راز بازگشت کبوترها

t راز بازگشت کبوترها

کبوتر (1)

به گزارش نشریه اینترنتی نوجوان ها؛ به نقل از ایسنا قرن‌ها از کبوترهای نامه‌بر برای انتقال پیام‌ها به مناطق مختلف استفاده می‌شد، اما شیوه مسیریابی و نحوه بازگشت این پرندگان به خانه مشخص نشده بود. در تحقیقات قبلی عنوان شده بود که کبوترها با استفاده از بو یا میدان مغناطیسی اقدام به مسیریابی می‌کنند.
محققان دانشگاه زوریخ با همکاری محققان اوکراینی در تحقیقات خود دریافتند که مسیریابی کبوترها برای بازگشت به خانه با استفاده از منطقه شبه‌ژیروسکوپ در مغز و حافظه میدان گرانش انجام می‌شود.
دکتر «هانس پتر لیپ» سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه زوریخ تأکید کرد: محققان اوکراینی در تحقیقات خود دریافتند که کبوتر از حافظه میدان گرانشی در خانه برای مسیریابی استفاده می‌کند؛ این یافته نشان می‌دهد که پرنده باید دارای نوعی ژیروسکوپ داخلی در مغز باشد. برای اثبات نتایج، محققان مکانی در اوکراین – یک دهانه برخوردی با گرانش پایین‌تر از حد معمول – را انتخاب کردند. عبور کبوترها از این منطقه باعث مختل شدن سیستم ناوبری ژیروسکوپ در مغز پرندگان و منجر به هدایت آن ها به جهات اشتباه می‌شد؛ به نظر می‌رسد که کبوترها با مقایسه تنظیم ژیروسکوپ در مبدأ پرواز با ژیروسکوپ محلی در مقصد، مسیر بازگشت را تشخیص می‌دهند.
محققان در ادامه تحقیقات قصد دارند مکانیسم سلولی که به کبوتر اجازه می‌دهد نیروهای گرانشی ضعیف را شناسایی و از آن ها برای مسیریابی استفاده کند، مورد ارزیابی قرار دهند. نتایج این تحقیق در مجله Experimental Biology منتشر شد.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

 

 

 

t راز بازگشت کبوترها
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ربات مینیاتوری که به شیوه اوریگامی ساخته شده است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *