دست خشک‌کن بهتر است یا دستمال کاغذی؟

دست خشک‌کن بهتر است یا دستمال کاغذی؟
t دست خشک‌کن بهتر است یا دستمال کاغذی؟

همه ما عادت داریم قبل از خروج از توالت و بعد از شستن دست‌هایمان، حتما آن ها را خشک‌کنیم. معمولا هنگامی که در خانه هستیم، این کار را با حوله‌های شخصی انجام می‌دهیم اما تکلیفمان در مکان‌های عمومی، محل کار یا حتی دانشگاه و مدرسه چیست؟ آیا بهتر است از انواع دستگاه‌های خشک‌کن دست به این منظور کمک بگیریم یا از دستمال کاغذی  برای خشک کردن دست‌هایمان استفاده کنیم؟

کدام روش خشک کردن دست‌ها، بهداشتی‌تر و بدون دغدغه‌تر خواهد بود؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها، سلامت پوست این شماره را به مقایسه 2 نوع رایج از دستگاه‌های خشک‌کن دست، یعنی «جت هوا» و «هوای گرم» با دستمال کاغذی اختصاص داده‌ایم و در نهایت هم به این نتیجه رسیده‌ایم که دستمال‌های کاغذی قدیمی، برتری بارزی نسبت به خشک‌کن‌های برقی امروزی دارند زیرا بررسی‌ها نشان داده‌اند، خشک کردن دست‌ها با دستمال توالت، تقریبا تا 77 درصد میکروب‌های کف دست، بین و روی انگشتان را کاهش می‌دهد.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

تفاوت دست‌خشک‌کن جت هوا و هوای گرم

دستگاه‌های هوای گرم که برای خشک کردن دست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، همان‌طور که از نامشان پیداست، با انتشار هوای داغ روی دست‌ها باعث تبخیر آب دست می‌شوند. این دستگاه‌ها، گاهی دارای چشم الکترونیک هستند و گاهی هم دکمه‌ای دارند که باید برای خاموش و روشن کردن دستگاه از آن ها کمک گرفت. این در حالی است که دستگاه‌های جت‌ هوا، طوری طراحی شده‌اند که معمولا شما باید دستتان را در محدوده محفظه‌ای قرار دهید تا هوایی با فشار شدید از 2 طرف دیواره‌های دستگاه به سمت دستتان بیاید و هم زمان، پشت و روی دست‌ها را خشک‌کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نقاشی روی دست چپ به شکل سه بعدی

هوای منتشرشده از دستگاه‌های جت هوا، برخلاف دستگاه‌های هوای گرم، گرم نیست و به همین دلیل هم مصرف انرژی دستگاه‌های جت هوا، کم تر از دستگاه‌های هوای گرم است. از طرف دیگر، نباید این نکته را نادیده گرفت که احتمال تماس پوستی دست با دستگاه‌های جت هوا و انتقال آلودگی به دست‌ها از طریق این دستگاه‌ها، حدود 13 برابر بیشتر از دستگاه‌های هوای گرم است.

خشک کن

4 مورد درباره دست‌خشک‌کن هوای گرم

1- دستگاه‌های خشک‌کن هوای گرم، تا حدود 254 درصد باعث افزایش آلودگی در کف دست‌ها می‌شوند.

2-دستگاه‌های خشک‌کن هوای گرم، باعث انتشار آلودگی تا حدود 30-25 سانتی‌متری خود می‌شوند.

3-در حدود 14 درصد از دستگاه‌های خشک‌کن هوای گرم، باکتری کلیفرم (همان باکتری روده‌ای است که در مجرای گوارشی انسان و حیوانات وجود دارد و دارای توانایی خاصی در تخمیر قند لاکتوز است. گاهی می‌توان این باکتری را در زباله‌ها، گیاهان یا حتی مواد غذایی چرب و روغنی هم پیدا کرد) مشاهده شده است.

4-شما برای خشک کردن دستان خود با استفاده از دستگاه‌های خشک‌کن هوای گرم باید حدود 3 برابر زمان بیش تری صرف کنید.

4 مورد درباره دست‌خشک‌کن جت هوا

1-دستگاه‌های خشک‌کن جت هوا، تا حدود 42 درصد باعث افزایش آلودگی در انگشتان دست‌ها می‌شوند.

2-دستگاه‌های خشک‌کن جت هوا، 75 برابر آلوده‌تر از نشیمنگاه توالت‌های فرنگی هستند.

3-دستگاه‌های خشک‌کن جت هوا، باعث انتشار آلودگی تا حدود 200 سانتی‌متری خود می‌شوند.

4- در حدود 52 درصد از دستگاه‌های خشک‌کن جت هوا، باکتری کلیفرم مشاهده شده است. این رقم در دستمال‌های توالت، نزدیک صفر درصد بوده است.

دستمال کاغذی

خلاصه این که…

دستمال کاغذی بهداشتی تر است 

1- استفاده از دستمال کاغذی برای خشک کردن دست‌ها، هم بهداشتی‌تر است و هم باعث انتشار آلودگی در محیط نمی‌شود. البته بهتر است دستمال‌های کاغذی توالت را در محفظه‌های پوشیده نگهداری کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
شناخت سازها

2- میکروب‌ها می‌توانند زیر یا کنار بدنه دستگاه‌های خشک‌کن دست قرار بگیرند و با هر وزش باد گرم به طرف دستان شما حمله‌ور شوند. این در حالی است که دستمال‌های کاغذی به‌دلیل خشکی و جریان نداشتن هوا، باعث انتقال آلودگی نمی‌شوند.

3- خشک شدن دست‌ها با دستگاه جت هوا حدود 21درصد، با دستگاه هوای گرم حدود 30درصد و با دستمال کاغذی حدود 10 درصد طول می‌کشد.

4- برخی از افراد به‌دلیل بالاتر بودن هزینه استفاده از دستمال توالت به جای استفاده از دستگاه‌های خشک‌کن «جت هوا»، دور این دستمال‌های بهداشتی را خط می‌کشند و دست‌های خود را با خشک‌کن‌های برقی خشک می‌کنند. این در حالی است که تفاوت قیمت سالیانه استفاده از دستمال به جای دستگاه برای خشک کردن دست‌ها، کمتر از 20 دلار در طول سال خواهد بود.

اگر می‌خواهید دست‌های خود را با بهداشتی‌ترین روش ممکن، یعنی با استفاده از دستمال‌های کاغذی خشک‌کنید، بهتر است انواع نرم و لطیف این محصولات را به جای انواع زبر آنها انتخاب کنید. بافت یک دستمال کاغذی استاندارد و مناسب نباید بلافاصله پس از تماس با دست‌های خیس از هم بپاشد. دستمال کاغذی‌های استاندارد بعد از خیس شدن هم درجاتی از استحکام را حفظ می‌کنند و به سادگی پاره نمی‌شوند. به علاوه، انتخاب دستمال‌های سفید برای خشک‌ کردن دست‌ها بهتر از انواع رنگی آنهاست. دستمال‌های بدون عطر که هرگونه ترکیبات شیمیایی ندارند هم همواره به انواع معطر آنها برتری دارند.

 

t دست خشک‌کن بهتر است یا دستمال کاغذی؟
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *