دوستم یک راز بهم گفته

t دوستم یک راز بهم گفته

پرسش

15 ساله ام و دوست 17 ساله ام به تازگی بهم رازی رو گفت اونم اینکه مازوخیسم داره… خیلی از زندگی و خدا و… ناامیده… نمیتونه و نمیخواد هم برای درمان اقدام کنه.

توروخدا بهم بگید چه رفتاری باید باهاش داشته باشم؟ باید متقاعدش کنم برای درمان اقدام کنه؟ باید چه حرفایی بهش بزنم تا اینقدر از خودش بد نگه؟

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

از اینکه نگران دوستت هستی و میخواهی برای نجات او کاری انجام دهی ستایشت می کنم اما یادت باشد که در اثر هم نشینی هر اتفاقی ممکن است برای تو هم به وجود بیاید و لازم است درباره مراقبت از خودت تلاش کنی تا از گزند عادات رفتاری دور بمانی.

برای این منظور و نیز بر اساس این اصل در مشاوره لازم است تغییراتی در رفتار و گفتارت داشته باشی و این اصل می گوید تا زمانی که خود فرد نخواهد تغییری ایجاد کند در این صورت مشاور هم نمی تواند به او کمکی کند. دوست تو باید خودش به این نتیجه برسد که رفتار و گفتارش ویرانگر است و لازم است آن را کنار بگذارد.

بر این اساس سهم تو می تواند به این موضوع محدود شود که به او نشان دهی که تا چه اندازه این نوع رفتارش بر خودش و دیگران آسیب رسان است تا کم کم او به این نتیجه برسد که برای این تغییر آماده و داوطلب شود.

یکی از کارها این است که به محض آغاز سخن او برای بدگویی و سیاه نمایی، موضوع را تغییر دهی و به او بگویی که این نوع حرف زدن روحیه تو را هم به هم می ریزد و ترجیح می دهی که در مورد موضوع دیگری صحبت کنید. دیگر اینکه خودت بیشتر به نکات مثبت در خودت و نیز دیگرن و حتی در مورد او اشاره کنی. این نوع رفتارهای غیر مستقیم معمولا تاثیر بیشتری برای آماده سازی او در جهت پذیرش تغییر دارد و ممکن است در آینده او را برای رفتن نزد مشاور هم ترغیب کند.

موفق باشی

کاربران عزیز 

شما می توانید سؤال خود را در کادر پایین صفحه تایپ نموده و یا از طریق ایمیل info@nojavanha.com ارسال بفرمایید.

t دوستم یک راز بهم گفته
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه با انزوا مواجه شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *