دوست دارم خواننده بشم ولی والدینم مخالفن

پرسش

سلام. من دختری ۱۴ ساله هستم و عاشق کره و کی پاپ مخصوصا گروه بی تی اس. من حدود شش سال است که گیتار کلاسیک کار می کنم و صدای عالی دارم و آهنگ سازی هم می کنم و شباهت زیادی به تهیونگ دارم. دوست دارم خواننده معروف و موفقی بشم ولی پدر و مادرم مخالفت شدیدی با این موضوع دارن. من اصرار کردم منو کلاس آموزش زبان کره ای بذارن ولی نذاشتند. منم خودم تو گروه های مختلف تلگرام برای آموزش عضو شدم، تا حدودی می تونم صحبت کنم. دوست دارم خواننده شم ولی نمیذارن. چیکار کنم لطفا کمک کنید.

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

از اینکه توانستی با برخی استعداد، توانایی و علایق خودت آشنا شوی جای تحسین دارد اما نکته مهم این است که دوره نوجوانی برای هر فردی دوره تلاش برای شناخت خود و دیدن تمام زوایای توانایی و علایق است و ممکن است این نگرانی در والدین تو باشد که فکر می کنند با این کار از دیگر توانمندی ها و اهداف خودت دور می شوی.

برای اینکه روزهای آرام و شاد و در عین حال مفیدتری داشته باشی توصیه می کنم همان طور که خودت هم اشاره کردی زبان کره ای را به صورت خودآموز دنبال کنی. یاد گرفتن یکی از زبان های زنده دنیا هیچ ضرری برایت نخواهد داشت اگر از آن استفاده نادرستی نشود. در کنار این یادگیری آموزش موسیقی هم نمی تواند مشکل آفرین شود آن هم مشروط به درست نگاه کردن و استفاده از آن.

خوب حالا می ماند دروس و زندگی امروزت که جزیی از وظایف توست و می تواند پله خوبی برای ایجاد اعتماد به نفس بیشتر در تو شده و در عین حال اعتماد و آرامش مادر و پدرت را هم به دنبال داشته باشد. حتما می پرسی پس با خوانندگی چه می توانم بکنم؟ این از همان تصمیم هاست که نیازی به تقلا کردن امروز تو ندارد. کافی است تحمل کنی و بزرگتر شوی تا جایی که خودت بتوانی با نظر و اندیشه والدینت آشنا شوی و در عین حال شرایط خودت و امکانات مورد نیازت را بررسی کنی. در آن موقع تصمیم گیری کردن و ادامه دادن یا ندادن راه می تواند بدون ضرر و منطقی باشد.

اینکه برای خودت هدف و آرزویی داری بسیار پسندیده و خوب است و همین هم موجب می شود تا روز های نوجوانی تو پوچ و بی نتیجه نگذرند و بتوانی برای علاقه ای مهم تلاش کنی. اما نکته مهم برای تو این است که تلاش نکنی به طور مداوم شرایط امروز را برای تحقق آروزهای فردایت انطباق دهی چون همین کار موجب می شود دلسرد شوی و دیگر به آرزویی فکر نکنی.

ممکن است آینده خیلی چیزها تغییر کند. این امکان را نه تو میدانی و نه هیچ فرد دیگری. بنابراین به جای این کار به چیزهایی که به دست آوردنشان برای مادر و پدرت مهم است فکر کن و تلاش کن تا آن ها را از خودت راضی نگه داری و موجب اعتمادشان شوی. معمولا مادر و پدر به آرزوی فرزندی که با تلاش و پشتکارش اهداف ارزشمندی را به دست آورده احترام می گذارند و باورشان می شود که او همان فرزندی است که قبل از این هم توانست کارهای مهم و با ارزشی انجام دهد.

موفق باشی 

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
بعضی وقت ها سر مامانم سر بعضی از اتفاقات روزمره داد می زنم

‫21 نظر ارسال شده در “دوست دارم خواننده بشم ولی والدینم مخالفن

 1. رها :

  من چند ساله که خوندنو شروع کردم و از بچگی عاشق خوندن بودم دوستامو اطرفیانم میگن که صدام عالیه و رقصمم خوبه مامانمم همینطور اما بابام نمیزاره. اون گفت من مشکلی با اواز و رقص ندارم حتی منو کلی کلاس اواز و موسیقی برده اما نمیخوام بزارم دخترم از اینجا بره و ماروتنها بزازه.منم هرچی بهش میگم تو ام میتونی باهام بیای بازم قبول نمیکنه من چیکار کنم؟ من واقعا بزرگترین ارزوم اینه و میخوام در حد مرگ براش بجنگم ولی بابام نمیزاره…

 2. Hasti :

  سلام من یه دخترم ۱۴ سالمه و حدود یک ساله این ارزوی خواننده شدن از ذهنم نمی ره بیرون شروع به خوندن زبان های کره ای و انگلیسی شدم اما هر کاری می خوام بکنم که خودمو به بقیه ثابت کنم نمیشه راهنماییم می کنید

 3. دد :

  سلام وفت شما بخیر
  من ۱۳ سالمه و الان ۱ یاله دارم خیلی سخت برای کارآموز شدن وای جی ( آیدل) تلاش می کنم هروز هم درس می خونم ، هم کره و هم انگلیسی و رقص و آواز رو خودم تمرین می کنم
  من آزمون وای جی رو دادم . و وقتی به مادر گفتم انقدر عصبانی شد و منو دعوا کرد الان خیلی افسرده ام حوثله هیچ چیز رو‌ ندارم نمی خوام اذیتشون کنم ولی ناراحتم به خاطر اینکه اونا من اصلا درک نمی کنند و نمی دونن اینکار چه قدر برای من ارزش داشت و الان خیلی فکر ها مثل فرار و خودکشی به سرم میزنه من برای این راه خیلی تلاش کردم ☹

  • جمال رادفر :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار :دوست خوبم
   اینکه تلاش زیادی داشتی و برای هدفت سعی گردی قابل تحسین است.‌اما نباید فراموش کنیم که رسیدن به اهداف علاوه بر تلاش و کوشش به شرایط هم نیاز دارد و درباره هدف تو، خانواده بخشی از این شرایط است.
   با این همه به نظرم بهتر است ناامید نشوی و حالا تلاشت را برای اینکه بتوانی حرف و نظر مادرت را بشنوی و در نهایت راه حل مناسبی با همفکری او به دست آوری صرف کن.
   برای این کار لازم است اول از همه نظر مادرت را بدانی ، او را از اندازه زیاد اشتیاق خودت مطلع کنی، از او بخواهی راه های پیشنهادی خودش را بگوید و در این باره با هم فکر کنی.
   علاوه بر اینها توصیه نی کنم در برنامه های مشابه اما داخل ایران شرکت کنی هر چند شبیه آن را نداریم اما مسابقات و برنامه هایی که لزوما رقص نیست اما نوعی ارائه و ابراز وجود است و این طوری خودت را هم محک بزنی.

 4. Aynaz :

  سلام. من دختری ۱۲ ساله هستم و تا حد مرگ عاشق خوانندگی ام.
  مادرم به شدت مخالفه و میگه تو دینت اسلامه و نمیتونی خواننده شی.
  این آرزوی منه.
  من نمیتونم شغل دیگه ای جز خوانندگی داشته باشم.
  چیکار کنم مادرم و پدرم راضی شن؟
  لطفا کمکم کنید.

  • جمال رادفر :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار :دوست خوبم
   اشتیاق و علاقه ات را درک می کنم و می دانم که اگر در هر زمینه تلاش بیشتری داشته باشیم نتیجه هم‌می گیریم.
   ممکن است که امکان آن برای همه مردم و برای اجرا برای مردان و زنان ممکن‌نباشد اما می تواند یکی از زمینه های وقوع آن در جمع بانوان باشد.
   بنابراین نشدنی هم نیست.
   با این همه خیلی اشتباه است که از حالا بگویی فقط خوانندگی شغل آینده من است و دیگر به هیچ چیز دیگری فکر نمی کنم!
   نه صرفا به خاطر محدودیت های این شعل ، بلکه همه در سن تو باید بتوانند ذهن شان را باز بگذارند تا بقیه راه ها را به روی خودشان و آینده شان نبندند.
   پس تو هم با تعصب به شغل و آینده ات نگاه نکن و سعی کن بقیه توانایی های خودت را هم رشد بدهی.

 5. Parinaz :

  سلام من ۱۴ سالمه به خدااااااااااااا از بچگی عاشق این کار بودم از تمام سختی هاش خبر دارم تمام سختی هاشو با جون میخرم از همه چیزش خبر داره مامانم و خانواده مخالفن خدایاااااا چیکار کنم

  • جمال رادفر :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار : دوست خوبم
   اگر به همین شدتی که نوشتی به این کار علاقمند هستی بهترین کار این است که برای تقویت خودت و رشد در این زمینه تلاش کنی چون وقتی آنقدر قوی باشی که حرفی برای گفتن داشته باشی در این صورت راضی شدن اطرافیان راحت تر است.
   اما بعضی که فقط ابراز می کنند علاقه دارند اما برای رشد خودشان کاری نمی کنند هیچ اعتمادی را هم در وجود مادر و پدرشان ایجاد نمی کنند.
   بنابراین با امیدواری در این راه تلاش کن.

 6. لیدیا :

  سلام من ۱۲ سالمه بشدت عاشق دارک پاپ و کیپاپ هستم
  من میخوام آیدل شم و خوانواده مخالفن من ویولن کار میکنم و اینگلیسی هم میتونم صحبت کنم.
  میخوام به کلاس آواز خوانی برم ولی بازم مخالفت میکنن چطور میتونم قانعشون کنم تا به ارزو هام برسم؟

  • جمال رادفر :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار : دوست خوبم
   کسانی که آرزو و رویایی واقعی دارند از هر راه و روزنه ای آن را دنبال می کنند تا در نهایت به آن برسند. اگر الان خانواده تو ابراز مخالفت می کنند تا حدودی قابل قبول است هم به این علت که تصور می کننند مممکن است علاقه ای گذرا باشد و هم به این دلیل که شاید به آینده این راه امیدی ندارند یا دلایل دیگر.
   حالا وظیفه تو این است که از طرق دیگر و نه لزوما رفتن به کلاس تلاش کنی که آواز خواندنت را تقویت کنی.
   بسیاری کلیپ های آموزشی برای این منظور وجود دارد و تنها اراده قوی و آرزوهای واقعی می تواند موجب ادامه و پیگیری آن شود‌

 7. دینا :

  سلام من ۱۴ سالمه و واقعا دوست دارم ایدول بشم
  میدونید، ایدول شدن واقعا هدفمه
  پدرو مادرم مخالفن
  من کلی بدی از کیپاپ شنیدم، همرو ب جون میخرم و واقعا میتونم تحمل کنم
  حتی دوستام وقتی اینو دیدن، کنار کشیدن ولی من ادامه دادم
  زبان کره ای هم بلدم
  به سنی هم رسیدم که بدونم چی میخوام
  تو کار اموزیش روزی دوازده ساعت بدون اینکه هیچی بخوری باید برقصی فقط اب میتونی بخوری
  خخخیییلیییی سخته ولی من واقعا تحملم بالاست
  الان چیکار کنم تروخدا کمک کنید

 8. Nyjo :

  سلام خسته نباشید
  من ۱۴ سالمه و از کیپاپ خشم میاد هدفم اینه که بتونم تو کمپانی جی وای پی ادیشن بدم تمام ملاک هایی رو که کمپانی میخادو تا حدی دارم اما مامان بابام زیاد با این کنار نمیاد و بیشتر به چشم یه شوخی بهش نگاه میکنن من تو تصمیمم خیلی جدیم و اگه نتونم بهش برسم احساس میکنم دیگه امیدی برای زندگی کردن ندارم میشه بگید چی کار باید بکنم تا بتونم به هدفم برسم؟

  • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار :دوست خوبم
   در زمینه علاقه مورد نظر تو راهنمایی خاصی نمیتوانم داشته باشم و حوزه تخصصی من نیست. اما در مورد اینکه چطور به علایق خود برسی لازم است بگویم که :
   در مورد علاقه هایت اطلاعات بیشتری به دست بیاور.
   گوشهایت را برای شنیدن حقایق باز نگه دار و مراقب باش با تعصب به ماجرا نگاه نکنی و همه راه های دیگر را به روی خودتوبسته نبینی.
   برای رسیدن زمان مناسب انتظار بکش اما تا آن زمان تمام تلاشت را بکن تا در زمینه های دیگر هم موفق باشی.

  • خدا :

   سلام عزیزم خوبی
   گلم فقط یک راهی داری اونم اینکه ۴۰ روز هروز یک بار سوره ی حشر رو بخونی و بگی که خدا من چهل روز سوره ی یس رو میخونم به نیت این که پدر و مادرم اجازه بدن که من خواننده بشم فقط همین
   پدر ومادر منم اینجوری ولی من این کار رو میکنم

 9. یکی :

  سلام بزار بهت بگم که خانوادت هیچوقت قبول نمیکنن اینو و مخصوصا الان که توی سنی هستی که خانوادت و ….. فکر میکنن یه رویای زود گذر داری که حالا دوسه سال دیگ از بین میره (اینم ممکنه البته)اولین چیزی که میخوام بهت بگم اینه که تو به موسیقی کره گرایش داری و خب خواننده شدن تو کره از جاهای دیگه صدبرابر سخت تره و همینطور ما توی کشور اسلامی زندگی میکنیم و البته این بستگی به خانوادت داره که مشکلشان درس یا با زیادی باز بودن کیپاپ مشکل دارن ….
  اول بگم که اگه میخوای بری کره که کسی رو ببینی نمیدونم ایدولت رو از نزدیک ببینی همین الان مطمئن شو رویات خواننده شدن نیست ایدولت رو دید نه . اما اگه میخوای خواننده شی جا نزن
  (اگه بخوای تو کیپاپ باشی باید دنس،خواننده،مدل باشی و اودیشن دادن خیلی سخت تر از این حرف هاست خودت برا خودت تصمیم نمیگیری همه زرق و ورقایی که میبینی پشت پرده داره یه قسمت سیاهی هم هستم ولی جا نزن اگه خانوادت قبول نکردن در سن هجده سالگی راحت میتونی کار خودتو کنی اما فقط میخوای خواننده شی و نه یه ایدل کیپاپ بهت میگم که بعد از اینکه کامل آموزش دیدی و آهنگسازی کردی به راحتی میتونی توی یه استودیو صدات رو ضبط کنی و بدی بیرون (آمریکا، کانادا) منظورم اینه که مثل اریانا ، بیلی و اینا و در کل یه خواننده هالیوود شی که بستگی به آهنگی که داری و سختی هایی که میکشی کمکم مشهور میشی .)ولی بهت بگم راهی که انتخاب کردی از دکتر شدن و مهندس شدن خیلی سخت تره خیلی سخت تره و علاوه بر توانی که باید بزاری جسمی که ممکنه آسیب ببینی ممکنه روحی هم آسیب ببینی پس از همین الان که چهارده سالته بدون ….

 10. هدیه :

  من هم دوست دارم خواننده بشم ولی به مامانم نگفتم به اجیم گفتم و اون میگه نه من کره ای بلدم و گروه مورد علاقه ی من twice هستش
  چیکار کنم الان ۱۲ ساله هستم

  • جمال رادفر (دبیر هیئت تحریریه سایت ) :

   پاسخ خانم دکتر سلیقه دار :
   دوست خوبم
   همین که میدانی به چه چیزی علاقه داری عالی است. در دوره سنی که تو قرار داری مدام افکار و علاقمندی ها می آیند ، برخی خیلی پررنگ و قوی میشوند، برخی می‌روند و بعدا اثری از آنها باقی نمی‌ماند. اما مهم این است که بتوانی علاقه ات را پیدا کنی و با انگیزه ای که برایت تولید می‌کنند سرخوش و با انرژی باشی.
   به همین دلیل با شنیدن مخالفت اطرافیان غمگین نشو. ممکن است در آینده خودت علاقه جدیدی پیدا کنی، و ممکنه در آینده راه برای رسیدن به همین علاقه ات باز شده باشد. اما در حال حاضر علاقه هایت را ببین و باهاشون زندگی کن.

  • خدا :

   سلام عزیزم خوبی
   گلم فقط یک راهی داری اونم اینکه ۴۰ روز هروز یک بار سوره ی زایارت عاشورا به روش حق الشناس رو بخونی و بگی که خدا من چهل روز سوره ی زیارت عاشورا به روش حق الشناس رو میخونم به نیت این که پدر و مادرم اجازه بدن که من خواننده بشم فقط همین
   پدر ومادر منم اینجوری ولی من این کار رو میکنم

 11. razahra :

  به نظر من تو باید این شغل را از چند جهت برسی کنی و اگر واقعا فهمیدی که این شغل را دوست داری در کنار درس ها آن را ادامه بده طوری که به درس هایت هم لطمه نخورد . اینجوری والدین تو هم راضی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *