ایده‌های نقاشی درباره پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری

پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری
t ایده‌های نقاشی درباره پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری، رسم دیرینی است که ایرانیان در طول سال‌ها با آتش بازی و رسومی مثل قاشق زنی و پریدن از روی آتش آن را حفظ کرده‌اند. این شب براساس این سنت، شب گرفتن سرخی‌ها به عنوان سمبل نشاط و شادی و شب وانهادن زردی‌های سستی و غم است. تردید نیست که ریشه و اصل این مراسم به ایرانیان عصر باستان می‌پیوندد. متاسفانه امروزه بسیاری از افراد با انجام کارهای خطرناک در روز چهارشنبه سوری، این روز را برای خودشان و اطرافیان تلخ می‌کنند. در ادامه برخی از نکات پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری را بیان می‌کنیم.

مروری بر آداب چهارشنبه سوری که هم بی خطر است و هم جالب 

این رسم شاید یادگار دین زرتشت باشد. چند سالی است که بر این سنت‌های لطیف ایرانی، انفجار و نارنجک و مواد محترقه هم اضافه شده و آن قدر فراگیر، که لطافت و صمیمیت این سنت تاریخی را تحت الشعاع قرار داده است. این سال‌ها شب چهارشنبه سوری تقریبا از یک ماه قبل آغاز می‌شود و می‌رود تا کم کم سنت دیرین ایرانی در هیاهوی انفجارها از بین برود. بیائید نگذاریم در اثر هیجانات متفاوت اصالت تاریخی آن از بین برود.

خطرات و حوادث چهارشنبه سوری

در حقیقت دو خطر چهارشنبه سوری را تهدید می‌کند یکی خطرات جانی در اثر انفجار و یکی خطر از بین رفتن این سنت تاریخی. مهم‌ترین ویژگی سنی نوجوانان و جوانان قرار گیری افراد در حالات هیجانی بوده به طوری که این حالات یکی از نیازهای این سنین است و باید به نحو صحیح ارضاء شود بنابراین به جای نفی برگزاری مراسم چهارشنبه آخر سال، باید فرصتی جدید برای تخلیه هیجانات روحی بچه ها فراهم کرد. جشن‌های همراه با آتش بازی در سایر ملل و فرهنگ‌ها نیز وجود دارد؛ مثل جشن روز چهارم ژولای در آمریکا ولی با رعایت نکات ایمنی می‌توان از خطرات بالقوه آن کاست.

براساس گزارشات موجود هیچ فردی و هیچ گروه سنی از خطرات حوادث ناشی از این آتش بازی‌ها در امان نیستند ولی پسران زیر 16 سال بیش‌تر در معرض خطر هستند. با رعایت نکات پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری، هم از شادی جشن دیرینه چهارشنبه سوری لذت ببرید و هم از خطرات احتمالی آن اجتناب کنید. 

نکات جلوگیری از حوادث چهارشنبه سوری

نکات ایمنی در مراسم چهارشنبه سوری

از نزدیک شدن به افرادی که مسائل ایمنی را رعایت نمی‌کنند، جدا بپرهیزید. تماشاچیان(ناظرین بی گناه) معمولا در خطر اصابت ترکش‌های ترقه‌ها و مواد منفجره هستند . سعی کنید در تیررس ترکش‌ها نباشید و هیچ گاه این مواد را به سمت افراد دیگر پرت نکنید. از پرتاب فشفشه، موشک و سایر مواد آتش زا روی شاخه درختان، پشت بام و بالکن منازل خودداری کنید.

۲۳ توصیه برای گذراندن یک روز آرام در چهارشنبه سوری!

از آتش زدن لاستیک، هیزم و … بپرهیزید

یکی از نکات پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری، پرهیز از آتش زدن لاتسیک، هیزم و… است. فقط در فضای باز اقدام به استفاده از فشفشه و ترقه نمائید و هیچ گاه آن را در فضای بسته استفاده نکنید. از آتش زدن لاستیک، هیزم و کارتن خالی در واحدهای مسکونی یا در معابر، کوچه و خیابان خودداری کنید؛ چرا که ضمن آلودگی شدید هوا، سایر خطرات را هم در بردارد. آتش بازی در نزدیکی پمپ بنزین‌ها و وسایل نقلیه که حامل بنزین و مواد سوختی هستند، در صورت کمترین نشت از وسایل نقلیه و حتی در شرایط عادی این وسایل را به بمبی تبدیل می‌کند که ماشه انفجار آن کشیده شده باشد.

در صورت روشن کردن آتش توصیه می‌شود که آتش در حجم کم باشد و از ریختن مواد سریع الاشتعال نظیر نفت، بنزین و الکل روی آتش جدا خودداری کنید. هنگام استفاده از این گونه مواد، حضور یک فرد بالغ و آشنا به نکات ایمنی ضروری است و این مواد را در اختیار بچه‌های کوچک قرار ندهید.

از مواد منفجره دست ساز استفاده نکنید

یکی از مهمترین نکات پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری، عدم استفاده از مواد محترقه، ترقه و فشفشه دست ساز است. ترقه‌ها و فشفشه و دیگر و اسباب آتش بازی را از فروشنده‌های مجاز و معتبر تهیه کنید و به برچسب آن توجه کنید. در هر زمان فقط یکی از مواد محترقه و منفجره را روشن کنید و همزمان تعداد زیادی از آن‌ها را با هم آتش نزنید. ترقه‌ها و فشفشه‌های عمل نکرده را مجددا روشن نکنید. هرگز مواد سوختنی و ترقه را در مقادیر کم یا انبوه در منزل نگهداری نکنید.

مواد محترقه را در جای مناسب نگهداری کنید

برای جلوگیری از حوادث چهارشنبه سوری، محل نگهداری مواد محترقه نیز اهمیت زیادی دارد. مواد محترقه و منفجره را در محلی مطمئن دور از دسترس کودکان، در مکان خشک و خنک نگهداری کنید. از حمل مواد محترقه و منفجره در جیب‌هایتان اجتناب کنید. بسیاری از کودکان به دور از چشم والدین مواد را خریداری و در جیب، کیف و یا کمد نگهداری می‌کنند که به علت درجه آتش گیری پایین بزودی مشتعل و خسارات جانی و مالی فراوانی را ببارمی‌آورند.

طرز صحیح استفاده از مواد منفجره

هنگام استفاده از فشفشه، دستتان را باز نگهداشته و از جلوی صورتتان دور نگهدارید تا دچار سوختگی نشوید. این مواد را در داخل وسایل با پوشش شیشه‌ای و یا قوطی‌های فلزی منفجر نکنید. از انداختن مواد تحت فشار( مانند کپسول‌ها ، اسپری حشره کش و ….) و وسایل شیشه‌ای(مانند شیشه آب، آمپول،… ) و قوطی‌های فلزی(مانند قوطی‌های اسپری و کنسرو ) به درون آتش جدا بپرهیزید؛ زیرا به علت دارا بودن خاصیت انفجاری، ذرات آن پرتاب و وارد چشم می‌شود.

نکات ایمنی زیر را جدی بگیرید

پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری، موضوع بسیار مهمی است. حتما از عینک و دستکش محافظ استفاده کنید. وجود یک کپسول خاموش کننده آتش نشانی پودری در نزدیک محوطه آتش ضروری است. قبل از ترک محل روشن کردن آتش، حتما از خاموش بودن آن مطمئن شده و باقیمانده آن را حتما توسط آب سرد کرده و جمع آوری کنید. در صورت بروز هر گونه حریق یا حادثه، ضمن حفظ خونسردی در اسرع وقت با شماره تلفن 125 ستاد فرماندهی آتش نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهید. بیائید با رعایت مسائل ایمنی و استفاده از عینک محافظ همواره خاطره خوشی از این جشن فرخنده ایران باستان داشته باشیم.

جشن چهارشنبه سوری، نماد گذشتن سیاوش از آتش

ایده نقاشی چهارشنبه سوری برای مدرسه

اگر قصد دارید برای چهارشنبه سوری نقاشی بکشید، ایده‌های زیر ممکن است برای شما مفید باشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
با خوردن این غذاها بیش تر عمر کنید!

نقاشی در مورد پیشگیری از حوادث چهارشنبه سورینقاشی در مورد پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری

نقاشی درباره پیشگیری از حوادث چهارشنبه سورینقاشی چهارشنبه سوری

Painting about Syrian Wednesday

نقاشی چهارشنبه سوری ایمن

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

 

t ایده‌های نقاشی درباره پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *