ایدز

t ایدز

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

HIVعفونت اچ آی وی یا ایدز وضعیتی است که به تدریج سیستم ایمنی را از بین می برد و بدن به سختی می تواند در مقابل عفونت ها مقاومت کند.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

 

علل ابتلا

ویروس نقص ایمنی بدن انسان موجب عفونت اچ آی وی و ایدز می شود. این ویروس به سیستم ایمنی حمله می کند. همان طور که سیستم ایمنی ضعیف می شود، بدن مستعد عفونت ها و سرطان می شود. این ویروس می تواند تا مدت ها در بدن باقی بماند.

این ویروس از طریق یکی از راه های زیر از فردی به فرد دیگر منتقل شود:

از طریق تماس جنسی

از طریق خون: تزریق خون یا سوزن مشترک

از مادر به فرزند: زن باردار می تواند ویروس را از طریق گردش خون مشترک به جنین منتقل کند. همچنین مادری که به نوزاد خود شیر می دهد می تواند ویروس را منتقل نماید.

این ویروس با روش های زیر منتقل نمی شود:

تماس معمولی مانند بغل کردن

حشرات

شرکت در ورزش

تماس با اجسامی که قبلا با فرد ناقل ویروس تماس داشته است.

ایدز و اهدای خون و اعضای بدن

ایدزویروس اچ آی وی به فردی که گیرنده خون یا اعضای بدن است منتقل می شود. ویروس اچ آی وی از فرد اهدا کننده به فرد گیرنده منتقل می شود. برای کاهش خطر، بانک خون و برنامه اهدای اعضا اهدا کنندگان، خون و بافت ها را غربال گری می کنند. ولی ویروس از فرد گیرنده خون یا اعضای بدن به فرد اهداکننده منتقل نمی شود. در تمام این روند ها، از سوزن و ابزار استریل استفاده می شود.

با ابتلا به عفونت، ویروس در بزاق دهان، اشک، بافت سیستم عصبی، مایع نخاعی، خون و شیر مادر یافت می شود.

علائم مرتبط به عفونت اچ آی وی حاد (کسی که برای اولین بار مبتلا شده است) اغلب شبیه آنفلوآنزاست:

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
۳ گام موثر برای رسیدن به تناسب اندام!

خون ریزی

تب

سردرد

زخم دهان

سفتی یا درد عضلات

تعریق شبانه

انواع مختلف دانه پوستی

گلو درد

غدد لنفاوی متورم

بیشتر افراد تا زمانی که این بیماری تشخیص داده نشود بدون علامت هستند.

دانه های پوستیعفونت حاد اچ آی وی در طول چند هفته تا چند ماه پیشرفت می کند به گونه ای که عفونت بدون علامت می شود. این مرحله 10 سال یا بیشتر طول می کشد. در طول این مدت، فرد می تواند این ویروس را به دیگران منتقل کند.

اگر تمام افراد مبتلا به عفونت درمان نشوند، ایدز را گسترش خواهند داد. گروه کوچکی از مبتلایان بسیار کند یا اصلا ایدز را منتقل می کنند. به این بیماران، غیر پیشرونده اطلاق می شود. به نظر می رسد بسیاری از افراد ژن هایی دارند که به طور قابل توجه ویروس را از تخریب سیستم ایمنی بدنشان باز می دارند.

سیستم ایمنی بدن افراد مبتلا به ایدز که توسط عفونت اچ آی وی تخریب شده است بسیار مستعد عفونت می باشند که در حالت عادی در افراد سالم گسترش نمی یابد. به این نوع عفونت ها، عفونت فرصت طلب گفته می شود.

علائم معمول عبارتند از:

لرز

تب

دانه پوستی

تعریق شبانه

غدد لنفاوی متورم

ضعف

کاهش وزن

تست‌های غربالگری HIV

ایدزامکان دارد افراد آلوده به HIV تا سال‌ها عاری از علائم باشند. تنها راه مطلع شدن از آلودگی به این ویروس این است که یکسری تست خون انجام شود. اولین تست را ELISA (الایزا) یا EIA می‌نامند و در آن پادتن‌های HIV که در خون وجود دارند پیدا می‌شود. امکان دارد در شخصی که آلوده نیست نتیجه این تست مثبت باشد. بنابراین تست دومی به نام سنجش وسترن بلات یا Western blot assay را برای تأیید نتیجه تست اول انجام می‌دهند. گاهی حتی اگر شخص آلوده باشد امکان دارد نتیجه تست دوم منفی باشد بنابراین تکرار این تست توصیه می‌شود. اگر شخص فکر می‌کند شاید در معرض HIV قرار گرفته باشد، باید از پزشک خود درباره این تست‌ها پرسش نماید.

پیشگیری از گسترش HIV

پیش از سپری شدن دو ماه از زمان آلودگی، نتیجه تست اکثر افرادی که تازه به این ویروس آلوده شده‌اند مثبت خواهد بود. اما در مواردی معدود، شاید لازم باشد تا 6 ماه از زمان آلوده شدن به ویروس بگذرد و آنگاه نتیجه تست ELISA مثبت شود. اگر زنی به HIV آلوده است و باردار می‌باشد، باید با پزشک خود درباره کار‌هایی صحبت کند که لازم است انجام دهد تا خطر HIV برای کودکی که به‌دنیا نیامده است کاهش یابد.

درمان

تاکنون درمان قطعی برای ایدز وجود ندارد ولی درمان هایی برای مدیریت علائم وجود دارند. این درمان ها می تواند کیفیت و طول عمر کسانی را که علائم گسترش یافته دارند بهبود بخشد.

t ایدز
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *