,

سازمان جهانی صلیب سرخ (هلال احمر)

صلیب سرخ

صلیب سرخ سازمانی مردم نهاد و غیر دولتی است که در ابتدا برای مراقبت از سربازان زخمی جنگ تاسیس شد و این افراد را حمایت می کرد. اما بعدها حوزه فعالیت آن گسترش پیدا کرد و وظیفه خود را در کمک به همه مردم دید.

مقر این سازمان در شهر ژنو (در کشور سوئیس) است.

این سازمان جهانی چه زمانی و چه طور تاسیس شد؟

هانری دونان، بانکدار سوئیسی، ایده تاسیس این سازمان را مطرح کرد. دونان در سال ۱۸۵۹ برای یک سفر کاری به شمال ایتالیا رفت، به منطقه ای که آثار جنگ سالفرینو در آن هنوز پیدا بود. او مردان و زنان بسیاری را دید که در اثر جنگ مجروح شده و به خاطر نبودن کمک های اولیه جانشان را از دست می دادند. دونان کار خود را فراموش کرد و به کمک به مجروحان پرداخت.

هانری دونان در سال ۱۸۶۲ در کتابش با نام «خاطره سالفرینو» از همه مردم جهان درخواست کرد به کمک آسیب دیدگان جنگ ها بشتابند. تاثیر این درخواست آن چنان عمیق بود که در کنفرانس بین المللی ژنو که در سال ۱۸۶۴ برگزار شد شانزده کشور به تاسیس صلیب سرخ رای دادند.

صلیب سرخ در چه زمان هایی فعالیت می کند؟

امروزه این سازمان هم در زمان جنگ و هم در زمان صلح (در زمان بلایای طبیعی) به خدمت رسانی خود ادامه می دهد. صلیب سرخ در کمک رسانی هیچ تبعیضی قائل نمی شود و به همه مردم فارغ از ملیت و رنگ و عقیده و طبقه اجتماعی کمک می کند.

صلیب سرخ چه فعالیت هایی می کند؟

این سازمان در راستای هدف خود که کمک به قربانیان جنگ و حوادث طبیعی است فعالیت های زیر را انجام می دهد:

کمک های اولیه ارائه می دهد، آب آشامیدنی را سالم نگه می دارد، از زایشگاه ها و مراکز رفاهی کودکان مراقبت می کند، بیمارستان ها و بانک های خون را برپا می کند و پرستاران و قابله ها را برای کمک رسانی تعلیم می دهد.

این سازمان تلاش می کند تا جایی که می تواند از وقوع حادثه جلوگیری کند.

تفاوت صلیب سرخ با هلال احمر چیست؟

صلیب سرخ و هلال احمر دو نام از یک سازمان هستند. صلیب سرخ در کشور های اسلامی یعنی ایران، ترکیه، پاکستان، افغانستان و همچنین در کشورهای عربی هلال احمر نامیده می شود.

نماد صلیب سرخ از کجا آمده است؟

پرچم سازمان برگرفته از پرچم کشور سوئیس است. پرچم سوئیس صلیبی سفید در زمینه ای قرمز است اما نماد سازمان صلیب سرخ صلیبی قرمز در زمینه سفید است.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – یاسمن رضائیان

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید