سلول های بنیادین

t سلول های بنیادین

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

سلول بنیادینسلول های بنیادین یک دسته از سلول های تغییر نیافته هستند که توانایی تغییر به انواع سلول تخصصی را دارند. معمولا سلول های بنیادین از 2 منبع اصلی گرفته می شوند:

1- جنین شکل گرفته در زمان رشد جنینی

2- بافت بزرگسال

هر دو نوع توانایی تفکیک به انواع مختلف سلول (مانند پوست، ماهیچه، استخوان) را دارد.

سلول بنیادین بزرگسال در سرتاسر بدن بعد از رشد جنین وجود دارد و در داخل انواع بافت های بدن، مانند مغز، خون، پوست و کبد وجود دارد. این سلول ها در حالت ساکن و بدون تقسیم برای سال ها باقی می مانند تا این که به دلیل بیماری یا آسیب بافت فعال شود.

سلول بنیادین جنین از جنین 4 تا 5 روزه انسان گرفته می شود. هنگامی که سلول های بنیادین جنین گرفته می شود، دانشمندان در مرحله رویانی، سلول بنیادین را با “توده داخلی سلول” رویان در ظرف کشت حاوی مواد مغذی مجزا قرار می دهند. از آن جا که سلول ها توانایی خود را برای تقسیم شدن به سلول های تخصصی مانند قلب، کلیه و غیره نگه می دارند، در نبود تحریک لازم برای تفکیک، سلول ها شروع به تقسیم و تکثیر می کنند. در نهایت، این سلول های تفکیک نشده می توانند برای درست کردن سلول های تخصصی تحریک شوند.

سلول بنیادینسلول بنیادین از بافت فرد بزرگسال یا رویان در حال تقسیم در ظرف کشت استخراج می شود. زمانی که استخراج شد، دانشمندان سلول را در یک محیط کشت کنترل شده قرار می دهند تا آن ها را از تفکیک یا تخصصی سازی ممانعت کنند ولی معمولا به آن ها اجازه تکثیر و تقسیم داده می شود. فرایند رشد تعداد زیاد سلول بنیادین جنین بسیار آسان تر از رشد تعداد زیاد سلول بنیادین فرد بزرگسال است. با این حال، فرایند رشد برای هر دو نوع سلول انجام می شود.

سلول بنیادین کاربرد های متعددی دارد. این کاربرد ها نیز دلیل خوبی برای استفاده از سلول های بنیادین است. یکی از این کاربرد ها، درک بهتر از بیماری است. دانشمندان با نگاه کردن به روند رشد سلول های بنیادین به سلول های تخصصی بدن بهتر می فهمند که بیماری ها چگونه ایجاد می شوند.

کاربرد دیگر، جایگزینی سلول های سالم با سلول های بیمار است. این نوع سلول ها در محیط آزمایشگاهی به سلول های تخصصی تبدیل می شوند و در ترمیم بافت های آسیب دیده یا خراب در افراد استفاده می شود. افرادی که از این درمان با سلول های درمانی سود می برند افراد مبتلا به دیابت نوع 1، بیماری پارکینسون، بیماری آلزایمر، بیماری قلبی، حمله قلبی، سوختگی ها، سرطان، ورم مفاصل و استخوان ها و آسیب نخاعی هستند.

همچنین این نوع سلول در آزمایش داروهای جدید به کار برده می شود یعنی این که دانشمندان بر سلول های بنیادین تخصصی شده، داروی جدیدی را آزمایش می کنند تا عوارض و فواید این داروی تازه کشف شده را کشف کنند. به عنوان مثال، رشته های سلول سرطانی برای غربالگری داروهای ضد تومور استفاده می شوند.

 

t سلول های بنیادین
امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه می توان از مضرات تابش اشعه X در امان بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *