۱۰ نمونه از پیرترین حیوانات دنیا

پیرترین حیوانات دنیا

حیواناتی وجود دارند که عمر بسیار طولانی دارند و از این جهت جذابیت زیادی دارند. یکی از پیرترین حیوانات دنیا، لاک پشت‌ها هستند. برخی از این حیوانات می‌توانند تا ۱۵۰ سال یا حتی بیشتر زندگی کنند. علت اصلی طولانی بودن عمر لاک پشت‌ها، نحوه زندگی آرام و کم‌حرکت آن‌هاست.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

حیوانات دیگری همچون کوسه‌های گرینلند و باله‌ماهی نیز از جمله حیوانات با عمر بسیار طولانی هستند. برخی از کوسه‌های گرینلند ممکن است تا ۴۰۰ سال زندگی کنند و باله‌ماهی‌ها نیز معمولاً تا ۱۸۰ سال عمر می‌کنند.

به طور کلی، عوامل مختلفی مانند ژنتیک، محیط زیست، تغذیه و سبک زندگی حیوانات موجب می‌شود که بعضی از آن‌ها عمر بسیار طولانی داشته باشند. برخی از این حیوانات به دلیل وجود فاکتورهای محافظت‌شده مانند عدم وجود دشمنان طبیعی یا شرایط زندگی مناسب در مناطق خاص، قادر به زندگی بسیار طولانی هستند.

در نهایت، بررسی عمر حیوانات و علل طولانی بودن یا کوتاه بودن آن، موضوع جذاب و پژوهش‌های بسیاری را به خود جلب کرده است و همچنین نقش مهمی در درک بهتر از فرآیندهای زندگی و تکامل دارد.

در زیر 10 حیوان را معرفی کرده ایم که پیرترین حیوانات دنیا هستند و عمرشان بیش از انسان است:

1- نرم تنی به نام جئوداک geoduck  که 165 سال عمر می کند.

 10 نمونه از پیرترین حیوانات دنیا

گئوداک (که به صورت گویه داک نیز تلفظ می‌شود) به گونه صدف‌های آب شور تعلق دارد و بزرگ‌ترین صدف زیر زمینی در دنیا است. این صدف خودش خیلی بزرگ نیست اما لوله خمیده‌ی گئو داک می‌تواند به اندازه‌ی ۲ متر طول داشته باشد و بیشتر به عنوان گردن آن شناخته می‌شود که باعث می‌شود صدف نسبتاً طولانی شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عکس بچه های رونالدو | رونالدو چند فرزند دارد؟

گئو داک با استفاده از این لوله آب را تصفیه می‌کند و مواد غذایی لازم را به شکل پلانکتون می‌گیرد و آب را از طریق سوراخ دیگری که در لوله موجود است دفع می‌کند. این کار به آنها کمک میکند که بدون نیاز به فعالیت‌های خیلی زیاد به مدت‌های خیلی طولانی در یک محل بمانند. هم چنین عمر طولانی گئو داکها می‌تواند به این واقعیت نسبت داده شود که آنها شکارچیان خیلی زیادی ندارند.

گئو داکها در حدود ۱۰۰ سال طول عمر دارند و طولانی‌ترین دوره‌ی عمر آنها در حدود ۱۶۵ سال است. و جز پیرترین حیوانات دنیا محسوب می شوند. گئو داکها خاصیت تقویت قوای جنسی را دارند در نتیجه با تقاضای بالایی، بیشتر در کشورهای آسیایی، روبه‌رو هستند. آنها کشت شده و برداشت می‌شوند چون تقاضا برای آنها روز به روز در حال افزایش است و هم زمان با آن قیمت‌ها نیز بالا می‌رود.

2- ماهی هاناکو Hanako که 226 سال عمر می کند.

10 نمونه از پیرترین حیوانات دنیا

این ماهی زیبا که در فرهنگ ژاپن و کشورهای آسیای جنوب شرقی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. با میانگین عمر 47 سال در حقیقت چرخه زیستی خیلی طولانی ندارد. اما یک کوی اسکارلت به نام هاناکو در 1966 بر اساس آزمایشاتی که بر روی فسیل های آن انجام شد رکورد 226 سال عمر را برای این ماهی ثبت کرده است و نشان داد که این ماهی می تواند تا بیش از 200 سال عمر کند و یکی از پیرترین حیوانات دنیا باشد. امروزه تعداد بسیار زیادی از این ماهی با سن حدود 100 سال در ژاپن و سایر نقاط دنیا یافت می شوند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
دستبند تشخیص‌دهنده دوربین‌های کنترل سرعت به بازار آمد!

3- لاک پشتی که آدوایتا Aidwaita نام دارد و 256 سال عمر دارد.

Aidwaita

لاک پشت بسیار پیری وجود داشت که در باغ وحشی در هند زندگی می کرد. این لاک پشت ۲۵۰ ساله بود و در مجمع الجزایر سیشل هند زندگی می کرد. فردی به نام «ژنرال رابرت کلیف» مدیر هند شرقی این لاک پشت را در حدود دو قرن پیش پیدا کرد و از آن به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری نمود تا این که ژنرال  در سال ۱۷۷۴ میلادی از دنیا رفت و لاک پشت را به باغ وحشی در هند سپردند. لاک پشت در سال ۲۰۰۶ مرد و وقتی که پوسته اش را مورد بررسی قرار دادند متوجه شدند که این لاک پشت عمر بسیار طولانی داشته است.

  4- والی که پیرترین پستاندار روی زمین است و 211 سال عمر دارد.

5- صدف اقیانوس. این صدف 507 سال عمر دارد.

 10 نمونه از پیرترین حیوانات دنیا

6- این نوع ماهی اوزون برون  125 سال عمر می کند.

 دانستنیها-oldest-sturgeon-ever

7- لاملی براکیا نوعی مرجان دریایی است که 170 سال عمر می کند.

 szepmosoly-fogapolas-rossz-lehellet-دانستنیها

8- تیغ دریای سرخ نام جانداری است که در دریا وجود دارد و 200 سال عمر می کند.

 دانستنیها-red-sea-urchin

9- این ماهی سرسخت نام دارد و عمر آن 149 است.

 دانستنیها-orange_roughy

10- صدف مروارید آب شیرین بین 210 تا 250 سال عمر می کند.

 دانستنیها-group-of-freshwater-pearl-mussels-margaritifera-margaritifera

امتیاز به این نوشته

1 thoughts on “۱۰ نمونه از پیرترین حیوانات دنیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *