تاریخچه اختراع ماشین لباس شویی

t تاریخچه اختراع ماشین لباس شویی

قبل از آن که از تاریخچه اختراع ماشین لباس شویی حرف بزنیم ببنیم مردم قبل از این اختراع چگونه لباس می شسته اند.

شستن لباس ها با دست

در بسیاری از فرهنگ‌های باستانی، مردم لباس‌های خود را با کوبیدن آن‌ها بر روی سنگ‌ها یا مالیدن آن‌ها با ماسه‌های ساینده و شستن کثیفی در نهرها یا رودخانه‌ها تمیز می‌کردند. رومی ها صابون خامی  اختراع کردند که حاوی خاکستر و چربی حیوانات قربانی بود. درگذشته رایج‌ترین روش شستن لباس‌ها این بود که آن‌ها را در  دیگ بزرگی می‌جوشانیدند، سپس روی تخته‌ای صاف می‌گذاشتند و با پارویی روی آن  می‌کوبیدند.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

لباس شسشتن ایرانی ها

ایرانی ها در کنار نهرها و جوهای آب لباس ها را می شستند. به کسانی که شغلشان لباسشویی بود گازر می گفتند. محل شستشوی لباس ها نیز به گازرگاه معروف بود. شهرکازرون در استان فارس نیز از آن جایی که در نزدیکی محل شسشتوی لباس ها بناشده است کازرون نام گرفته است.

اولین ماشین لباس شویی

اولین ماشین لباس شویی تخته اسکراب بود. مردم از یک وان (سطل) و یک تخته لبه دار که کاملاً از چوب ساخته شده بود برای شستن لباس ها و آبکشی استفاده می کردند. در سال 1782 هنری سیدجیر اولین ماشین لباسشویی با قفس را طراحی و ثبت اختراع کرد. این وسیله میله های چوبی داشت که لباس ها را می گرفت و دسته ای برای چرخاندن روی آن نصب شده بود.

اختراع ماشین لباس شویی

در سال 1833شرکت ملی واشبورد شیکاگو اولین تخته شستشوی فلزی را معرفی کرد. قسمت برآمدگی تخته لباسشویی از فلز روی ساخته شده بود و به مردم اجازه می داد کمتر از صابون استفاده کنند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه کامپیوتر خود را قفل کنیم؟

سال 1855جیمز کینگ اولین ماشین لباسشویی را با استفاده از یک درام چرخان اختراع و ثبت کرد. درام تا حدی با آب پر می شد. در سال 1858، همیلتون اسمیت اولین ماشین لباسشویی دوار را گسترش داد و ثبت اختراع کرد.

ماشین لباسشویی

هدیه ای برای همسر

 در سال ۱۸۷۴ ویلیام بلک استون، بازرگان و تولیدکننده ذرت اهل ایندیانا، برای همسرش یک هدیه تولد ساخت که ماشینی بود که کثیفی ها را از روی لباس ها می شست و پاک می کرد. این دستگاه شامل یک تغار چوبی بود که در آن یک تکه چوب تخت با شش میخ چوبی کوچک بود و یک دسته داشت که آن ها را جلو و عقب می برد. در سال ۱۹۰۰ میخ های فلزی جایگزین میخ های چوبی شدند.

سال ۱۹۰۶ موتور الکتریکی برای نخستین بار در این وسیله به کار گرفته شد. در ۱۹۰۷ نخستین دستگاه می تگ ساخته شد که دسته چرخنده و زیر آن چرخ لنگر داشت. سال ۱۹۲۲ شرکت می تگ سیستمی عرضه کرد که، به جای کشیدن لباس ها در آب، آن ها را با فشار آب و هم زدن تمیز می کرد.

اولین ماشین لباسشویی

سیستم شستشو

از میان تمام روش هایی که در آن زمان برای طراحی ماشین لباسشویی پیشنهاد شد، تنها دو سیستم امروزه باقی مانده است. یکی همان روش فشار آب که هنوز هم مهم ترین سیستم است . دیگری سیستم استوانه ای که لباس ها را درون یک استوانه چرخان می شوید. از اوایل دهه ۱۹۳۰ یکی از شاخه های جانبی شرکت هوایی بندیکس شروع به کار روی یکی از مهم ترین پیشرفت های ماشین لباسشویی کرد. وسیله ای که جان دبلیو چامبرلین اختراع کرد در یک زمان لباس ها را می شست، آب می کشید و آب اضافی آن را خارج می کرد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ربات های نقاش که در کارخانه کار می کنند

معرفی نخستین ماشین لباسشویی خودکار در ۱۹۴۷ گام مهم دیگری در این زمینه بود. شرکت ۱۹۰۰، که نیای شرکت ویرل پول به شمار می رود، نخستین شرکتی بود که موفق به این کار شد. در ۱۹۵۳ ماشین لباسشویی به یکی از وسایل ضروری خانه مبدل شد و از آن به بعد همچنان این وسیله در حال تکمیل است و دکمه هایی برای انواع پارچه های خاص و جدید به آن ها اضافه می شود.

تفاوت مدل پایه و آخرین مدل یک مارک ماشین لباس شویی در چیست؟

ـ افرادی که دنبال خرید ماشین لباس شویی هستند با پرسشی اساسی مواجه می شوند و آن این است که اگر پول بیشتری بدهند و ماشین لباسشویی گران تری بخرند آیا لزوما لباس هایشان بهتر شسته خواهد شد. جواب منفی است. با خرید ماشین لباس شویی های آخرین مدل معمولا تنظیمات بیش تر، چرخش سریع تر و احتمالا استوانه بزرگ تری عایدتان خواهد شد. اما کیفیت ساخت همان خواهد بود.

همه تولیدکنندگان ماشین لباس شویی چندین مدل طبق استانداردی می کنند که خودشان در نظر دارند. معمولا مدل های پایه سرعت چرخش کم تر، دکمه های کم تر، تنظیمات کم تر و حجم کم تری دارند. ممکن است تفاوت قیمت مدل پایه با آخرین مدل به چندصد هزار تومان هم برسد. اما هیچ تفاوتی در کیفیت آن ها وجود ندارد. اگر می خواهید کیفیت ماشین لباسشویی که می خواهید بخرید بهتر باشد باید مارک بهتری انتخاب کنید. مثلا اگر مدل پایه ماشین لباسشویی با مارک بهتر را انتخاب کنید؛ مسلما آرام تر و مطمئن تر از ماشین لباسشویی آخرین مدل با مارک پایین تر برایتان کار می کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خودروی فضایی و عجیب مرسدس بنز

نکته مهم این است که ساخت یک مارک ماشین لباسشویی، چه مدل پایه، چه تنظیم دار و چه آخرین مدل، همه با یک استاندارد ساخته شده اند و بیش تر قطعاتشان مانند هم است. هنگام خرید قیمت پایه ماشین لباسشویی های مارک های مختلف را با هم مقایسه کنید.

مطلب چگونه رادیو اختراع شد؟  هم می تواند برای شما جالب باشد

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *