این مواد غذایی به شما آرامش می‌دهند!

t این مواد غذایی به شما آرامش می‌دهند!

موادغذایی آرامبخششکلات دارای مقدار قابل توجهی آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان‌ها از دیگر واسطه‌های شیمیایی حال خوب محسوب می‌شوند.

همان طور که می‌دانیم استرس، اضطراب و به طور کلی حالت‌های ناخوشایند روحی می‌تواند به سلامت جسمی ما آسیب برساند. برای نمونه، استرس موجب افزایش سطوح کورتیزول می‌شود که این امر به نوبه خود موجب تقویت حس گرسنگی می‌شود؛ به طوری که فرد در شرایط نامطلوب روحی با تمایل زیاد مصرف غذاهای حاوی نشاسته و قند مواجه می‌شود. در ادامه این مطلب را به نقل از آشپزباشی بخوانید.

با توجه به این که افزایش وزن خود موجب استرس می‌شود، فرد وارد چرخه معیوب استرس، پرخوری و استرس می‌شود؛ بنابراین استفاده از آن دسته مواد غذایی که از یک سو سطوح گلوکز (قند) خون را تعدیل می‌کنند و از سوی دیگر باعث مهار هورمون‌های مرتبط با استرس (کورتیزول و آدرنالین) می‌شوند (و در عین حال واسطه‌های شیمیایی حال خوب را افزایش می‌دهند) می‌تواند آرامش را به زندگی بازگرداند.

با تعدادی از این مواد غذایی آرامش بخش آشنا می‌شویم.

مواد غذایی غنی از اسید فولیک

فولات یا اسید فولیک موجود در این دسته از مواد غذایی، موجب افزایش سطوح در گردش دوپامین (واسطه شیمیایی حال خوب) در مغز می‌شود. سبزی‌های برگ سبز (اسفناج، انواع کلم، برگ چغندر و شلغم)، بروکلی، لوبیا، عدس و نخود از جمله منابع مطلوب اسید فولیک هستند.

شکلات

شکلات دارای مقدار قابل توجهی آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان‌ها از دیگر واسطه‌های شیمیایی حال خوب محسوب می‌شوند. در میان شکلات ها، انواع تیره حاوی مقادیر بسیار بیش تری آنتی اکسیدان هستند که موجب کاهش کورتیزول و فشار خون می‌شود.

آووکادو

آووکادو حاوی ماده‌ای به نام گلوتاتیون است که از جذب چربی هایی که اکسیدان‌های مضر تولید می‌کنند، جلوگیری می‌کند. این میوه هم چنین غنی از اسید فولیک است.

سیر، پیاز و تره فرنگی

این دسته از مواد غذایی حاوی مقادیر زیادی آلیسین است. آلیسین، آنتی اکسیدانی است که می‌تواند رادیکال‌های آزاد را خنثی کند. این روز‌ها به لطف هوای آلوده، رادیکال‌های آزاد را تنفس می‌کنیم و همان طور که می‌دانیم رادیکال‌های آزاد سلول‌ها را تخریب و به سیستم ایمنی آسیب می‌رسانند؛ بنابراین افزایش حجم مصرف سیر، پیاز، تره فرنگی، موسیر و پیازچه علاوه بر شکست استرس، از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری می‌کند.

توت‌ها

صرف نظر از این که توت‌ها خوش طعم و کم کالری هستند، حاوی آنتی اکسیدان‌های تقویت کننده‌ی سیستم ایمنی نیز هستند. از آن جایی که ابتلا به بیماری‌ها از عوامل مهم ایجاد استرس است، خانواده توت را می‌توان از مواد غذایی ضد استرس به شمار آورد.

مغز‌ها

مغز‌ها سرشار از منیزیم هستند. جالب است بدانید که طبق نتایج مطالعات منیزیم، زودرنجی، رخوت و افسردگی را کاهش می‌دهد. اما برای جلوگیری از افزایش وزن، در استفاده از مغز‌ها نباید زیاده روی کنیم. هم چنین مغز‌ها و به ویژه گردو، حاوی نوعی اسید چرب امگا ۳ است. نتایج مطالعات نشان داده است که این ماده و سایر پلی فنول‌های مغز ها، حافظه را تقویت می‌کند.

موز

مصرف یک موز متوسط، ۳۰ درصد نیاز روزانه‌ ویتامین B. ۶ را تامین می‌کند. ویتامین B. ۶، تولید سروتونین (هورمون حال خوب) توسط مغز را افزایش می‌دهد. یک موز متوسط، هم چنین دارای مقادیر کافی کربوهیدرات برای تعدیل سطوح گلوکز (قند) و جلوگیری از افت قند خون و بی حالی است.

ماهی‌ها

ماهی‌های چرب، شامل سالمون، ماهی تن، قزل آلا و ساردین غنی از اسید‌های چرب امگا ۳ هستند. همان طور که می‌دانیم، اسید‌های چرب امگا ۳ هورمون‌های اضطراب و استرس را مهار می‌کنند.

چای سبز

پژوهشگران دانشگاه ایلینویز نشان داده اند که این نوشیدنی آرامش بخش دارای اسید آمینه‌ای است که به عملکرد بهتر مغز کمک می‌کند.

بابونه

با توجه به نتایج مطالعات بالینی، بابونه به صورت قابل توجهی نشانه‌های اضطراب را کاهش می‌دهد. به علاوه، طبق نتایج برخی مطالعات، بابونه خواب آور محسوب می‌شود و با خواب کافی، می‌توانیم تا حدود زیادی از استرس در امان باشیم.

جو دو سر

با توجه به این که جوی دو سر دربردارنده کربوهیدرات‌های پیچیده است، گنجاندن آن در برنامه غذایی، تولید سروتونین را افزایش می‌دهد.

گوشت‌ها

مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین که دارای اسید آمینه‌ تریپتوفان هستند، به ساخت سروتونین (هورمون حال خوب) کمک می‌کنند. بنابراین، توصیه می‌شود مقادیر کافی از گوشت سفید بدون چربی، ماهی، تخم مرغ، انواع لوبیا و مغز‌ها در برنامه غذایی خود بگنجانید. همچنین پیشنهاد می‌شود از مصرف بیش از حد گوشت‌های قرمز بپرهیزید.

مواد غذایی سرشار از روی

پژوهشگران باور دارند که روی می‌تواند به کاهش اضطراب کمک کند؛ در نتیجه پیشنهاد می‌شود مواد غذایی غنی از روی شامل بادام زمینی، گوشت قرمز و سفید بدون چربی را به مقدار مناسب و به صورت منظم مصرف کنیم.

فردا

t این مواد غذایی به شما آرامش می‌دهند!
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
غذاهایی برای تسریع رشد مو!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *