,

پرسش

من دختری ۱۲ ساله هستم و می خواهم با یکی از بچه های مدرسه مان دوستی کنم. او را در موقعیت های فراوانی آزموده ام و رفتار و خصوصیات بدی از او ندیده ام  ولی نمی دانم که انتخاب درستی داشتم یا نه؟ لطفا مرا راهنمایی کنید.

پاسخ

دوست خوبم

برای داشتن دوست خوب ملاک های بسیاری وجود داردکه بر خی از آن ها مهم و قابل توجه تر از بقیه هستند. برای مثال دوست خوب کسی است که حرف و سخن تو را درک کند، برای تو احترام قائل باشد، دوست داشته باشد تا تو پیشرفت کنی و بخواهد که در این راه به تو کمک کند، خودش را جدای از دوستش نداند و منفعت خود را بر منفعت تو ترجیح ندهد و از همه مهم تر این که مانند آیینه باشد و خوبی و بدی واقعی دوست را به او نشان دهد تا به این ترتیب با هم نشین شدن با او تغییرات رفتاری و اخلاقی خوبی در هر دو شکل بگیرد.

حالا لازم است به ملاک هایی که تاکنون هم مدرسه ایت را با آن سنجیده ای فکر کنی. آیا این ملاک ها برای نشان دادن دوستی مناسب، کافی هستند؟ اگر نه به تغییر و اصلاح ملاک هایت فکر کن.

در مجموع از این که برای  انتخاب دوست وقت می گذاری به تو آفرین می گویم چون انتخاب یک دوست خوب آن قدر مهم است که می تواند در ادامه به اتفاقات خوبی هم ناشی از این دوستی منجر شود. اما یادت باشد دوستی یک رابطه دوطرفه است و تو هم باید به همان نسبت از شرایط و ویژگی های دوستی مناسب برخوردار باشی تا این ارتباط شکل بگیرد و نتایج خوبی را بیافریند.

برچسب ها:
,

پرسش:

با سلام اول از همه از شما بسیار متشکرم که تا اینجا با من همراه بودید و به من کمک کردید. راستش هم  مدرسه ای من تمام ابن خصوصیات مثبت را داشت و همان طور که خودتان هم گفتید من هم سعی کردم این خصوصیات را داشته باشم ولی مشکل من این است که نمی دانم چگونه با او دوست شوم؟ ما با هم صحبت می کنیم و ارتباط هم داریم ولی هنوز آن قدر به هم نزدیک نشده ایم که بتوان گفت با هم دوست هستیم. در این حد که تمام بچه های کلاس به من می گویند تو هیچ دوستی نداری؟ در حالی که متوجه نیستند که من از روی دوستی با او رابطه دارم. بسیار بسیار از شما متشکرم که به من کمک می کنید.

پاسخ:

دوست خوبم،

قبل از هر چیز یادت باشد بهتر است این مورد که دیگران در مورد تو چه می گویند را کنار بگذاری و هرگز برای این که افراد دیگر را قانع کنی دست به هیچ عملی نزن. شاید دیگران فکر کنند که تو دوست صمیمی نداری اما واقعیت این است که تو برای داشتن دوست صمیمی خوب تلاش می کنی، کاری که ممکن است برخی دیگر به آن توجهی نکنند و بعد هم آسیب هایی را تحمل کنند.

با این همه لازم است حالا به محدوده و دامنه دوستی که مورد انتظارت است توجه کنی و آن را تعریف کنی. برخی تصور می کنند دوستی به معنای آن است که همه حرف ها بین آن ها ردو بدل شود و بین هم رازهای مشترک بسیاری داشته باشند، به خانه هم بروند و بسیاری از فعالیت هایشان را به صورت مشترک انجام دهند و …

دامنه درست دوستی این است که همه امور و رازهای شخصی خود را با او به اشتراک نگذاری، ارتباطی منطقی داشته باشی و برخی کارهای مربوط که انجام مشترکشان مفید است را با هم انجام دهید. در چنین دوستی هایی لزوما به خانه یکدیگر رفتن نشانه صمیمیت نیست بلکه این که می دانید در شرایط گوناکون در مدرسه شما در کنار هم هستید و به هم کمک می کنید و تلاش می کنید تا هر دو خوشحال و موفق باشید نشانه عاقلانه تری از دوستی و صمیمت است.

خوب حالا تعریف تو از محدوده دوستی چیه؟

با تعریف کردن این محدوده، دیگر نگران این نیستی که چطور با کسی که خودت می گویی با هم حرف می زنید و در مدرسه با هم هستید بخواهی بگویی که بیا با هم دوست باشیم. چون دوستی شما در ارتباط شما با هم شکل گرفته است و به فعالیت خاص و ویژه ای احتیاج ندارد ولی برخی کارها هستند که بیشتر به استحکام دوستی و ایجاد رابطه بهتر کمک می کنند. برای مثال، هدیه دادن یکی از این کارهاست. هدیه ای که لزوما بهانه روشنی مثل تولد و … ندارد و فقط معنایش این است که به یادت بودم و هستم و گاهی به آوردن یک خوراکی برای ساعت تفریح خلاصه می شود.  یا این که کمک کردن به یکدیگر زمانی که این همیاری برای او تاثیرگذار و مناسب است مانند وقتی که زنگ خورده واو هنوز نتوانسته مطالب روی تابلو را بنویسید و به هیمن دلیل تو تلاش می کنی به او کمک کنی تا از کلاس عقب نماند.

از همه مهم تر این است که خودت باشی، راحت و بدون نگرانی و یا تلاشی برای ظاهرسازی. در این صورت طبق همان مثل معروف چون از دل برمی آید به دل هم می نشیند و طرف مقابل تو هم متوجه دوستی تو خواهد شد.

برای آشنایی با خانم مشاور و نحوه طرح پرسش خود از ایشان اینجـــــــــــا را کلیک کنید.

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید