خشکی لب و اشتباهات ما!

t خشکی لب و اشتباهات ما!

%d8%ae%d8%b4%da%a9%db%8c-%d9%84%d8%a8-1

لب ها از پوستی نازک سود می برند و برخلاف بخش های دیگر پوست فاقد غدد چربی هستند و از این رو، به راحتی می توانند دچار خشکی شوند.

هیچ کس علاقه ای به لب هایی ترک خورده یا پوسته پوسته شده ندارد. در شرایطی که عوامل محیطی مانند شرایط آب و هوایی می توانند بر وضعیت لب ها تاثیرگذار باشند، اما گاهی اوقات خود ما اشتباهاتی را مرتکب می شویم که ظاهر زیبا و سالم لب ها را در معرض خطر قرار می دهد.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “ریدرز دایجست”، لب هایی خشک تاثیری فراتر از بر هم خوردن زیبایی لبخند انسان دارند. خشکی لب ها می تواند شرایطی دردناک را ایجاد کند، به ویژه زمانی که آنها ترک خورده و خونریزی داشته باشند. این شرایط بیشتر در فصل زمستان رخ می دهد، اما مواجهه بیش از اندازه با نور خورشید نیز می تواند نتایجی مشابه را در پی داشته باشند.

لب ها از پوستی نازک سود می برند و برخلاف بخش های دیگر پوست فاقد غدد چربی هستند و از این رو، به راحتی می توانند دچار خشکی شوند. هوای سرد، هوای خشک، گرمایش داخلی، مواجهه با مواد شیمیایی و مصرف برخی داروها از جمله دیگر عواملی هستند که می توانند خشکی لب ها را به همراه داشته باشند. برخی عادات و انتخاب های ما می توانند شرایط را وخیم‌تر سازند، به ویژه برخی از آنهایی که فکر می کنیم برای سلامت لب ها خوب هستند.

لیسیدن لب ها

ممکن است در تضاد به نظر برسد، اما لیس زدن لب ها می تواند موجب خشکی آنها شود. بزاق حاوی آنزیم هایی است که پوست لب ها را خشک و تحریک پذیر می سازند. با استفاده از مرطوب کننده های لب می توانید این عادت را کنار بگذارید.

مسافرت های هوایی

هوای موجود در هواپیما به طور جدی موجب از دست رفتن آب می شود. رطوبت پایین و ارتفاع زیاد موجب از بین رفتن رطوبت پوست از جمله پوست لب ها می شود و نتیجه آن احساس خشکی لب ها هنگام رسیدن به مقصد است. طی سفرهای طولانی به میزان کافی آب بنوشید و از مرطوب کننده ها استفاده کنید تا نسبت به آبرسانی به لب ها از داخل و خارج بدن اطمینان حاصل شود.

استفاده از رژ لب

زیاد نگران نشوید، چون قرار نیست استفاده از رژ لب مورد علاقه خود را کنار بگذارید، اما پیش از استفاده بهتر است ابتدا از یک مرطوب کننده لب استفاده کنید.

استفاده از خمیردندان نامناسب

مسواک زدن مرتب دندان ها برای حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان ضروری است، اما انتخاب خمیردندان اشتباه می تواند لب ها را دچار مشکل سازد. اطمینان حاصل کنید که خمیردندان مورد استفاده شما موجب تحریک لب ها نمی شود. اگر نسبت به خمیردندان خود مشکوک هستید با خرید محصولی دیگر که حاوی مواد تشکیل دهنده متفاوت است شرایط را بررسی کنید.

دوش آب داغ

شستشو با آب داغ موجب از بین رفتن چربی های محافظ پوست می شود و می تواند خشکی و خارش را به همراه داشته باشد. توصیه می شود با آب ولرم دوش بگیرید تا از خشک شدن بیش از اندازه پوست جلوگیری شود.

عدم استفاده از ضد آفتاب

یکی از اشتباهات بزرگی که انجام می دهید، عدم محافظت از لب ها در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید است. برای حفظ سلامت لب ها، هنگامی که داخل و خارج از خانه هستید از مرطوب کننده های لب استفاده کنید و در طول روز بکارگیری ضد آفتاب هایی با SPF 30 را فراموش نکنید. افرادی که لب های خود را در برابر آسیب های ناشی از خورشید بدون محافظ باقی می گذارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پوست لب ها از جمله کارسنیوم سلول بازال و کارسنیوم سلول سنگفرشی قرار دارند.

نفس کشیدن از طریق دهان

خشکی لب ها در نتیجه عدم آبرسانی رخ می دهد، که این شرایط می تواند در نتیجه تنفس از راه دهان به جای بینی شکل بگیرد. پیش از خواب مسیرهای هوایی بینی را پاکسازی کنید و از یک مرطوب کننده هوا برای کاهش خشکی هوا در هنگام خواب استفاده کنید. در موارد حاد، ممکن است برای بهبود شرایط تنفس و باز کردن مسیرهای هوایی بینی به عمل جراحی نیاز باشد.

اتاق خواب گرم و نرم

گرمایش داخلی طی فصل زمستان یکی از عوامل اصلی خشکی لب ها محسوب می شود زیرا رطوبت هوا در این شرایط کاهش می یابد، به ویژه اگر در اتاقی گرم می خوابید. پیش از خواب همواره از یک مرطوب کننده لب استفاده کنید و دمای اتاق را روی سطوحی مناسب تنظیم کنید.

مصرف دارو

اگر دارویی می تواند موجب خشکی دهان شود، امکان خشک شدن و ترک خوردن لب ها نیز وجود دارد. فهرست داروهای این چنینی طولانی است و بسیاری از داروهای بی نیاز از تجویز پزشک و تجویزی از جمله ضد افسردگی ها، ضد حساسیت ها، ضد اضطراب ها، ضد احتقان ها، شل کننده های عضلانی، و ضد دردها در این دسته قرار می گیرند. با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید. در صورت نیاز احتمالا وی استفاده از یک مرطوب کننده را توصیه خواهد کرد.

t خشکی لب و اشتباهات ما!
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه گل رز رنگین کمان بسازیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *