آشنایی با دنیای مهره داران

t آشنایی با دنیای مهره داران

مُهره‌داران یکی از بزرگ‌ترین زیر شاخه‌های جانوران طنابدار هستند. جانورانی که در این مجموعه هستند یک رشته (نخاع) دارند که در راستای بدنشان به سمت پایین کشیده شده‌ است. در مهره‌ داران این رشته به وسیله ی ستون مهره‌ها نگهداری می‌شود. مهره‌داران بخش سترگی از جانواران استخوان دار را در بر می گیرند و در بردارنده ی بزرگ‌ترین و باهوش‌ترین حیوانات جهان هستند.این زیرشاخه بیش از ۶۴۰۰۰ گونه از مهره‌داران را در بر می‌گیرد

جانوران مهره دار در بخشی از اسکلت خود ستونی از مهره دارند که بخش‌های دیگر اسکلت به آن متصل می‌باشند. وجود ستون مهره در این جانوران باعث شده است تا جثه و همچنین قدرت آن ها نسبت به بی مهره ها تفاوت زیادی داشته باشد.

World vertebrates-nojavanha (3)

 

انواع مهره داران

مهره داران در ۵ دسته طبقه‌بندی می‌شوند.

  • ماهی‌ها (Fishes)
  • دوزیستان (Amphibia)
  • خزندگان (Reptiles)
  • پرندگان (Birds)
  • پستانداران (Mammals)

مهره داران یک گروه بسیار جالب از حیوانات است. مهره داران تا حدی نه تنها به دلیل این که ما با آن ها آشنا هستیم جالب هستند بلکه ما نیز جزء مهره داران هستیم. هومو ساپین که اجداد انسان کنونی است نیز در دسته مهره داران قرار می گیرد. World vertebrates-nojavanha (1)

مهره داران به چند قسمت تقسیم می شوند؟

مهره داران جالب هستند زیرا مهره داران را راحت می توان یافت. هر چند گروه های زیادی از موجودات را نمی توان با چشم غیر مسلح دید یا در محل هایی مانند کف دریا زندگی می کنند که برای انسان، قابل سکونت نیست. ما با سایر مهره داران زندگی می کنیم و تقریبا اغلب از وجود آن ها آگاهیم. ما نیز روابط فرهنگی، اجتماعی، تاریخی و بیولوژیکی با مهره داران داریم.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
عضلات و مفاصل

سگ، گربه و پرنده را رام و اهلی کرده ایم و از اسب به عنوان وسیله نقلیه استفاده کرده ایم. از کبوتر نامه بر برای فرستادن نامه به فاصله های دور استفاده می شده است. از محصولات گاو ها مانند شیر و پوست نیز بهره می بریم. در برخی از مذهب ها، گاو مقدس و مورد احترام است. مهره داران بیش از 500 میلیون سال است که روی زمین زندگی می کنند. مهره داران اولیه مانند مارماهی بدون فک بودند. مهره داران فک دار 100 میلیون سال بعد به وجود آمدند. World vertebrates-nojavanha (2)

مهره داران تشابهاتی را با شاخه طنابداران نشان می دهند ولی چند خصوصیت دارند که آن ها را متمایز می کند. برخی ادعا کرده اند که بسیاری از خصوصیاتی که مهره داران را توصیف می کند از همان مجموعه سلول های عصبی تاجی است. این سلول ها در مراحل اولیه رشد ظاهر می شود و تنها مهره داران آن ها را دارند.

جمجمه و استخوان های فک از این سلول ها درست می شوند. امروزه بسیاری از مهره داران منقرض شده اند و گونه زنده ندارند. از این جانوران منقرض شده فقط فسیل و استخوان به جا مانده است که می توان در موزه های تاریخ طبیعی آن ها را مشاهده کرد.

t آشنایی با دنیای مهره داران
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *