تری دارند، اتصالات مغزی بهتری دارند.

فعالیت‌هایی که از دید عموم تکراری محسوب می‌شوند، در واقع دربرگیرنده فرآیندهای شناختی پیچیده‌ای مانند برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری هستند و این فعالیت‌های شناختی می‌توانند برمغز تاثیر بگذارند.

محققان برای انجام این تحقیقات از فناوری تصویربرداری MRI استفاده کردند و از مغز دوندگان بزرگسال از سراسر آمریکا تصویربرداری کردند. هم چنین به‌منظور مقایسه، از مغز گروهی از بزرگسالان که حداقل یک سال فعالیت ورزشی مستمر نداشته‌اند نیز تصویربرداری کردند. داوطلبان این تحقیقات بین ۱۸ تا ۲۵ سال سن داشتند و شاخص جرم بدن آن‌ها یکسان بود.

برای این منظور ابتدا از مغز داوطلبان در حالت بیداری و بدون انجام فعالیت ورزشی تصویر برداری شد. در نتیجه معلوم شد اتصالات بین سلول‌های بخش‌های مختلفی از مغز افراد ورزشکار، از جمله غشای مغز آن‌ها بسیار بهتر و قوی‌تر از سایر داوطلبان است.

تاکنون تحقیقات اندکی در رابطه با تاثیرات فعالیت ورزشی مستمر که نیاز چندانی به عملکرد کنترل مغز ندارند، از جمله دویدن، انجام گرفته است.

براساس یافته‌های تحقیقات پیشین، انجام فعالیت‌هایی مانند ساز زدن که نیاز به درگیری مغز در فرآیند آموزش و کنترل عملکرد اندام‌های مختلف دارند،‌ ساختار بخش‌هایی از مغز را که با کنترل آن فعالیت ارتباط دارند، دستخوش تغییر می‌کند. این فعالیت‌ها موجب تغییر بخش‌هایی از غشای مغز می‌شود که مسئولیت کنترل فرآیندهای حسی، تمرکز و موقعیت‌یابی را برعهده دارند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Frontiers in Human Neuroscience منتشر شده است.

aftabnews.ir

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید