بهترین ورزش برای بچه ها

بهترین ورزش برای بچه ها
t بهترین ورزش برای بچه ها

تابستان که از راه می رسد، برنامه های تابستانی بچه ها هم شروع می شود؛ از بازی و ورزش گرفته تا کلاس های درسی و تقویتی. شاید سال ها پیش که خبری از این کلاس های جورواجور نبود، بچه ها هم خودشان بهتر بلد بودند سه ماه تابستان را بگذرانند و سرگرم شوند، ولی حالا انگار وضع فرق کرده است. حالا پدر و مادرها نگران بچه ها هستند و می خواهند برای آن ها طوری برنامه ریزی کنند که تابستان شان به بهترین شکل ممکن سپری شودو می پرسند بهترین ورزش برای بچه ها چیست؟

در این میان، کلاس های ورزشی و فعالیت های فیزیکی هم در تابستان حسابی طرفدار پیدا می کند و بچه های زیادی راهی باشگاه ها و مجموعه های ورزشی می شوند. انگار تعطیل شدن درس و مدرسه جای ورزش و فعالیت های بدنی را برای بچه ها باز می کند.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

تابستان بهترین فرصت برای ورزش

مسلما بچه ها در طول سال تحصیلی و هنگامی که درگیر درس و مدرسه هستند، فرصت کافی برای ورزش کردن ندارند یا این که در آن ماه های شلوغ، همراه با برنامه های درسی شان اصلا به این موضوع فکر نمی کنند. برای همین هم با فرارسیدن تابستان، خیلی از پدر و مادر ها به فکر ورزش می افتند تا از این راه فعالیت کودکان را افزایش دهند.

عده ای راهی باشگاه ها و مجموعه های ورزشی می شوند و بعضی ها هم به همان فعالیت های ساده و معمولی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا بازی های کودکانه بسنده می کنند. با این حال، نباید فراموش کنیم ورزش کردن برای همه افراد، ضروری و البته مفید است.

نباید فراموش کنیم ورزش کردن فعالیتی مفید است و به همین دلیل توصیه می شود افراد به هر شیوه ای که می توانند فعالیت فیزیکی شان را افزایش دهند.

ورزش کردن در دوران کودکی نیز اهمیت ویژه ای دارد ورزش، یکی از بهترین راهکارهایی است که به وسیله آن می توان فعالیت جسمی را در جامعه افزایش داد. هنگامی که بچه ها مشغول آموزش و یادگیری هستند، بهترین فرصت است که این فرهنگ را در جامعه ایجاد کنیم تا بچه ها بیش تر به دنبال ورزش و فعالیت فیزیکی باشند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تبدیل خرچنگ به مواد پلاستیکی

بهترین ورزش برای بچه ها

ورزش فقط در باشگاه ها؟!

وقتی حرف ورزش و افزایش فعالیت فیزیکی می شود، بیش تر افراد فکر می کنند حتما باید در باشگاه ها و مجموعه های ورزشی ثبت نام کنند تا به این هدف برسند. در صورتی که افزایش فعالیت بدنی همیشه به معنای ثبت نام در باشگاه های ورزشی نیست، گرچه شرکت در این مجموعه ها هم یکی از راه های خوب ورزش کردن به حساب می آید.

با ثبت نام در مجموعه های ورزشی، بچه ها معمولاً با کودکان دیگری هم آشنا می شوند و دوستان تازه ای پیدا می کنند. بنابراین علاوه بر ورزش کردن، بچه ها می توانند دوستی و تعامل با دیگران را نیز بیاموزند. از طرف دیگر، این دوستی ها موجب خواهد شد بچه ها به بهانه دیدن دوستان شان ورزش را ادامه دهند و آن را نیمه کاره رها نکنند.

براحتی می توانید با بازی ها و تفریحات خانوادگی نیز تحرک و تمرینات بدنی بچه ها را افزایش دهید. فقط کافی است کمی بیش تر برای آن ها وقت بگذارید و با آن ها مشغول بازی شوید.نباید فراموش کنیم ورزش و انجام دادن حرکات تمرینی برای همه افراد، همه جا و در همه وقت لازم است و موجب حفظ سلامت شان می شود.

چطور بهترین را انتخاب کنیم؟

وقتی حرف ورزش بچه ها می شود، اغلب پدر و مادرها به فکر انتخاب بهترین ورزش می افتند؛ ورزشی که به رشد بهتر کودک کمک کند، با سطح انرژی او هماهنگ باشد و خلاصه این که در آینده به کارش بیاید. والدین به همه این ها فکر می کنند، ولی علاقه کودک را نادیده می گیرند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
رقابت جنگل های کاج سانان

بعضی ها فکر می کنند اگر بچه ها را به کلاس والیبال یا بسکتبال بفرستند بهتر است و باعث می شود قدشان بلندتر شود و در مقابل، از نظر آن ها ورزش هایی مثل فوتبال قد را کوتاه می کند. اما واقعاً چنین باورهایی درست است یا نه؟

باورهای زیادی در مورد ورزش های مختلف وجود دارد مثل این که اغلب تصور می شود ورزش هایی مثل والیبال قد بچه ها را بلندتر می کند یا این که فکر می کنند ورزش های آبی مانند شنا هیچ ضرری ندارد و نمی تواند آسیبی وارد کند. در حالی که اکثر این تفکرات اشتباه است و واقعیت ندارد.

اگر می خواهیم کودک را به سمت ورزشی خاص سوق بدهیم، هدف مان این است که سلامت او حفظ شود یا این که در یک رشته ورزشی خاص آموزش های لازم را کسب کند و حرفه ای شود، اما نباید این نکته را فراموش کنیم که در کودکان کوچک تر از هشت سال هنوز هماهنگی عصب و عضله وجود ندارد که بچه ها بتوانند تکنیک های لازم را کسب کنند. بنابراین در این سنین، کودک همچنان به ورزش مانند یک بازی سرگرم کننده نگاه می کند. پس اگر ورزش برای او سخت باشد یا تفریحی نباشد، ممکن است کودک خیلی راحت آن را ادامه ندهد و از ورزش دلزده شود.

ورزش مناسب بچه ها

پس ورزش ها با هم هیچ تفاوتی ندارند و ورزش مناسب در دوران کودکی فقط باید سرگرم کننده و تفریحی باشد تا بچه ها را به ورزش علاقه مند کند. بنابراین پدر و مادری که می خواهند فرزندشان را برای رده های قهرمانی و باشگاهی آماده کنند، این کار را باید در سنین بالاتر انجام دهند و در سنین زیر هشت سال، ورزش فقط باید با هدف حفظ آمادگی جسمانی و افزایش فعالیت بدنی انجام شود.

هر ورزشی می تواند آسیب زننده باشد البته در صورتی که اشتباه انجام شود و می تواند مفید باشد چنانچه به درستی مشغول انجام آن شویم. تمام ورزش ها اگر به طور صحیح و با شدت مناسب انجام شود، می تواند برای افزایش رشد و بخصوص افزایش قد بچه ها مفید باشد و تفاوتی در نوع ورزش وجود ندارد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
کشف راز رابطه نبوغ و اختلالات روانی

این که قد یک فرد تا چه حد بلند می شود به مسائل ژنتیکی مربوط است و ورزش فقط می تواند او را به حداکثری که می تواند در ژنتیک تعریف شود، برساند. البته به شرطی که با تغذیه صحیح و مناسب هم همراه باشد. به عبارت دیگر، ورزش کردن باعث کوتاه یا بلند شدن قد نمی شود و فقط توانمندی و تکنیک فرد و قد او موجب خواهد شد در ورزشی خاص موفق تر عمل کند.

ورزش های ممنوع

انجام ورزش های برخوردی را در سنین پایین خیلی صلاح نمی دانیم چون احتمال صدمات در آن زیاد است. البته مثلا می توانیم بچه ها را در کلاس مبتدی کاراته ثبت نام کنیم تا از آمادگی جسمانی لازم برخوردار شوند و تمرینات لازم برای سلامت جسمانی را انجام دهند.

والدین  همراه بچه ها مشغول ورزش و فعالیت شوند و به جای پرداخت کردن هزینه زیاد برای ثبت نام در باشگاه ها، وقت بیش تری برای آن ها بگذارند. بچه ها از پدر و مادرشان الگو می گیرند و اگر ببینند آن ها هم ورزش می کنند، بیش تر برای انجام فعالیت های بدنی ترغیب خواهند شد. از طرف دیگر، این کار به نفع والدین هم خواهد بود، هم سلامت شان را حفظ می کند و هم موجب می شود اعضای خانواده ساعات بیش تری را کنار یکدیگر سپری کنند.

تابستان فرصت مناسبی برای ورزش است، اما نباید ورزش را فقط به این زمان محدود کنیم. بلکه همه افراد باید همیشه و همه جا مشغول ورزش شوند و فعالیت بدنی را کنار نگذارند.

 

پاراسل و شاتل کیش؛ معرفی دو تفریح محبوب کیش

t بهترین ورزش برای بچه ها
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *