روش های مقابله با افسردگی در تعطیلات سال نو

روش های مقابله با افسردگی در تعطیلات سال نو
t روش های مقابله با افسردگی در تعطیلات سال نو

افسردگی در تعطیلات مشکلی است که برخی از مردم با آن مواجه می شوند. دکتر کن داک ورث، محقق در زمینه بیماری‌های ذهنی، در تحقیقات خود متوجه شده است افراد بسیاری در دنیا، تعطیلات را بدترین زمان سال می‌دانند. اما دلیل این حس بد و دلیل افسرده شدن در بازه‌ی تعطیلات چیست؟

روش های مقابله با افسردگی در تعطیلات سال نو

دلایل رایج افسردگی در تعطیلات

اضطراب: معمولاً وقت کافی نداشتن برای انبوه کارهای مربوط به سال نو، شلوغی خیابان‌ها و البته دیدن نگرانی‌ها و عجله بقیه مردم، فرد را دچار اضطراب می‌کند و طولانی شدن این اضطراب، افسردگی به همراه می‌آورد.

خستگی: خستگی ناشی از کارهای خانه و همچنین محل کار و آماده شدن برای تعطیلات، فرد را بسیار خسته و در نهایت افسرده می‌کند.

مشکلات خانوادگی: افرادی که با خانواده و برخی از اقوام خود مشکل دارند معمولاً هنگام تعطیلات، از اینکه مجبور هستند آن‌ها را ببینند و احتمالاً خاطرات تلخ گذشته را مرور کنند، دچار افسردگی می‌شوند.

تنهایی: برخی از مردم هم بسیار تنها هستند و بودن در محل کار و یا کلاس‌های مختلف، آن‌ها را شاد نگه می‌دارد. تعطیلات به علت اینکه باعث تنها شدنشان می‌شود افسرده‌شان می‌کند.

توقعات غیرواقعی: برخی از مردم نسبت به روزهای تعطیلات بسیار هیجان زده هستند و فکر می‌کنند به آنها بسیار خوش می‌گذرد و وقتی توقع‌هایشان برآورده نمی‌شود افسرده می‌شوند.

افرادی که دچار افسردگی در تعطیلات می‌شوند و یا سابقه آن را دارند باید با آموختن راهکارهای مناسب، خود را از ابتلا به این نوع افسردگی حفظ کنند. بدین ترتیب، نه تنها می‌توانند از این افسردگی رها شوند، بلکه حتی از تعطیلات خود لذت خواهند برد.

روش‌های مقابله با افسردگی در تعطیلات

توقعات خود را در حد متعادل نگه دارید

به خود بقبولانید که تعطیلات، زمانی برای استراحت و کمی بیش از روزهای دیگر خوش گذراندن است و تصور نکنید که باید اتفاق‌های بسیار فوق العاده ای در این روزها بیفتد و همه چیز بسیار رؤیایی باشد. از این روزها انتظارات معقولی داشته باشید تا به مشکل افسردگی در تعطیلات دچار نشوید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
همسر دوستم به او اجازه نمی دهد که با من ارتباط برقرار کند

کاری متفاوت‌تر از همیشه انجام دهید

امسال تعطیلات، سعی کنید کاری متفاوت از سال گذشته انجام دهید تا جذابیت تعطیلات برایتان بیشتر شود. مثلاً به کاری که دوست داشتید انجام دهید اما وقتش را پیدا نمی‌کردید برسید. یک کاردستی زیبا درست کنید، مجموعه‌ی فیلم‌‌های یک کارگردان مشهور را تماشا کنید یا با اعضای خانواده‌تان قرار بگذارید به جای هدیه دادن به یکدیگر پول هدایا را صرف امور خیریه کنید.

به سیستم حمایتی خود تکیه کنید

اگر سابقه افسردگی دارید، به شبکه‌ای از دوستان و همچنین خانواده‌تان نیاز دارید تا وقتی حال خوشی ندارید به کمکتان بیایند. بنابراین هنگام تعطیلات با دوستان و خانواده‌تان وقت بگذرانید. یا اگر مشکل است، حداقل تماس تلفنی با آنها داشته باشید.

برای دوری از افسردگی در تعطیلات به بدترین‌ها فکر نکنید

روش های مقابله با افسردگی در تعطیلات سال نو

برخی از مردم سطح توقعات خود از تعطیلات را آنقدر پایین می‌آورند که باز هم دچار افسردگی می‌شوند. آن‌ها معمولاً تصور می‌کنند که تعطیلات به آنها خوش نخواهد گذشت و حتی روزهای بعد از آن بسیار بد و ناراحت کننده خواهد بود. برای رهایی از این نوع افسردگی، هرگز به احتمالات بد فکر نکنید.

موارد بی اهمیت را رها کنید

خودتان را به آب و آتش نزنید که حتماً تمام سنت‌های مربوط به تعطیلات نوروز را به جای آورید. مثلاً اگر نتوانستید سفره هفت سین پرزرق و برق بیندازید، آن را به معضلی برای ذهن و روحتان تبدیل نکنید. از سال نو و تعطیلاتتان لذت ببرید.

کارهای داوطلبانه انجام دهید

با پیوستن به موسسه‌های خیریه می‌توانید به افرادی که به کمک نیاز دارند یاری برسانید. تجربه ثابت کرده است کمک کردن به دیگران، روح خسته و مضطرب را آرامش می‌بخشد.

از مشکلات دوری کنید

درست است که باید به اعضای خانواده توجه نشان داد و تعطیلات هم بهترین زمان برای گذراندن وقت با آنهاست. اما اگر کسی در خانواده و یا اقوامتان هست که هر وقت او را می‌بینید غمگین می‌شوید، باید حداقلِ برخورد را با او داشته باشید. یک سلام و احوالپرسی مختصر کفایت می‌کند و هرگز با او وارد گفت‌وگو نشوید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آرامش با هنر گل بازی!

برای جلوگیری از افسردگی در تعطیلات کمک بخواهید

هنگام انجام دادن کارهای خانه، از دیگر اعضای خانواده‌تان کمک بگیرید. البته کاملاً به آنها توضیح دهید چه می‌خواهید. بدین ترتیب کارها، خوب و مرتب پیش خواهد رفت و مضطرب و در نهایت افسرده نخواهید شد.

به مواردی که از کنترلتان خارج‌اند توجه نکنید

ممکن است از دست پدر یا مادرتان بر سر چیزی عصبانی باشید. اما به یاد داشته باشید شما نمی‌توانید نسبت به آنها بی احترامی کنید و یا کنترل آنها را به دست بگیرید. فقط باید مراقب واکنش‌های خود باشید و با آنها مدارا کنید.

سنت‌های خانوادگی جدید ابداع کنید

گاهی اوقات افراد از سنت‌های تکراری خانوادگی‌شان خسته می‌شوند و همین موضوع آنها را خسته و افسرده می‌کند. می‌توانید روش‌های جدیدی ابداع کنید که برایتان مفهوم بیشتری داشته باشد و از آن لذت ببرید. اینطوری از احتمال افسردگی در تعطیلات جلوگیری می کنید.

برای یاد کردن عزیزانتان روش‌های مثبت بیابید

تعطیلات معمولاً یاد و خاطره عزیزانی را که به هر دلیلی دیگر کنارمان نیستند، به یادمان می‌آورد. به جای اینکه گرفتار اندوه و افسردگی شوید با انجام دادن کاری، یاد و خاطره آنها را گرامی بدارید. مثلاً با اعضای خانواده‌تان به رستوران بروید و یاد عزیزتان را زنده نگه دارید.

مهمانی‌ها و نقش آن‌ها در افسردگی در تعطیلات

سرتان را شلوغ نکنید

به هر مهمانی که دعوت می‌شوید، پاسخ مثبت ندهید. فقط آن مهمانی‌هایی را که واقعاً از بودن در آنجا لذت می‌برید بپذیرید.

بیشتر از خواستتان در مهمانی نمانید

رفتن به مهمانی شما را متعهد نمی‌کند که تا لحظه آخر در آنجا بمانید. هر لحظه که احساس کردید دیگر نمی‌توانید ادامه دهید، از میزبان تشکر کرده و خداحافظی کنید. نگران نباشید؛ میزبان مسلماً متوجه خواهد شد که شما نگران کارهای دیگرتان نیز هستید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
اگر انگشتان دست ما نبودند چه می شد؟

خرید نوروز و جلوگیری از افسردگی در تعطیلات

دنبال هدیه عالی نباشید

هدیه خریدن برای عزیزان، احساس خوبی به همراه دارد. اما اگر سعی کنید هدیه‌ای عالی و بی نظیر تهیه کنید و نتوانید به هدفتان برسید، دچار اندوه و افسردگی می‌شوید. خود هدیه با ارزش است نه قیمت آن.

اینترنتی خرید کنید

معمولاً در روزهای نزدیک تعطیلات نوروز، مردم برای خرید به بازارها رفته و خیابان‌ها بسیار شلوغ می‌شود. اگر می‌خواهید گرفتار اضطراب خرید نشوید، می‌توانید خرید اینترنتی انجام دهید و آرامشتان را حفظ کنید.

هوشمندانه خرج کنید

هنگام تعطیلات نوروزی، خرج کردن خیلی راحت است. اما باید حد و مرزی برای خود قائل شوید تا پس از آن گرفتار بی پولی و اضطراب و افسردگی ناشی از آن نشوید.

مراقبت از خود برای جلوگیری از افسردگی در تعطیلات

روش های مقابله با افسردگی در تعطیلات سال نو

برنامه‌ای منظم داشته باشید

در تعطیلات هم مانند هر زمان دیگر از برنامه روزمره خود، البته با کمی تغییر، پیروی کنید. تا دیر وقت در رختخواب نمانید یا در مهمانی‌ها شب زنده داری نکنید. به هم ریختن نظم زندگی به ویژه خواب، شما را دچار خستگی و افسردگی می‌کند.

برای جلوگیری از افسردگی در تعطیلات ورزش کنید

اگر از فواید ورزش آگاهی داشته باشید، به هیچ ترتیبی آن را از دست نمی‌دهید. ورزش ضد اضطراب و ضدافسردگی نیرومندی است. می‌توانید انجام دادن کارهای روزمره‌تان را به نوعی ورزش تبدیل کنید. مثلاً پیاده به مغازه رفته و خریدهایتان را انجام دهید.

رژیم غذایی صحیحی داشته باشید

معمولاً در مهمانی‌هایی که در تعطیلات برگزار می‌شود، خوراکی‌های مملو از چربی و شکر به فراوانی وجود دارد. مراقب باشید در مصرف این خوراکی‌ها افراط نکنید. خوردن غذای سالم، حال انسان را از نظر جسمانی و روحی، خوب می‌کند.

با توجه به راهنمایی‌های فوق می‌توانید از تعطیلاتتان لذت ببرید و افسردگی را از خود دور کنید.

t روش های مقابله با افسردگی در تعطیلات سال نو
امتیاز به این نوشته

‫2 نظر ارسال شده در “روش های مقابله با افسردگی در تعطیلات سال نو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *