حکیم ابوالقاسم فردوسی

t حکیم ابوالقاسم فردوسی

حکیم ابوالقاسم فردوسی صاحب کتاب معروف شاهنامه از ستاره های بزرگ آسمان ادب ایران در یکی از سالهای 329 یا 330 هجری قمریhakim-ferdosi-654 یعنی در همان سال هایی که شمع زندگانی رودکی خاموش می شد در روستای باژ ( پاز کنونی ) واقع در منطقه ی توس پا به عرصه گیتی نهاد . فردوسی از نجیب زادگان و دهقانان توس بود .

فردوسی 40 سال بیشتر نداشت که دقیقی شاعر حماسه پرداز و هم ولایتی او نظم روایات ملی ایران را از چند سال پیش آغاز نموده بود که در سن جوانی به دست غلامش کشته شد و فردوسی سعی کرد تا کار ناتمام او را تمام کند . فردوسی سرودن این شاهنامه را از روی شاهنامه ی منثوری که مشتمل بر تاریخ شاهان قدیم ایران بود و سال های قبل به امر منصور محمد بن عبدالرزاق توسی نوشته شده بود ، آغاز نمود .

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

ابوالقاسم فردوسی زمانی که 58 ساله بود بیشتر از دو ثلث کتاب خود را به نظم درآورده بود . در سال 387 ه . ق محمود غزنوی به جای پدر نشست و شاعران را بسیار تشویق می کرد . فردوسی که به مرور زمان با فروختن املاکش ، ثروت را صرف شاهنامه نموده بود تصمیم گرفت ، کتابش را به نام محمود کند و برای این کار لازم بود او را ستایش نماید . اما شاهنامه به دلایلی مورد قبول محمود غزنوی قرار نگرفت و یکی از آن دلایل شیعه مذهب بودن فردوسی بود . به دلیل واقع نشدن شاهنامه این شاعر توانا به توس مراجعت نمود و سال های پایانی عمرش را در تنگ دستی گذراند .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عکس جدیدترین طرح لاک مشکی اکلیلی ( تابستان 1402 )

فردوسی مردی شیعه مذهب بود که دل بستگی اش به میراث قومی ، مانع از ارادت خاص وی به خاندان پیامبر ( ص ) نگردید .

فردوسی در تشبیه و توصیف صحنه های گوناگون به ویژه میدان های نبرد دستی توانا داشت . سرانجام این شاعر پرآوازه در حالیکه نزدیک به 80 سال داشت در سال 411 هجری قمری در زادگاه خویش دیده از جهان فروبست . آرامگاهش در شهر توس واقع در 20 کیلومتری مشهد زیارتگاه ادب دوستان است .

Shahname-Ferdowsi-5.preview

زندگی نامه مشهورترین شاعران و نویسندگان جهان

بهاره شفیعی

کتاب شاعران و نویسندگان جهان

t حکیم ابوالقاسم فردوسی
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *