ربات متفکر

t ربات متفکر

در دنیای پیشرفته کنونی  که ربات ها در زندگی نقش زیادی را بازی می کنند بعضی افراد همچنان آن ها را از دنیای انسان ها جدا می بینند اما شاید دور از ذهن نباشد که بگوییم دیگر انسان ها بدون وجود ربات ها حتی قادر به زندگی معمولی نیز نیستند. به طور مثال کامپیوتری که با آن کارهای روزمره خود را انجام می دهیم و یا حتی همان موبایلی که هر روز در دست داریم خودشان نمونه های بسیار ساده ای از ربات می باشند. حال سوال این جاست ، آیا ربات ها زندگی ما را تسخیر کرده اند یا زندگی را برای ما راحت تر کرده اند؟ کدام یک صحیح است؟ در این مطلب شما را با رباتی آشنا می کنیم که می تواند فکر کند.

Autonomous robot-nojavanha (1)

در آزمایشگاهی در دانشگاه ماساچوست که ربات های زیادی هر ساله مورد آزمایش قرار می گیرند این ربات نیز مورد آزمایش قرار گرفت که نتایج آن بسیار جالب بود. انتظار از این آزمایش این بود که ربات بتواند در شرایط سخت عبور از موانع مسیری را طی کرده و  سالم به مقصد برسد. به عبارتی کاری که به راحتی از عهده انسان بر نمی آید را ربات ها انجام دهند.

Autonomous robot-nojavanha (3)

ربات را در مسیری که قبلا برای او برنامه ریزی شده با یک سری موانع قرار دادند. این ربات از طریق شناخت داده ها باید قدرت  تجزیه و تحلیل مسیر را داشته باشد تا بتواند به مقصد نهایی  برسد. این کار به وسیله یک سری سنسور که در مسیر کد گذار ی شده بود و ربات قدرت تشخیص آن ها را داشت انجام شد. نکته قابل توجه این که سنسورها تا زمانی که هوا روشن است به راحتی قابل ردیابی است اما پس از تاریک شدن از کار می افتند و ربات باید بتواند در تاریکی مطلق هم مسیر خود را تشخیص دهدو از بین موانع سالم بگذرد.  دانشمندان دوربین هایی را به ربات بستند تا بررسی کنند میزان خطا و اشتباه در راهیابی مسیر اصلی به وسیله ربات چه اندازه خواهد بود؟ با مطالعات گسترده و تکنولوژی هایی که در ساخته شدن این رباط به کار گرفته شد ، ربات “خود مختار یا متفکر” توانست دقیقا مسیر را همان گونه که در روشنایی می پیمود در تاریکی نیز طی کند.

 Autonomous robot-nojavanha (2)

منبع: http://www.livescience.com

t ربات متفکر
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر را بشناسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *