جلبک دریایی جایگزینی مناسب برای بطری های پلاستیکی 

به نظر می آید در همه جای دنیا توجه خاصی به زباله های پلاستیکی شده است و بسیاری از طرح های جایگزین مانند استفاده از دانه آووکادو برای ساخت ظروف یک بار مصرف و یا بسته بندی سبزی جات و میوه ها در برگ موز به جای بسته های پلاستیکی نوید خوبی بوده است.

بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا به دنبال راهی برای سازگاری بیشتر با طبیعت هستند.حالا شرکتی سعی می کند جلبک دریایی را جایگزین پلاستیک کند.

دو ماراتون که ورزشی همه گیر است و سالیانه هزاران نفر در آن شرکت می کنند، مشکلات زیست محیطی نیز دارد. هزاران بطری آب که در کنار مسیر مارتون ریخته می شود، خود فاجعه بزرگی است.

ویژگی های بطری های ساخته شده با جلبک دریایی

فقط در مسابقه دوی مارتون لندن در سال ۲۰۱۸ بیش از ۹۲۰۰۰۰ بطری آب مصرف شد و اگر بپذیریم که هر بطری پلاستیکی بین ۴۵۰ تا ۱۰۰۰ سال طول می کشد تا کاملا تجزیه شود، آن وقت به عمق فاجعه پی می بریم.

اما در مسابقه دوی ماراتون امسال اتفاقی دیگر رخ داد. شرکتی با استفاده از نوعی جلبک دریایی بطری های کوچک آب را تهیه کرد. در این بطری های آب هیچ نوعی از پلاستیک به کار برده نشده است و به راحتی در طبیعت تجزیه می شوند. این بطری ها هیچ طعمی ندارند، می توانند خورده شوند و در صورت دور انداخته شدن هیچ آسیبی به طبیعت نمی رسانند.

به این ترتیب آمار استفاده از بطری های پلاستیکی از ۹۲۰۰۰۰ به ۷۰۴۰۰۰ بطری کاهش پیدا کرد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دیدنی های ایلام؛ از طاق شیرین و فرهاد تا تفرجگاه تجریان (قسمت اول)

به گفته متخصصان این بطری ها علاوه بر استفاده برای آب آشامیدنی می تواند جایگزین بطری های نوشیدنی ها هم بشوند.

از آنجا که دویدن در این مسیر طولانی دوندگان را تشنه می کند و در دست گرفتن بطری ها نیز ممکن نیست بنابراین شرکت کنندگان این بطری ها را در طول مسیر رها می کنند. بیش از ۴۰۰۰۰ نفر در این رویداد ورزشی شرکت می کنند و باید جایگزینی برای این بطری ها پلاستیکی پیدا شود.

یکی از دلایل استفاده از جلبک دریایی این است که این گیاه روزانه ۱ میلی متر رشد می کند و نیازی به کود و آب شیرین نیز ندارد.

این پروژه اکنون به بسته های سس یک بار مصرف نیز گسترش پیدا کرده است و امید می رود در آینده برای بسته بندی موادغذایی و حتی اجناس دیگر نیز بتوان ار این محصول استفاده کرد.

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *