تولید رنگی که محیط را خنک می‌کند!

t تولید رنگی که محیط را خنک می‌کند!

رنگی که محیط را خنک می‌کندمحققان آژانس تحقیقات پیشرفته انرژی ARPA-E در نمایشگاه امسال “صنایع انرژی” برای اولین‌بار از رنگ جدید ساختمان با قابلیت خنک‌کنندگی محیط بدون مصرف انرژی رونمایی کردند.

رنگ خنک‌کننده در نگاه اول هیچ تفاوتی با رنگ‌های معمولی ندارد، اما ویژگی‌های منحصربه‌فرد این رنگ در بین مولکول‌های آن نهفته است.

مواد موجود در رنگ خنک‌کننده به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. دسته اول موادی هستند که پرتوهای موج بلند خورشید را منعکس می‌کنند. با انعکاس این امواج حرارت از سطح زیرین رنگ قابل انتقال نیست.

دسته دوم موادی هستند که پرتوهای مادون قرمز با طول موج بین هشت تا 13 نانومتر را گسیل می‌کنند. این امواج قادرند گرمای زمین را به طور مستقیم از درون جو به فضا منتقل کنند.

با استفاده هوشمندانه از ترکیب این مواد، محیطی که با رنگ جدید رنگ‌آمیزی شده باشد، بدون مصرف هرگونه انرژی حداقل 10 درجه از محیط بیرون خنک‌تر می‌ماند.

محققان با آزمایش رنگ جدید در شرایط طبیعی و در سقف چادر دریافتند که دمای چادر با پوشش رنگ جدید در ساعات مختلف شبانه‌روز بین هشت تا 12 درجه خنک‌تر از چادر فاقد پوشش رنگ است.

محققان با آزمایش رنگ جدید در سقف منازل مسکونی دریافتند که اختلاف دما در مقایسه با شرایط معمولی حداقل به پنج درجه می‌رسد.

ایسنا

t تولید رنگی که محیط را خنک می‌کند!
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چرا مار، نماد داروخانه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *