چگونه دانش آموز موفق و باهوشی در مدرسه باشیم ؟

چگونه دانش آموز موفق و باهوشی در مدرسه باشیم ؟
t چگونه دانش آموز موفق و باهوشی در مدرسه باشیم ؟

 شما بارها پرسیده اید که  چطور می‌توانیم دانش آموز موفق و باهوشی در مدرسه باشیم؟ یا چگونه دانش اموز ممتاز باشیم؟ چگونه بهترین دانش آموز باشیم ؟چگونه در مدرسه باهوش باشیم ؟باید بگوییم که دانش آموز موفق و باهوش از مریخ نیامده! او روی کره زمین زندگی می‌کند.

مدرسه نقش بسیار مهمی در آینده نوجوان‌ها دارد. شما در مدرسه فرصت دارید تا با مشاغل و رشته‌های مختلف تحصیلی آشنا شوید، علایق و آرزوهای خود را بشناسید و توانایی‌ها و مهارت‌هایتان را تقویت کنید.اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که برای درخشش در مدرسه به آن نیاز دارید، آشنایی با روش‌های مطالعه صحیح است. این مهارت‌ها توسط کارشناسان سایت نوجوان ها و با هدف یادگیری بهتر شما در کلاس درس و عملکرد مناسب شما تهیه شده است.  

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

دانش آموز موفق و باهوش در کلاس تمرکز دارد

یادگیری و آموزش واقعی از کلاس درس شروع می‌شود. آنچه که شما با گوش دادن به معلم و نکته برداری از مطالب می‌آموزید، قابل مقایسه با مطالعه فردی در خانه نیست. دانش آموز موفق و باهوش سعی می‌کند از همان ابتدای درس، به معلم خود توجه کند و مطالب را در کلاس یاد بگیرد.

اگر تمرکز داشتن در کلاس برای شما دشوار است، به دنبال دلیل آن باشید. ممکن است در صندلی و جای نامناسبی نشسته باشید و یا هم کلاسی شما موجب از بین رفتن تمرکزتان شده باشد. هر زمان که مشکلی داشتید آن را با معلم خود در میان بگذارید و از او کمک بخواهید.

نکته برداری هوشمندانه مساوی است با مطالعه آسان

هنوز مطمئن نیستید که کدام یک از مطالب مطرح شده در کلاس مناسب یادداشت برداری است؟ از نکاتی که معلمتان بر تخته می‌نویسد و یا موضوعاتی که در کلاس بر آن‌ها تأکید می‌شود شروع کنید. سعی کنید با دست خط خوب مطالب را یادداشت کنید تا بعدا مطالعه آن‌ها برایتان راحت باشد.می‌توانید یادداشت‌ها، پُلی کپی‌ها و برگه‌های تمرین کلاسی خود را براساس موضوع دسته بندی کنید تا دسترسی به آن‌ها به آسانی امکان پذیر باشد.

یادداشت برداری باعث می‌شود شما در طول کلاس کاملا با آموزش‌ها درگیر شوید و تمرکز داشته باشید. علاوه بر این، شما مجبور نیستید تمام حجم کتاب را مطالعه کنید و حجم مطالب در شب امتحان کاهش می‌یابد. همه ما می‌دانیم که بازخوانی یادداشت‌ها بسیار راحت‌تر از مطالعه کل کتاب درسی است.

دانش آموز باهوش

برنامه ریزی کنید

یک دانش آموز موفق و باهوش مطالعه خود را به شب امتحان موکول نمی‌کند. این کار هم موجب اضطراب و استرس می ‌و هم بازدهی شما را کاهش می‌دهد. پس برای مطالعه درسی خود برنامه ریزی طولانی مدت داشته باشید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه يك سخنراني يا كنفرانس به‌يادماندني داشته باشيم؟

برای این کار می‌توانید یک تقویم شاد و پر انرژی تهیه کنید(چیزی که متناسب سلیقه شما باشد) و در آن تکالیف درسی، تاریخ و موضوع امتحانات، زمان ارائه‌ها و گزارش‌هایتان را یادداشت کنید. یک راه مناسب دیگر، برنامه ریزی روزانه است. مشخص کنید که روزانه بعد از مدرسه باید چند ساعت درس بخوانید و بر روی هر موضوع، باید چه مقدار زمان بگذارید.

دانش آموز موفق و باهوش کمک درخواست می‌کند

اگر مطلبی را متوجه نمی‌شوید، از معلم خود سؤال کنید و یا اگر در خانه شرایط مناسب برای مطالعه را ندارید، از خانواده خود کمک بخواهید. در هر حال سعی کنید با دیگران صحبت کنید و آن‌ها را از مشکلاتتان آگاه کنید. مطمئن باشید که معلم و پدر و مادر شما همیشه به شما کمک می‌کنند.

استراحت کافی را فراموش نکنید

استراحت و خواب کافی به شما کمک می‌کند تا در کلاس تمرکز بیشتری داشته باشید. هر دانش آموز موفق و باهوش روزانه حداقل به ۸ ساعت خواب مفید نیاز دارد. اگر شب امتحان پس از مطالعه احساس کردید چیزی به یاد نمی‌آورید، وحشت زده نشوید. ذهن شما خسته است. بهترین کار خوابیدن و استراحت کردن است. مطمئن باشید که صبح روز بعد همه مطالب را به یاد خواهید آورد.

خود را جای معلمتان بگذارید

سعی کنید از نقش دانش آموز کمی فاصله بگیرید و در ذهن معلم خود نفوذ کنید. اگر شما معلم بودید چه سؤالاتی را در امتحان مطرح می‌کردید؟ این، یک روش کاربردی برای مطالعه بهتر، توجه به مطالب مهم درسی و در نهایت موفقیت در امتحان است.

دانش آموز موفق و باهوش

از تلویزیون، رادیو، تلفن همراه و فضاهای مجازی فاصله بگیرید

در زمان مطالعه از چیزهایی که تمرکز شما را از بین می‌برد دوری کنید. می‌توانید ساعات مشخص و محدودی از روز را به آن‌ها اختصاص دهید.

دانش آموز موفق و باهوش هدف گذاری می کند

برای آینده نزدیک و آینده دور خود اهدافی را مشخص کنید. اهداف و آرزوهای خود را بنویسید و سعی کنید آن‌ها را در جایی نصب کنید تا همیشه مقابل چشمانتان باشد و به شما انگیزه دهد.دانش آموز نمونه مانند همه افراد موفق، برای خود هدف دارد. شما اگر هدف نداشته باشید نمی‌دانید که می‌خواهید چه کاری انجام دهید. برای افزایش انگیزه، برای خود اهدافی تعیین کنید که می‌توانید به آن‌ها برسید.

اهدافی مانند تعداد دروس خوانده شده در طول هفته، کسب نمرات بالا و میزان ساعت مطالعه در طول شب. با رسیدن به این اهداف می‌توانید از والدین خود پاداش دریافت کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چند نمونه انشا درباره صدای زنبور عسل

مطالعه اصولی داشته باشید

آیا می‌دانید که برای مطالعه هم روش درست و غلط وجود دارد؟ مطالب مورد نظر خود را چندین روز قبل از موعد به صورت تکه‌های کوچک و به شیوه‌های مختلف مرور کنید. به عنوان مثال یک روز فلش کارت تهیه کنید و روز بعد در تست‌های تمرینی شرکت کنید. به بیانی ساده، زیاد برنامه خود را شلوغ نکنید.

فضای مطالعه خود را مدیریت کنید

دانش آموز موفق و باهوش، فضای مطالعه خود را به خوبی مدیریت می‌کند. شاید بپرسید چطوری؟ ابتدا سعی کنید مکان‌هایی را برای مطالعه انتخاب کنید که بهره وری شما را به حداکثر برساند. سعی کنید فضایی را برای مطالعه انتخاب کنید که از تلویزیون و سر و صداهای مزاحم دور باشد.

فرقی نمی‌کند این فضا، کتابخانه شما باشد یا میز اتاق خوابتان. مهم‌ترین موضوع دور بودن از هر نوع صدایی است که تمرکز شما را به هم می‌زند.

دانش آموز موفق و باهوش تکالیف خود را به تعویق نمی‌اندازد!

انجام به موقع و درست تکالیف در یادگیری کامل دروس نقش مهمی دارند. بنابراین سعی کنید تکالیف خود را سر وقت و به طور کامل انجام دهید. سعی کنید انجام تکالیف را به آخر شب یا صبح قبل از رفتن به مدرسه موکول نکنید!یک دانش آموز موفق و باهوش بعد از انجام تکالیف، سراغ تلویزیون دیدن و انجام بازی‌های ویدئویی می‌رود. اگر حجم تکالیف زیاد است باید برای انجام آن برنامه ریزی کنید و در روزهای مختلفی انجام دهید. در این صورت دچار اضطراب نخواهید شد.

دانش آموز موفق و باهوش

دروس را قبل از کلاس مطالعه کنید

یکی از کارهایی که همه دانش آموزان موفق و باهوش انجام می‌دهند، مطالعه دروس قبل از کلاس است. با این روش، در کلاس تسلط بیشتری بر روی دروس دارید. در واقع کار از محکم کاری عیب نمی‌کند!

در کلاس‌های فوق برنامه شرکت کنید

اگر احساس می‌کنید در درسی ضعیف هستید یا توانایی کافی ندارید می‌توانید در کلاس‌های فوق برنامه شرکت کنید. زیرا شما برای تبدیل شدن به یک دانش آموز موفق و باهوش نیاز دارید که بر دروس خود مسلط شوید. با شرکت در این کلاس‌ها می‌توانید بهترین نمرات را در دروس مورد نظر خود کسب کنید و با خیالی راحت در امتحانات شرکت کنید.

مدیریت زمان داشته باشید

اگر می‌خواهید یک دانش آموز موفق و باهوش باشید، سعی کنید همیشه وقت شناس باشید. دانش آموزان با مدیریت زمان می‌توانند کارهای بیشتری را در زمان کمتری انجام دهند. با مدیریت زمان، می‌توانید بین انجام تکالیف و بازی تعادل برقرار کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تاریخچه ژیمناستیک و ابزار آن

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

هرگز خودتان را با دیگران مقایسه نکنید، زیرا هر فردی توانایی‌های منحصر بفرد خود را دارد. دانش آموز موفق و باهوش، به توانایی‌های خود تکیه می‌کند. بنابراین از دیگران تقلید نکنید و راه خود را ادامه دهید. مقایسه باعث احساس سرزنش و احساس دلسردی می‌شود.

از اشتباهات خود درس بگیرید

دانش آموز موفق و باهوش خود را بخاطر اشتباهات سرزنش نمی‌کند، بلکه از آن‌ها درس می‌گیرد. در این صورت می‌توانید موفق شوید و به خوبی پیشرفت کنید. علاوه بر آن، دیگر اشتباهات گذشته را تکرار نمی‌کنید.

 هر اطلاعات جدیدی را که در همان روز آموخته‌اید مرور کنید

انجام این کار به صورت روزانه، زمان زیادی از شما نمی‌گیرد؛ اما باعث می‌شود مطالب به خوبی در ذهن شما حک شود. با استفاده از این روش، اطلاعات خیلی سریع‌تر به حافظه بلند مدت شما منتقل می‌شود.

دانش آموز موفق و باهوش

باور کنید که هوش یک ویژگی ثابت نیست!

برای تبدیل شدن به یک دانش آمز موفق و باهوش باید این باور را در خود پرورش دهید که هوش یک ویژگی ثابت نیست. بر اساس تحقیقات، دانش آموزانی که باور کرده‌اند باهوش هستند در واقع باهوش می‌شوند. باور انقدر قدرتمند است! پس هیچوقت خود را “احمق” یا “تنبل” خطاب نکنید. زیرا شما به وسیله باورتان، دنیای خود را می‌سازید.

وظایف بزرگ را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید

کارهای بزرگ، پیچیده و طاقت فرسا به نظر می‌رسند. به همین دلیل ممکن است دانش آموزان وظایف خود را به تعویق بیندازند. بنابراین سعی کنید وظایف بزرگ خود را به وظایف کوچکتری تقسیم کنید.

تغذیه سالم داشته باشید

ویژگی دیگری که یک دانش آموز موفق و باهوش دارد، داشتن تغذیه سالم است. زیرا تغذیه سالم باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود. بنابراین سعی کنید از خوردن غذاهای فرآوری شده، قند مصنوعی، چربی‌های ترانس و شیرین کننده‌های مصنوعی خودداری کنید.  خوردن گوشت و مرغ، آجیل، سبزیجات و میوه و حجم زیادی آب نیز برای بهبود عملکرد مغز توصیه می‌شود.

جمع بندی

این مطلب، با هدف آشنایی بیشتر شما با اقدامات لازم برای تبدیل شدن به یک دانش آموز موفق و باهوش تهیه شده است. با طی کردن همین گام‌های ساده، می‌توانید در زمانی کوتاه به دانش آموزی ممتاز تبدیل شوید. موفق شدن در مدرسه اصلا کار سختی نیست. فقط کافی است اراده کنید و با انجام روش‌های مذکور، سال تحصیلی متفاوتی برای خود رقم بزنید.

 مجتبی ناطقی

 

t چگونه دانش آموز موفق و باهوشی در مدرسه باشیم ؟
1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *