, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

مجتبی ناطقی:

دانش آموز موفق.سایت نوجوان ها (1)مدرسه نقش بسیار مهمی در آینده نوجوان ها دارد. شما در مدرسه فرصت دارید تا با مشاغل و رشته های مختلف تحصیلی آشنا شوید، علایق و آرزوهای خود را بشناسید و توانایی ها و مهارت هایتان را تقویت کنید.

اولین و مهم ترین نکته ای که برای درخشش در مدرسه به آن نیاز دارید، آشنایی با روش های مطالعه صحیح است. این مهارت ها به شما کمک می کند تا بهتر یاد بگیرید و در کلاس عملکرد بهتری داشته باشید.

در کلاس تمرکز داشته باشید

یادگیری و آموزش واقعی از کلاس درس شروع می شود. آنچه که شما با گوش دادن به معلم و نکته برداری از مطالب می آموزید، قابل مقایسه با مطالعه فردی در خانه نیست. پس سعی کنید از همان ابتدای درس، به معلم خود توجه کنید و مطالب را در کلاس یاد بگیرید. اگر تمرکز داشتن در کلاس برای شما دشوار است، به دنبال دلیل آن باشید. ممکن است در صندلی و جای نامناسبی نشسته باشید و یا هم کلاسی شما موجب از بین رفتن تمرکزتان شده باشد. هر زمان که مشکلی داشتید آن را با معلم خود در میان بگذارید و از او کمک بخواهید.

نکته برداری هوشمندانه مساوی است با مطالعه آسان

هنوز مطمئن نیستید که کدام یک از مطالب مطرح شده در کلاس مناسب یادداشت برداری است؟ 
از نکاتی که معلمتان بر تخته می نویسد و یا موضوعاتی که در کلاس بر آنها تأکید می شود شروع کنید. سعی کنید با دست خط خوب مطالب را یادداشت کنید تا بعدا مطالعه آن ها برایتان راحت باشد. می توانید یادداشت ها، پُلی کپی ها و برگه های تمرین کلاسی خود را براساس موضوع دسته بندی کنید تا دسترسی به آنها به آسانی امکان پذیر باشد.

برنامه ریزی کنید

سعی کنید مطالعه خود را به شب امتحان موکول نکنید. این کار هم موجب اضطراب و استرس می شود و هم بازدهی شما را کاهش می دهد. پس برای مطالعه درسی خود برنامه ریزی طولانی مدت داشته باشید.

برای این کار می توانید یک تقویم شاد و پر انرژی تهیه کنید (چیزی که متناسب سلیقه شما باشد) و در آن تکالیف درسی، تاریخ و موضوع امتحانات، زمان ارائه ها و گزارش هایتان را یادداشت کنید. 

یک راه مناسب دیگر، برنامه ریزی روزانه است. مشخص کنید که روزانه بعد از مدرسه باید چند ساعت درس بخوانید و بر روی هر موضوع، باید چه مقدار زمان بگذارید.

درخواست کمک کنید

اگر مطلبی را متوجه نمی شوید، از معلم خود سؤال کنید و یا اگر در خانه شرایط مناسب برای مطالعه را ندارید، از خانواده خود کمک بخواهید. در هر حال سعی کنید با دیگران صحبت کنید و آنها را از مشکلاتتان آگاه کنید. مطمئن باشید که معلم و پدر و مادر شما همیشه به شما کمک می کنند.

استراحت کافی را فراموش نکنید

استراحت و خواب کافی به شما کمک می کند تا در کلاس تمرکز بیشتری داشته باشید. هر نوجوان روزانه حداقل به ۸ ساعت خواب مفید نیاز دارد. اگر شب امتحان پس از مطالعه احساس کردید چیزی به یاد نمی آورید، وحشت زده نشوید. ذهن شما خسته است. بهترین کار خوابیدن و استراحت کردن است. مطمئن باشید که صبح روز بعد همه مطالب را به یاد خواهید آورد.

خود را جای معلمتان بگذارید

سعی کنید از نقش دانش آموز کمی فاصله بگیرید و در ذهن معلم خود نفوذ کنید. اگر شما معلم بودید چه سؤالاتی را در امتحان مطرح می کردید؟ این، یک روش کاربردی برای مطالعه بهتر، توجه به مطالب مهم درسی و در نهایت موفقیت در امتحان است.

از تلویزیون، رادیو، تلفن همراه و فضاهای مجازی فاصله بگیرید

در زمان مطالعه از چیزهایی که تمرکز شما را از بین می برد دوری کنید. می توانید ساعات مشخص و محدودی از روز را به آنها اختصاص دهید. 

هدف گزاری کنید

برای آینده نزدیک و آینده دور خود اهدافی را مشخص کنید. اهداف و آرزوهای خود را بنویسید و سعی کنید آن ها را در جایی نصب کنید تا همیشه مقابل چشمانتان باشد و به شما انگیزه دهد.

 

برچسب ها:
بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید