باتری cmos

t باتری cmos

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

­­­­­­باتری (1)تمام کامپیوتر ها دارای باتری می باشند که می تواند کار های زیادی را در سیستم ما انجام دهد. هنگامی که صحبت از باتری می شود همگی در این فکر می باشند که شاید منظور از باتری، تامین انرژی دستگاه است اما این باتری به منظور ایجاد توان برای تراشه سیماس می باشد که بر روی مادر بورد قرار دارد و وظیفه حفظ و نگهداری اطلاعات زیادی از سیستم را به عهده دارد.

از جمله اطلاعاتی که این تراشه در خود نگهداری می کند اطلاعات سخت افزاری و همچنین تاریخ و زمان سیستم  می باشد. در اینجا به این نکته بد نیست اشاره کنیم که در هنگام روشن کردن سیستم و در هنگام بارگذاری اولیه در آن صفحه سیاه رنگ شما می توانید اطلاعات مربوط به این تراشه را ببینید که در صورت مشکل دار بودن هر قطعه به محض رسیدن به اسم آن سخت افزار متوقف شده و درخواست برطرف کردن عیب آن قطعه را می کند که در صورت زدن دکمه f1 کیبورد آن را نادیده گرفته و سیستم را لود می کند. این عمل حتی در زمانی که خود CMOS نیز مشکل دارد کاربردی خواهد بود. باتری CMOS زمانی که کامپیوتر خاموش است به این تراشه اجازه می دهد تا تنظیمات را ذخیره کند. این باتری که بر روی مادر بورد تعبیه شده است عملا بعد از خاموش شدن کامپیوتر فعال می شود. این باتری می تواند 2 تا 10 سال عمر کند. (البته عمر این باتری ها بستگی به روش استفاده و شرایط محیطی کامپیوتر نیز دارد). هر چه کامپیوتر شما بیش تر مورد استفاده قرار گیرد  طول عمر این باتری نیز بیش تر خواهد شد. دمای بالا نیز یکی از عوامل کاهش عمر باتری مادربورد می شود.

باتری (2)نکته قابل توجه در مورد این باتری این است که برای تشخیص آن زیاد لازم نیست سیستم خود را جستجو کنید. از روی شکل ظاهری آن که شبیه به باتری ساعت اما در ابعاد بزرگتر است می توانید به راحتی آن را بشناسید.حال این سوال مطرح است که اگر این باتری خراب شود چه اتفاقی ممکن است برای سیستم پیش بیاید و ما این را چگونه باید متوجه شویم؟

در هنگام از کار افتادن این باتری سیستم دچار خطاهایی شده که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– Run Setup روی صفحه نمایش پدید می آید.

– Press F1 to continue بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود.

– زمان کامپیوتر صحیح نیست.

– تاریخ کامپیوتر نیز اشتباه نمایش داده می شود.

– Invalid configuration تنظیمات و پیکربندی اشتباه روی صفحه نمایش ظاهر می شود.

– بعد از فشار دادن F1 مشخصات غلط در مورد هارد درایو نشان داده می شود.

باتری (4)

باتری (3)

 

 

 

t باتری cmos
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تفاوت antivirus با internet security (قسمت دوم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *