ربات ماری (Snake Robots)

ربات ماری (Snake Robots)
t ربات ماری (Snake Robots)

تا به حال با ربات های زیادی آشنا شدید. نظرتان در مورد ربات هایی که به حیوانات شباهت زیادی دارند چیست؟ تا به اینجا اگر از آن دسته از افرادی باشید که در دنیای ربات ها بسیار دقت می کنید می توانید متوجه شوید که دانشمندان در سر تا سر دنیا از همان ابتدای ایجاد ربات فقط در فکر این بوده اند که کمکی به نسل بشر برای راحت شدن کار هایش کرده باشند.

 

ربات ماری (Snake Robots)

به طور مثال ربات هایی به وجود آمدند  که می توانستند  تمام قطعات سنگین را در شرکت های بزرگ جابه جا کنند. کاری که قبلا انسان انجام می داد و بسیار هم خطرناک بود. بنابراین کار انسان بسیار راحت تر شد. همچنین ربات هایی که کار های منزل یا هتل ها را انجام می دهند می توان گفت هم نیاز به نیروی کار زیادی نیست  هم اینکه ربات ها خسته نمی شوند و کار ها سریع تر انجام می شوند.

در این جا باید بگوییم که ربات ها برای انسان مفید هستند. حال چرا ربات هایی به شکل حیوان؟ آیا آن ها را برای بازی انسان طراحی کرده اند؟  به طور یقین خیر. بنابراین این ربات ها باید کارایی هایی داشته باشند. به طور مثال همین ربات ماری را مورد بررسی قرار می دهیم تا ببینیم چگونه مفید واقع می شود ؟

ربات ماری (Snake Robots)

 

همانگونه که می دانید مار می تواند روی زمین بخزد و به هر نقطه ای نیز برود. برای ماموریت هایی که در جاهای بسیار سخت می باشد این حرکت مار مانند بسیار کمک می کند. یکی از کار هایی را که می تواند این ربات ماری به راحتی انجام دهد جستجو در بین پسماند های شیمیایی و کار خانه ها می باشد.

همچنین همانگونه که در تصاویر نیز مشخص است بدن این ربات را از تکه تکه های جدا گانه درست کرده اند که هیچ گونه چرخ و  اهرمی در آن به کار نرفته است که این خود باعث می شود این ربات به راحتی بتواند به همه جا حرکت کند. بنا براین این ربات را برای کشف مناطق و یا چیز هایی که برای انسان خطر دارد بسیار مناسب است چون می تواند از شیارها و سوراخ ها نیز عبور کند. می توان گفت ربات هایی که به شکل حیوانات ساخته می شوند کاملا از طبیعت الهام گرفته شده اند. این ربات ماری در موسسه تکنولوژی جورجیا در آتلانتا ساخته شده است.

 

عنکبوت رباتی طراحی شده برای کاوش

t ربات ماری (Snake Robots)
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *