راست دست‌ها پولدارترند؟

t راست دست‌ها پولدارترند؟

این بررسی، اسطوره‌های موجود را درباره این که چپ‌دست‌ها مستعدتر از همسالانشان هستند، به چالش می‌کشد.

به گفته پروفسور جاشوا گودمن، اقتصاددادن دانشگاه هاروارد در ماساچوست، افرادی که با دست چپشان می‌نویسند، دردسرهای زیادی را در زندگی‌شان تجربه می‌کنند. در پژوهش‌های این دانشمند و همکارانش، چپ‌دست‌ها از لحاظ اقتصادی و آماری نارسایی‌های مالی مهمی در مقایسه با راست‌دست‌ها از خود نشان دادند.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

همچنین، آن‌ها مهارت‌های شناختی پایین‌تر و ناتوانی‌های ذهنی و رفتاری بالاتری را نسبت به راست‌دست‌ها از خود بروز دادند.

این نخستین مقاله‌ای است که نشان می‌دهد چپ‌دست‌ها دارای درآمدهای مالی پایین‌تری هستند و این که چنین فاصله درآمدی معادل ترک یک سال زودتر مدرسه است. دانشمندان معتقدند چنین موضوعی حتی با در نظرگرفتن مولفه‌هایی مانند سلامتی نوزاد و پیش‌زمینه‌های خانوادگی صادق است.

دلایل این نارسایی‌ اقتصادی هنوز مشخص نیست اما محققان بر این باورند که افراد چپ‌دست دارای نارسایی‌های شناختی بنیادی‌تری هستند. داده‌های دریافتی از این پژوهش نشان می‌دهد کودکان چپ‌دست بیشتر احتمال دارد که نسبت به راست‌دست‌ها در انتهای جدول نمرات امتحانی باشند. آن‌ها همچنین بیشتر احتمال دارد که دارای ناتوانی‌ در یادگیری باشند.

بررسی این افراد نشان می‌دهد چپ‌دست‌هایی که مادرشان نیز چپ‌دست است، از توانایی شناختی پایین رنج نمی‌برند اما کودکان راست‌دست دارای مادران چپ‌ دست، به نارسایی‌هایی شناختی دچارند. به عبارتی، عدم تطابق بین چپ‌دست یا راست‌دست‌بودن فرزندان و والدین از اهمیت خاصی برخوردار است و شاید یک دلیل این باشد که کودکان مادران چپ‌دست در تقلیدکردن از مادرشان به عنوان نوعی ابزار یادگیری کلیدی با مشکل مواجه هستند.

جزئیات این پژوهش در مجله Economic Perspectives قابل مشاهده است.

t راست دست‌ها پولدارترند؟
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
از سیر تا پیاز زلزله (قسمت اول)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *