,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

محمدامین خوانساری

دوستان عزیزم سوالاتی را درباره نبوت و امامت مطرح کرده اند و خواسته اند که از این بگوییم آیا امامت بالاتر است یا نبوت؟ و اینکه آیا این مقام موروثی است یا جور دیگری است؟

برای جواب به این سوال باید اول معنای نبوت و امامت را بدانیم.

نبوت و امامت دو منصب الهی اند که از جانب خداوند به افراد برگزیده و شایسته از سوی خداوند و به صلاحدید او اعطا می شود تا واسطه بین خدا و بندگان خدا باشد و خداوند مسیر بهتر زندگی کردن را از طریق آنها به مردم نشان بدهد تا مردم هم در دنیا و هم در آخرت سعادتمند باشند. به خاطر همین اهمیتشان در زندگی است که این دو جزء اصول دین طرح شده اند.
اما فرق نبی و امام هم در این است؛ نبوت مقام دریافت وحی از جانب خداوند و ابلاغ احکام الهی است ولی امامت مرحله تفسیر و اجرای عملی احکام شرع در جامعه است؛ بنابراین این دو مقام مکمل یکدیگر هستند. خاتم الانبیاء حضرت محمد (ص) است که از جانب خداوند، اسلام را به عنوان کاملترین دین برای زندگی انسان به ارمغان آورد و دوازده امام بعد از ایشان برای تفسیر و اجرای دین اسلام در میان مسلمانان آمده اند. مطمئناً ایشان که مقام امامت برای خاتم الانبیا را به عهده دارند، از انبیاء دیگر مقام بالاتری را دارند.
بنابراین خداوند هر فرد یا افرادی را در هر زمان که صلاح بداند، انتخاب و معرفی می‌کند. پس خداوند اراده کرده که در نسل پاک برخی از پیامبران و امامان، این چنین مردمی را برگزیند. اما هیچ گاه افرادی که حتی از نسل پیامبران و امامان، ناصالح بوده اند، به این مقام نمی رسانده است. مثلاً فرزند نوح هرچند که پدرش از پیامبران بزرگ بود اما چون خودش شایسته نبود به این مقام نرسید. یا شخصی مانند جعفر کذاب از فرزندان امام هادی بود اما به مقام امامت نرسید. بنابراین همه پیامبران و امامان، شایستگی هایی داشته اند و زندگی معنوی داشته اند که خداوند آنها را انتخاب کرده است و صرف خویشاوندی دلیلی برای مقام امامت و نبوت نبوده است.

کاربران عزیز

شما می توانید سؤال خود را از طریق راه های زیر ارسال نمایید:

۱- ارسال پرسش از طریق دیدگاه (کادر پایین صفحه)

۲- ارسال پرسش به آدرس ایمیل [email protected]

۳- ارسال پرسش به آیدی تلگرام @site_nojavanha

برچسب ها:

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید